Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI
TEMAT:
JAKA JEST LICZBA MEGGI?
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą
Uczeń:
 zna wielokrotność i własności liczb,
 zna pojęcie ułamka, jako części całości,
 zna algorytmy działań na ułamkach i liczbach naturalnych.
Cele lekcji
Uczeń:




zastosuje poznaną wiedzę matematyczną w rozwiązywaniu zadań nieszablonowych,
doskonali umiejętność pracy w zespole,
rozwija kreatywność w rozwiązywaniu zadań nietypowych,
stosuje zasady fair play podczas rozwiązywania problemów matematycznych w zespole.
Cele sformułowane w języku ucznia



będziesz umiał wspólnie z zespołem rozwiązać twórczo nietypowe zadania matematyczne
z zastosowaniem wiedzy matematycznej, którą posiadasz,
będziesz dobrze współpracował w zespole i poprzez własny indywidualny wkład pracy
przyczynisz się do sukcesu grupy,
będziesz wspólnie z zespołem stosował się do ustalonych reguł i zasad podczas rozwiązywania
zadań.
Na co będę zwracać uwagę („nacobezu”)



Czy potrafisz rozwiązywać twórczo zadania matematyczne?
Czy potrafisz współpracować w zespole?
Czy w rozwiązywaniu zadań stosujesz ustalone reguły i zasady?
Metody pracy



praca równym frontem
praca w czteroosobowych grupach
praca indywidualna
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjno – porządkowe




Wyłonienie grup do pracy zespołowej
Sprawdzenie obecności,
Podanie tematu lekcji, uświadomienie celów lekcji
Ustalenie zasad pracy
Lekcja właściwa
1. Praca w czteroosobowych
wykonywania zadań.
grupach. Uczniowie otrzymują karty pracy i przystępują do
Zad.1. Jaka jest liczba Meggi?
Znajdź liczbę Meggi na karcie stu liczb.
Uczniowie w zespołach otrzymują kartę pracy z informacjami, które charakteryzują
poszukiwaną liczbę Meggi. Zadaniem uczniów jest odnaleźć tę liczbę na karcie stu liczb (jednej
dla całego zespołu).
ZASADY PRACY:
 Każdy uczeń w zespole otrzymuje osobistą informację o poszukiwanej liczbie. Kartki
z informacjami nie można pokazać zespołowi, ale można je odczytywać i należy je wykorzystać
podczas wspólnych poszukiwań tej liczby.
 Czas pracy to 5 minut.
 Liczba punktów za poprawne rozwiązanie zadania: 5
 Liczy się pierwsza przedstawiona odpowiedź, także zgłoszona przed upływem czasu.
Po upływie czasu pracy następuje podanie liczby Meggi i przyznanie punktów zespołom.
Zad.2. Zbuduj to!
Uczniowie w zespołach otrzymują kartę pracy z informacjami o budowli, którą mają wykonać.
Zadaniem uczniów jest zbudowanie figury zgodnie z treścią zadania.
ZASADY PRACY:
 Każdy uczeń w zespole otrzymuje osobistą informację o budowli. Kartki
z informacjami nie można pokazać zespołowi, ale można je odczytywać i należy je wykorzystać
podczas wspólnego budowania figury.
 Czas pracy to 5 minut.
 Liczba punktów za poprawne rozwiązanie zadania: 5
 Liczy się pierwsza przedstawiona odpowiedź (zbudowana figura), także zgłoszona przed
upływem czasu.
Po upływie czasu pracy następuje pokazanie właściwej budowli i przyznanie punktów
zespołom.
Zad.3. Jaki ułamek pola całego kwadratu stanowi pole każdej z części?
Uczniowie wspólnie rozwiązują zadanie i wypełniają tabelę.
ZASADY PRACY:





Zespół wspólnie ustala rozwiązanie.
Wyniki prezentuje w tabeli.
Wyniki przedstawia w postaci ułamków zwykłych w najprostszej postaci.
Czas pracy to 5 minut.
Liczba punktów za poprawne rozwiązanie zadania: po 2 punkty za każdy dobrze podany
ułamek (w najprostszej postaci) dla części A, B, C, D, E, F, czyli maksymalnie 12 punktów.
 Liczy się pierwsza przedstawiona odpowiedź, także zgłoszona przed upływem czasu.
Po upływie czasu pracy następuje podanie poprawnych wyników
zespołom.
i przyznanie punktów
Zad. 4. W jakiej kolejności układano kwadraty?
(Zadanie do ewentualnego wykonania przez zespoły, w zależności od dysponowania czasem).
Zadaniem uczniów jest ponumerowanie kwadratów w kolejności ich układania.
ZASADY PRACY:





Zespół wspólnie ustala rozwiązanie.
Wyniki prezentuje na rysunku numerując kwadraty w kolejności ich układania.
Za poprawną odpowiedź przyjmuje się właściwe ponumerowanie każdego kwadratu!
Czas pracy to 5 minut.
Liczba punktów za poprawne rozwiązanie zadania będzie losowana na kole fortuny po
wykonaniu pracy przez wszystkie zespoły. Wylosowana liczba punktów jest jednakowa dla
wszystkich zespołów. W przypadku wylosowania liczby ujemnej lub straty punktów zespoły
z poprawną odpowiedzią otrzymują 0 punktów, a zespoły z błędną odpowiedzią otrzymują
punkty ujemne.
 Liczy się pierwsza przedstawiona odpowiedź, także zgłoszona przed upływem czasu.
Po upływie czasu pracy następuje podanie poprawnych wyników, losowanie liczby punktów
i przyznanie punktów zespołom.
Podsumowanie lekcji
Wspólne podsumowanie pracy na lekcji.
Rozdanie uczniom kartek z zadaniem domowym.
Jak sprawdzę czy cel został osiągnięty?
W zależności od czasu pozostałego do końca lekcji wybiorę jedna z możliwości:
1. Uczniowie swobodnie wypowiedzą się na postawione pytania (nacobezu).
2. Uczniowie wypowiedzą się uproszczoną metodą świateł.
3. Uczniowie wypełnią kartki miniankiety.
Kluczowe pytanie dla uczniów:
Kluczowe pytanie dla uczniów zostało zawarte w temacie lekcji.
Materiały i pomoce dydaktyczne



kolorowe klocki sześcienne
karty pracy
opcjonalnie koło fortuny i kartki miniankiety
 tablica interaktywna
Źródła:
Wykorzystane na lekcji zadania i materiały przygotowane zostały na podstawie książki Tim Erickson
„GET IT TOGETHER. Math problems for Groups” pozyskane w czasie warsztatów dla nauczycieli
pn. ”Czy każde zadanie nadaje się do pracy w grupie?”.
Załączniki:
Karty pracy do zadań.
Autor scenariusza lekcji:
Beata Rafińska
ZAŁACZNIKI:
ZADANIE 1.
ZADANIE 2.
ZADANIE 3.
ZADANIE 4.
ZADANIE DOMOWE
2
ZADANIE DOMOWE