Temat: Czy „Tango” Sławomira Mrożka nas śmieszy?

Transkrypt

Temat: Czy „Tango” Sławomira Mrożka nas śmieszy?
PL5n s. 67
67
Propozycje scenariuszy lekcji
Kim jest Edek dla Eleonory?
Dlaczego Artur chce zabić Edka?
Jakie miejsce w rodzinie Artura zajmują starzy ludzi?
Przykładowe pytania do ekspertów:
Czy rodzice powinni być autorytetem dla swoich dzieci?
Czy dzieci potrzebują autorytetów?
Jaką rolę odgrywa Edek w rodzinie Artura?
Czego dzieci uczą się od rodziców?
Jak należy wychowywać dzieci?
Jakie wartości rodzice powinni przekazać dzieciom?
Co grozi społeczeństwu, które wychowuje dzieci bez systemu wartości?
Co jest dobre, a co złe w rodzinie Artura?
Jakie ryzyko się wiąże z przesuwaniem granic dobra i zła?
Jaką rolę w naszej kulturze odgrywali kiedyś ludzie starzy?
Jaką wiedzę przekazują sobie pokolenia?
Oczywiście tych pytań będzie znacznie więcej. Chodzi o to, by uczestnicy debaty
posługiwali się tekstem, wskazując konkretne wypowiedzi bohaterów. Prowadzący
powinien wręcz zadawać pytania: Dlaczego powiedziałeś tak i tak?, przytaczając
fragmenty tekstu.
Wcześniej prosimy o dokładne przestudiowanie roli Edka, który wyzwala pewne
zachowania członków rodziny (a właściwie do niej należy).
Eksperci powinni się przygotować do odpowiedzi, wykorzystując literaturę fachową.
Po skończeniu debaty dziękujemy jej uczestnikom i prosimy, by przygotowali
się na następne zajęcia do lekcji podsumowującej. Prosimy, by punktem wyjścia
do refleksji stała się opinia socjologów, według których dawniej przemiany
pokoleniowe następowały co kilkadziesiąt lat, a dziadkowie i rodzice przekazywali
dzieciom system wartości, wiedzę o świecie oraz mądrość pokoleń. Teraz świat
zmienia się szybciej, niż następuje wymiana pokoleniowa. Dzieci często umieją
więcej niż ich rodzice. Dziadkowie nie posługują się komputerami, internetem.
Świat, w którym się wychowali nasi dziadkowie, a nawet rodzice, zmienia się tak
bardzo, że ich wiedza nie przystaje do rzeczywistości wnuków i dzieci.
Prosimy, by uczniowie przemyśleli, czym jest rodzina w świecie współczesnym, jakie
jest miejsce ludzi starych w społeczeństwie, czy w ogóle jest dla nich miejsce.
Temat: Czy „Tango” Sławomira Mrożka nas śmieszy?
(czas realizacji – 1 lekcja)
Cele szczegółowe:
refleksja nad kondycją rodziny we współczesnym świecie
refleksja nad związkiem między kondycją rodziny a światem zewnętrznym
Dokument pochodzi ze strony www.gwo.pl
PL5n s. 68
68
Propozycje scenariuszy lekcji
Materiał:
podręcznik: T. Nyczek, Tańcząc tango, s. 248
Tok lekcji:
Lekcję proponuję przeprowadzić metodą dyskusji sterowanej.
Zadajemy uczniom pytania do dyskusji:
Czym jest rodzina we współczesnym świecie?
Jaką pełni funkcję?
Jaką funkcję pełnią dziadkowie i rodzice?
Jakie wartości rodzice przekazują swoim dzieciom?
Czy w świecie współczesnym panuje kult młodości, a jeżeli tak, to jakie jest
w nim miejsce ludzi starych?
Czy ludzie starzy są potrzebni?
Czy porównując model rodziny dawnej i współczesnej, zmianę ról i odwrócenie
porządku, rzeczywiście możemy powiedzieć, że sztuka Mrożka jest groteską?
Czy sztuka napisana pół wieku temu nie odbija autentycznych relacji w rodzinie?
Jakie mogą być konsekwencje wychowania dzieci bez autorytetu, w relatywizmie moralnym?
Jeśli przyjmiemy, że przemiany zachodzące w rodzinie wskazują na przemiany
zachodzące w świecie, to jaki jest świat wokół nas? Kim jest Edek? Co symbolizuje? Do czego prowadzi relatywizm moralny? Skąd się biorą totalitaryzmy?
Na koniec prosimy o odpowiedź na pytanie: Czy zatem Tango Mrożka nas śmieszy?
Wnioski:
Mimo że sztuka Mrożka operuje kategorią groteski, zawiera zabawne powiedzenia
i sceny, przedstawia świat relatywizmu moralnego, świat, dla którego perspektywą
jest prymitywna siła Edka.
Jeśli odnajdujemy w sztuce Mrożka podobieństwa do naszego świata, jeśli zadajemy
sobie podobne pytania co Artur, jeśli nie umiemy znaleźć w naszym świecie
porządku i ładu, to sztuka Mrożka przestaje nas śmieszyć. Pokazuje bowiem świat
w kryzysie, otwarty dla despotów i tyranów.
Dokument pochodzi ze strony www.gwo.pl
Temat: Dom i antydom w powieści Michaiła Bułhakowa.
(czas realizacji – 1 lekcja)
Cele szczegółowe:
doskonalenie umiejętności interpretacji dzieła literackiego
dostrzeżenie banalności zła w powieści Michaiła Bułhakowa
Materiał:
M. Bułhakow, Mistrz i Małgorzata
podręcznik: Bułhakow, Michaił (1891–1940), s. 302