Scenariusze zajęć

Transkrypt

Scenariusze zajęć
ZAJĘCIA PRZEPROWADZONE W KLASIE II – 06.11.2015
Temat bloku: Polskie smaki
Temat: „Wesołe kanapki z warzywami”
Cele ogólne :
- Wdrażanie do zdrowego odżywiania
- Wyrabianie nawyku zaradno ci (samodzielne przygotowanie kanapki)
- Posługiwanie się nożem (krojenie, siekanie, smarowanie, skrobanie)
- Estetyczne podawanie posiłków
- Kulturalne spożywanie posiłków
- Przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa w czasie przygotowywania posiłków
- Wyrabianie nawyku nie wyrzucania jedzenia
- Zwrócenie uwagi na inne kraje, w których żywno ć nie jest ogólno dostępna
- Budowanie wypowiedzi w formie zdań prostych w odpowiedzi na pytania
Cele operacyjne:
Uczeń
- uważnie słucha poleceń n- la, wypowiedzi innych uczniów
- odpowiada na pytania zdaniem prostym
- bezpiecznie posługuje się nożem (smaruje, kroi, sieka)
- wykonuje kanapkę z przygotowanych produkt ów wg polecenia i wg własnego pomysłu
- kulturalnie spożywa posiłek
- porządkuje miejsce po pracy
- wie, że w innych krajach żywno ć nie jest dostępna w wystarczających ilo ciach
Metody:
- słowne, poglądowe, działań praktycznych
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita i zróżnicowana
- indywidualna zróżnicowana
rodki dydaktyczne, narzędzia, produktyŚ
- chleb pełnoziarnisty, masło, jajka na twardo, sałata, papryka, rzodkiewka, szczypiorek,
twarożek, natka pietruszki, jabłka, marchew, noże, deski do krojenia, tarka do warzyw,
talerzyki, serwetki.
- model piramidy żywieniowej, film o dostępno ci pożywienia w innych krajach
Czas pracy – 2 godz. lekcyjne
Przebieg zajęć
1. Rozpoczęcie zajęć
- powitanie uczniów
2. Wprowadzenie w temat:
- podanie czynno ci i zadań zaplanowanych na dzisiejsze zajęcia
3. Kolorowe kanapki – wykonanie kanapek na II niadanie
- przygotowanie miejsca do pracy
- obieranie jajek ugotowanych na twardo
- smarowanie chleba masłem
- siekanie szczypiorku, natki pietruszki, krojenie rzodkiewki, papryki, jajek na plastry
- dekorowanie kanapek sałatą, jajkiem, twarożkiem, rzodkiewką, szczypiorkiem, natką
- układanie kanapek na talerzu
- nakrycie do stołu, wspólne spożywanie posiłku
- sprzątanie po spożyciu kanapek
4. Oglądanie filmu edukacyjnego
- odpowiedzi na pytania dotyczące filmu
- wypowiedzi uczniów na temat sytuacji w innych krajach i ich zasobów żywno ci
5. Podsumowanie zajęć
Pytania do dzieci:
Czy podobały wam się dzisiejsze zajęcia?
Czy lubicie taką formę zajęć?
Czy dzi nauczyły cie się czego nowego?
Czy smakuje wam samodzielnie wykonane kanapki?
Czy będziecie umiały samodzielnie w domu wykonać takie wspaniałe kanapki?
- podsumowanie i ocena pracy uczniów
6. Zakończenie zajęć
- pożegnanie
ZAJĘCIA PRZEPROWADZONE W KLASIE II - 25.10.2015 i ODDZIALE
PRZEDSZKOLNYM - 11.02.2016
Temat bloku: Polskie smaki
Temat: „Sałatka owocowa”
Czas pracy – 2 godz. lekcyjne
Cele: umiejętno ć wykonania sałatki owocowej
Cele szczegółoweŚ uczeń potrafiŚ
- pokroić składniki sałatki
- wymienić jej składniki
- wymienić walory odżywcze owoców
- powiedzieć czy są to owoce krajowe czy zagraniczne
- przygotować emblematy owoców
- zadbać o higienę posiłku i jego estetykę
MetodyŚ aktywizujące, praktycznego działania, pokaz, pogadanka
FormyŚ indywidualna, zbiorowa, zespołowa, jednolita, zespołowa zróżnicowana
1. Rozwiązanie zagadekŚ
Dzieci odgadują zagadki (dobierają ilustracje), gdzie rozwiązaniem są nazwy owocówŚ
wi nia, liwka, czere nia, jabłko, gruszka, banan, pomarańcza, kiwi, winogron
2. Dobieranie nazw do ilustracji owoców
Dzieci dobierają ilustracje do nazw owoców – krótki opis wyglądu owocu
3. Porządkowanie owoców według pochodzenia
Dzieci układają w grupach owoce krajowe i zagraniczne. Przypomnienie nazw drzew, z
jakich pochodzą
4. Definiowanie pojęcia owoc
Próba zdefiniowania pojęcia poprzez okre lenie cech wspólnych owoców
Odczytanie definicji z encyklopedii
5. Próby okre lenia znaczenia owoców w diecie człowieka – piramida zdrowego żywienia
Na podstawie do wiadczeń i materiałów przyniesionych przez dzieci odczytywanie, jakie
składniki - witaminy zawierają poszczególne owoce i po co są one nam potrzebne.
Pokaz piramidy zdrowego żywienia i miejsca w nim owoców i warzyw. Zachęcanie do
jedzenia owoców i warzyw – wykonanie sałatki owocowej.
6. Zapoznanie ze składnikami sałatki – wykonanie emblematów owoców
Jabłko, pomarańcza, gruszka, banan, kiwi, winogron – dzieci podzielone na grupy wykonują
pastelami olejnymi ilustracje owoców, które następnie przyklejają do opaski zamieniając się
w ten sposób w owoc
7. Zabawa ruchowa „sałatka owocowa”
Nauczyciel z dziećmi tworzy koło – salaterkę, na hasło (nazwa owocu) do rodka wchodzą
dzieci mające dany emblemat owocu i zaczynają taniec, następnie dołączają kolejne owoce,
które wspólnie tańczą, na hasło jogurt dzieci łączą się ze sobą tworząc sałatkę (kompozycję).
W ten sposób dzieci poznają składniki i kolejno ć wykonania sałatki.
8. Mycie rąk i przygotowanie miejsc pracy.
Przypomnienie o trzymaniu noża, zasady poruszania się z narzędziami
9. Wykonanie sałatki
Dzieci obierają i kroją owoce – każdy wg emblematu, zalewają jogurtem
10. Degustacja – estetyka i higiena spożywania posiłków
Dzieci myją ręce, przygotowują stoły i próbują sałatkę
11. Podsumowanie i ewaluacja zajęć
Przyklejenie u miechniętych buziek pod napisem pyszna (jeżeli smakowała)lub be… (jeżeli
nie)
Kończenie zdania
„Taką sałatkę zrobię …” (komu lub kiedy)
Kla nij, jeżeli prawda, jeżeli fałsz powiedz be…
Owoce zawierają witaminy.
Jem owoce tylko raz w tygodniu.
Chętnie jem owoce na drugie niadanie.
Owoce i słodycze mają witaminy.
Witaminy wspomagają naszą odporno ć.
Podczas zajęć technicznych dzieci wykonały sałatki z ekologicznych produktów . Z zapałem
kroiły je na drobną kostkę, łączyły i doprawiały. Następnie dekorowały gotowe sałatki.
Podczas pracy utrwaliły wiadomo ci o warto ciach odżywczych warzyw i owoców.
Sałatka owocowa wszystkim smakowała .Dzieci z zajęć zapamiętały, że należy codziennie
je ć owoce i warzywa w różnej postaci. A najbardziej smakują potrawy wykonane
samodzielnie.
Uczniowie klas drugich z niecierpliwo cią czekają na kolejną lekcję kulinarną. Przecież
zdrowe wcale nie jest trudne.

Podobne dokumenty