Tematy – LISTOPAD

Transkrypt

Tematy – LISTOPAD
Tematy – LISTOPAD
W ŚWIECIE MATEMATYKI
Wesołe cyferki – scenariusz zajęć
Cele ogólne:


Utrwalenie obrazów graficznych cyfr od 1 do 10
Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania przez rachowanie na palcach
i pamięciowe wyznaczanie sumy i różnicy.
Cele szczegółowe: uczeń:
- rozpoznaje i nazywa cyfry od 1 do 10
- przelicza na konkretach w zakresie 10
- przelicza w pamięci słuchając liczby uderzeń
- dodaje i odejmuje w zakresie 10
- wskazuje liczbę mniejszą i większą
- podaje różnicę między liczbami w zakresie 10
Metody:
 czynna – stawiania zadań do wykonania
 oglądowa – kartoniki z cyframi
 słowna – polecenia i instrukcje
Tematy – LISTOPAD
Formy:
zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Przebieg:
1.
Kostka matematyczna
Przy dźwiękach muzyki dzieci spacerują po sali, gdy muzyka milknie nauczyciel pokazuje jedną
z sześciu ścianek kostki (duża kostka sześcienna z cyframi od 1 do 6). Zadaniem dzieci jest wykonać
polecenie zgodnie ze wskazaną cyfrą na kostce, np.:
1 – stają pojedynczo
2 – stają parami i podskakują
3 – stają trójkami i tworzą z siebie trójkąty
4 – stają czwórkami, tworząc koła i tańczą krokiem dostawnym
5 – tworzą piątki i ustawiają się według wzrostu, od najmniejszego do największego
6 – tworzą szóstki, jedno za drugim, jadą pociągi.
2. Co mówi bębenek?
Każde dziecko otrzymuje zestaw kartoników z cyframi od 1 do 6. Po usłyszeniu uderzeń w bębenek
dzieci odkładają odpowiedni kartonik np. Nauczyciel uderza w bębenek cztery razy dzieci odkładają
kartonik z cyfrą 4.
3. Ile to razem?
Odmiana poprzedniej zabawy, wersja trudniejsza – dodawanie. Nauczycielka uderza
w bębenek – dzieci kładą przed sobą cyfrę ilustrującą liczbę uderzeń, za chwilę nauczycielka
ponownie uderza w bębenek – dzieci dokładają cyfrę. Nauczycielka pyta: ile razy uderzyłam
w bębenek za pierwszym razem? Ile razy za drugim razem? Ile to jest razem?
Tematy – LISTOPAD
4. Zgadnij o jakiej liczbie myślę?
Należy przygotować chodniczek matematyczny lub oś liczbową, oraz kartoniki
o wymiarach jednej płytki chodniczka. Nauczyciel wybiera sobie liczbę. Zadaniem dzieci jest jej
odgadnięcie przez zadawanie pytań, na które można odpowiadać TAK lub NIE. Po odgadnięciu,
zakrywamy odpowiednie pole kartonikiem. Odgadujemy kolejne liczby.
5. Jaką jestem liczbą?
Dzieci otrzymują kartoniki z cyframi od 1 do 5 zamocowane na tasiemkach. Nauczycielka wiesza
każdemu dziecku cyferki tak, by była oba widoczna na plecach dziecka, a dziecko nie wie, jaka to
cyfra. Na sygnał wszyscy chodzą po klasie i zadają kolegom pytania (jedno pytanie, jednej osobie),
próbując odgadnąć cyfrę na swoich plecach. Na zadawane pytania dzieci mogą odpowiadać tylko
TAK lub NIE. Te dzieci, które odgadną swoją cyfrę, przekładają je do przodu.
6. Taniec cyferek
Nauczycielka rozkłada na podłodze obręcze oznaczone cyframi od 1 do 10. Dzieci
z poprzedniej zabawy mają na sobie zawieszone cyfry. Dzieci poruszają się swobodnie po sali w rytm
muzyki. Na przerwę w muzyce tworzą parę z kolegą. Zastanawiają się, jaką tworzą sumę i wchodzą
do obręczy z odpowiednią cyfrą. Np.; dzieci 2 i 3 wchodzą do obręczy 5. Do obręczy 5 mogą też wejść
– 1 i 4 więc obręcze z cyfrą 5 powinny być dwie i podobnie z innymi liczbami. Muzyka daje sygnał do
ponownego spaceru po dywanie. Zabawę powtarzamy kilka razy ustalając z dziećmi, że staramy się
za każdym razem tworzyć parę z innym kolegą i z inną cyferką. Tworzymy parę
z cyferką, z którą jeszcze nie tańczyłem.
7. Ustawiamy się i liczymy
Dzieci rytmicznie maszerują w rytmie granym na bębenku. Na polecenie nauczyciela dzieci ustawiają
się parami lub trójkami.
W ustawieniu parami, podają raz sumę (Dziecko z cyfrą 1 i dziecko z cyfrą 4 – tworzą razem5).
Tematy – LISTOPAD
Podając różnicę – osoba mająca mniejszą liczbę kuca przed osobą z większą liczbą. Dzieci próbują
ustalić jaka jest to różnica.
W ustawieniu trójkami – dodajemy składniki, dzieci ustawiają się od najmniejszej do największej
liczby, układamy zadanie tekstowe z danymi liczbami.
Materiały opracowała:
Mirosława Matczak
Nauczyciel – Konsultant
ds. edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej WODN w Łodzi

Podobne dokumenty