Żołnierze nie dali rady drużynie Gortata

2015-07-19
Drużyna Wojska Polskiego przegrała 69:73 z zespołem Marcina Gortata w koszykarskim
pojedynku rozegranym w krakowskiej Tauron Arenie. Przed meczem premier Ewa Kopacz
wręczyła 94-letniemu por. Aleksandrowi Tarnawskiemu akt nominacji na stopień kapitana. Prawie
11 tysięcy widzów na stojąco biło brawa wzruszonemu cichociemnemu, honorowemu
kombatantowi Jednostki Wojskowej GROM.
W wojskowej ekipie, oprócz 14 żołnierzy, zagrał też Amerykanin Otto Porter, koszykarz
Washington Wizards, i Przemysław Karnowski, zawodnik reprezentacji Polski w koszykówce. W
zespole Gortat Team u boku jedynego polskiego zawodnika w lidze NBA wystąpili znani
sportowcy, aktorzy i celebryci.
Przed meczem premier Ewa Kopacz wręczyła 94-letniemu por. Aleksandrowi Tarnawskiemu akt nominacji na stopień kapitana. Fot. mjr Robert Siemaszko
Pojedynek drużyn Marcina Gortata i Wojska Polskiego przyciągnął do największej w Polsce hali
widowiskowo-sportowej prawie 11 tysięcy widzów. Po pierwszej kwarcie prowadziła drużyna
Wojska Polskiego z wynikiem 16:14. W drugiej części sytuacja się odwróciła – 22:13 na rzecz
Gortat Team. Trzecią kwartę również wygrały gwiazdy 19:17. Ostatnia część meczu była więc
bardzo emocjonująca. Trzy minuty i 38 sekund przed końcem spotkania żołnierze zbliżyli się na
dwa punkty do prowadzącej drużyny gwiazd. Ekipa Gortata wygrywała 65:63. Wojskowi bardzo
chcieli wyrównać, ale ta sztuka im się nie udała. Ostatnie dwa punkty, równo z syreną kończącą
mecz, zdobył sam Marcin Gortat.
– Bardzo chcieliśmy wygrać, ale niestety po raz trzeci zeszliśmy z boiska jako pokonani – mówi
mjr Tomasz Bartkowiak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, kierownik drużyny
Wojska Polskiego. – Trzon naszej drużyny stanowili przedstawiciele sił powietrznych, którzy w
marcu w Lakennheath w Wielkiej Brytanii podczas Mistrzostw Sojuszniczego Dowództwa Sił
Powietrznych w Europie zajęli trzecie miejsce jako drużyna mężczyzn i piąte – pań. Koszykówka
jest bardzo widowiskową dyscypliną sportu. Mam nadzieję, że od 2017 roku uda się ją przywrócić
w kalendarzu mistrzostw Wojska Polskiego – dodaje major.
W drużynie żołnierzy wystąpili: Otto Porter, Przemysław Karnowski, por. Brygida Dębicka, por.
Łukasz Kędziora, ppor. Agata Niemyjska, ppor. Jacek Żebryk, chor. Jan Głuszuk, st. sierż. Paweł
Ostrowski, sierż. Włodzimierz Mirończuk, sierż. Wojciech Pietruszka, sierż. Paweł Żmuda, plut.
Kinga Kara, kpr. Dawid Jurkiewicz, kpr. Mateusz Koński, kpr. Radosław Pytko i st. szer. Adam
Dura. Trenerem wojskowych był ppłk rez. Dariusz Bartela i szkoleniowiec amerykańskich
koszykarzy David Adkins.
Autor: szus
Strona: 1
Natomiast w jednej ekipie z Marcinem Gortatem zagrali: weteran ligi NBA Charles „Bo” Outlaw,
siatkarze Izabela Bełcik, Piotr Gruszka i Mariusz Wlazły, mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia
Jędrzejczak, były bramkarz reprezentacji Polski i Realu Madryt Jerzy Dudek, mistrzyni świata w
karate Anna Lewandowska, reprezentacyjny koszykarz Adam Waczyński, piosenkarka Tatiana
Okupnik, kompozytor Radzimir Dębski, performer Sylwester Wardęga, artyści z kabaretu NeoNówka – Radek Bielecki, Michał Gawliński i Roman Żurek, modelka Monika Pietrasińska,
dziennikarz Wojciech Michałowicz, współwłaściciel Federacji Konfrontacji Sztuk Walki Martin
Lewandowski, prezes firmy zarządzającej serwisem kupbilet.pl Marcin Krysiński oraz liderzy
zespołu Afromental Wojciech „Łozo” Łozowski i Tomasz „Tomson” Lach. Trenerami drużyny
gwiazd byli trener reprezentacji Polski koszykarzy Mike Taylor i była gwiazda WNBA Nicole
Powell.
Dzisiejszy mecz w krakowskiej Tauron Arenie był czwartym rozegranym z inicjatywy Marcina
Gortata i jego Fundacji MG13 „Mierz Wysoko” pomiędzy drużynami Gortat Team i Wojska
Polskiego. Pierwszy, który wygrały gwiazdy 50:43, odbył się w 2012 roku na warszawskim
Torwarze. Obejrzało go prawie pięć tysięcy widzów. Drugi pojedynek rozegrano w 2013 roku w
gdańskiej Ergo Arenie. Żołnierze wygrali wówczas pierwszy i – jak dotąd – jedyny raz: 75:73.
Koszykarzy oklaskiwało wtedy osiem tysięcy fanów. Przed rokiem, przy dopingu około 11 tysięcy
kibiców, spotkanie w Krakowie znów zakończyło się zwycięstwem drużyny Gortata 64:56.
W przerwie każdego z czterech meczów odbywał się konkurs Skills Challenge, w którym najlepsi
zawodnicy wyłonieni podczas treningów dla dzieci i młodzieży Marcin Gortat Camp rywalizowali o