SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Wczesna profilaktyka logopedyczna dzieci 3-4 letnich,
program własny –zajęcia otwarte
Opracowała: Aneta Stukan – neurologopeda
Data: 25.02.2010r.
Forma terapii: grupowa
Wiek dzieci: 3-4 letnie
Czas: 30 min
Temat: Wymowa głoski [s] w wyrazach i zdaniach. Relaksacja przy kołysance.
Cele dziecko potrafi:
- rozluźnić mięśnie narządów mowy,
- wydłużyć tor wydechowy,
- poprawnie ułożyć narządy mowy do poprawnej realizacji głoski [s],
- rytmizuje pracę języka podczas zabawy,
- relaksuje się.
Metody: słuchowe, pokazowe, słowne, ruchowe, własne wytwory dzieci
-swoboda ruchu i poczucie rytmu.
Środki dydaktyczne:
- komputer, płyta DVD, kolorowe piórka, radiomagnetofon, mikrofon, płyta CD,
bańki mydlane.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie rodziców.
2. Wprowadzenie dzieci na salę gimnastyczną. Dzieci wchodzą wolno
i kląskają, następnie siadają na materacach. Powitanie dzieci na zajęciach
i zachęcenie do wspólnej zabawy. Przekazanie dzieciom, że podczas
różnych zabaw będą nas obserwować ich rodzice, a w nagrodę usłyszymy
wielkie brawa.
3. W czasie oglądania filmu DVD, dzieci ćwiczą i usprawniają aparat
artykulacyjny. Następnie podczas swobody ruchowej dzieci dmuchają na
kolorowe piórka, opadające z góry, wydłużając w ten sposób swój tor
wydechowy. Logopeda z udziałem nauczycieli aktywnie uczestniczą
w zajęciach i pomagają dzieciom demonstrując poprawność dmuchania
na piórka tak, aby nie opadło zbyt szybko na dywan.
4. Po krótkiej zabawie dzieci siadają na dywanie w siadzie skrzyżnym
i obserwują logopedę, która demonstruje syczenie węża sssss i poprawną
wymowę głoski [s] w sylabach (powtórzenie z dwóch poprzednich zajęć).
Dzieci powtarzają za logopedą kolejność ćwiczeń z użyciem palca
wskazującego. W linii poziomej przysuwamy palec do ząbków tak, aby
języczek nie mógł się wydostać na zewnątrz.
5. Następnie dzieci w siadzie dowolnym kląskają i klaszczą rytmicznie:
- raz, dwa -dotykanie swoich nóżek,
- raz, dwa, trzy –klaskanie w dłonie
6. W czasie relaksacji, dzieci słuchają i śpiewają razem z logopedą kołysankę
„A…, kotki dwa”, kołysząc się układają swoją głowę na złożonych
dłoniach. Logopeda daje mikrofon, każdemu dziecku, które wyraża chęć
śpiewania. Podkład muzyczny jest z linią melodyczną, co wpływa na
ułatwienie i dowartościowanie dziecka podczas śpiewu. W czasie
wybrzmiewania samogłoski [a], dzieci ponownie wydłużają swój tor
wydechowy.
7. W końcowym etapie zajęć, dzieci wstają i odsuwają się od siebie, mniej
więcej na odległość wyciągnięcia swojej ręki. Logopeda pomaga dzieciom
w znalezieniu sobie miejsca do kolejnej zabawy. Następnie każde dziecko
otrzymuje bańki mydlane i zaczyna się szaleństwo mydlane.
8. Pożegnanie się z dziećmi.
9. Krótkie omówienie zajęć. Pożegnanie się z rodzicami dzieci.