prezydencja Polski w UE - gm
Transkrypt
prezydencja Polski w UE - gm
Scenariusz lekcji Autor: Barbara Czepik Szkoła: Gimnazjum nr 36 im. K. Kieślowskiego Etap edukacyjny: gimnazjum, klasy II - III Temat lekcji: Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Czas: 45 min Cele lekcji: - przypomnienie symboli UE - wyjaśnienie, czym jest Rada UE i prezydencja w Radzie UE - podanie terminu polskiej prezydencji - wyjaśnienie różnic w zakresie kompetencji różnych instytucji europejskich - wymienienie najważniejszych zadań stojących przed polską prezydencją - omówienie zasad trio w latach 2011/12 w ramach prezydencji - pokazanie szans dla Polski związanych z prezydencją w Radzie UE Po lekcji uczeń: - rozpoznaje symbole zjednoczonej Europy - wymienia najważniejsze instytucje EU - wyjaśnia, w jakich kwestiach się różnią instytucje europejskie: Rada Europy, Rada Europejska, Rada UE - wymienia zadania i uprawnienia Rady Europy, Rady Europejskiej, Rady UE - wyjaśnia pojęcia: prezydencja, trio, traktat akcesyjny, traktat w Maastricht - wskazuje Brukselę jako siedzibę Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej, - podaje czas trwania polskiej prezydencji - wie, że Węgry sprawowały prezydencję przed Polską, a Dania i Cypr przejmą prezydencję po Polsce - opowiada, jaka będzie rola Polski w czasie półrocznej prezydencji - wymienia państwa wchodzące w skład trio prezydencji od lipca 2011 do grudnia 2012 - własnymi słowami określa główne zadania stojące przed Polską w trakcie pełnienia prezydencji w Radzie UE - dokonuje analizy SWOT polskiej prezydencji Metody i formy pracy: - praca z tekstem źródłowym, praca w grupach, praca w parach, analiza SWOT, „burza mózgów”, pogadanka, praca z mapą, dyskusja Środki dydaktyczne: - Wiedza o społeczeństwie w gimnazjum. KOSS. Podręcznik i ćwiczenia, red. Tomasz Merta, Alicja Pacewicz, cz. II, Warszawa 2010; - Wiedza o społeczeństwie dla gimnazjum. Bliżej świata, Maria Wesołowska-Starnawska, Andrzej Pilipiuk, Warszawa 2005; - Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą, Stowarzyszenie dla dzieci i młodzieży SZANSA, Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 2005; - Mapa Europy z zaznaczonymi krajami UE; - Flaga i hymn UE. 1 Przebieg zajęć: (czynności nauczyciela i ucznia) I Krótkie przypomnienie (rekapitulacja wtórna)1 1. „Burza mózgów”. Na początek zapytaj uczniów: - Przypomnijcie, jakie są symbole UE? - Jak wygląda flaga UE? (Nauczyciel pokazuje plansze, zdjęcie itp.) - Jaki jest hymn UE? (Nauczyciel odtwarza fragment „Ody do Radości” Ludwiga van Beethovena) - Kiedy powstała UE, który traktat uznaje się za założycielski? (Maastricht 1992) 2. Praca z mapą. Poproś uczniów, aby na mapie Europy wskazali kraje należące do UE (Mapa Europy z zaznaczonymi krajami UE). II Lekcja właściwa 3. Praca w grupach. Zadanie 1 - Instytucje Europejskie. Podziel uczniów się na 4 grupy, każdej rozdaj inny tekst pomocniczy i zadania do wykonania (załącznik nr 1) Pytania dla grup: - Jakie są zadania Rady Europy? - Jakie są zadania Rady Europejskiej? - Jakie są zadania Rady Unii Europejskiej? - Czego dowiedzieliście się na temat prezydencji w Radzie UE? Co oznacza trio prezydencji i z jakimi państwami je tworzymy? Dlaczego model sprawowania prezydencji w trio jest bezpieczny? Odpowiedzi uczniowie zapisują na arkuszach, a lider grupy odczytuje klasie. 4. Rozmowa nauczająca. Przedstaw uczniom za pomocą tabeli kolejność sprawowania prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Zadaj uczniom pytanie: kto sprawował prezydencję przed Polską i kto obejmie prezydencję po Polsce? 2011 państwo prezydencji pierwsza połowa roku Węgry państwo prezydencji druga połowa roku Polska 2012 Dania Cypr rok 5. Praca w grupach. Zadanie 2 - Wybrane, najważniejsze cele polskiej prezydencji. Uczniowie pracują w tych samych grupach, wymieniają wybrane priorytety polskiej prezydencji w radzie UE (załącznik nr 2). Pytania dla grup: - Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie rynku wewnętrznego? - Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie stosunków ze Wschodem? - Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony? - Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie pełnego wykorzystania kapitału intelektualnego Europy ? 1 Jeżeli uczniowie niedawno omawiali tematykę związaną z historią i symbolami UE, nauczyciel może z tej części zrezygnować. 2 Odpowiedzi uczniowie zapisują na arkuszach, a lider grupy odczytuje klasie. 6. Pogadanka. Podaj uczniom dodatkowe zadania Polskiej prezydencji w Radzie UE, poleć wskazanie poniższych krajów na mapie Europy (Chorwacja, Turcja, Islandia): - Finalizacja negocjacji akcesyjnych z Chorwacją i podpisanie z nią Traktatu Akcesyjnego. - Kontynuowanie negocjacji akcesyjnych z Turcją - Postęp w negocjacjach akcesyjnych Islandii 7. Praca w parach. - Analiza SWOT – rozsypanka Uczniowie pracując w parach uzupełniają tabelkę SWOT (załącznik nr 3). 8. Praca domowa. Uczniowie sami wybierają jedną z dwóch prac. Polecenie 1 – Odpowiedz pisemnie na pytanie (objętość twojej pracy to strona w zeszycie): Jak dzięki polskiej prezydencji trwającej przez 6 miesięcy Polacy mogą wzmocnić swoją pozycję w Unii Europejskiej? Polecenie 2 – Rozwiąż krzyżówkę, podaj hasło (załącznik nr 4). Załącznik nr 1 - Praca w grupach. 1. Rada Europy nie jest w ogóle instytucją unijną, lecz niezależną od UE organizacją międzynarodową. Rada Europy zajmuje się przede wszystkim ochroną praw człowieka, ochroną demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury. Organizacja wydaje akty określane mianem konwencji - nie mają one charakteru wiążącego, pełnią rolę wytycznych i tworzą standardy prawa. 2. Rada Europejska to organ polityczny Unii Europejskiej. Radą Europejską nazywane są spotkania premierów lub prezydentów państw członkowskich, które odbywają się ok. cztery razy w roku i na których omawiane są najważniejsze problemy, jakich nie dało się omówić na szczeblu ministerialnym. Podczas szczytów Rady Europejskiej wyznaczane są ogólne kierunki rozwoju UE oraz opracowywane i podpisywane ostateczne teksty unijnych traktatów. 3. Rada Unii Europejskiej wraz z Komisją Europejską oraz Parlamentem Europejskim, jest jednym z trzech głównych organów decyzyjnych UE. Reprezentuje państwa członkowskie. Nie ma stałego składu – w posiedzeniach Rady UE uczestniczy zawsze jeden minister z każdego kraju Unii, w zależności od poruszanej na posiedzeniu tematyki. Decyzje podejmowane przez Radę UE to najczęściej kompromis wypracowany po negocjacjach między wszystkimi członkami. Rada Unii Europejskiej posiada swój Sekretariat Generalny, którego siedziba znajduje się w Brukseli i którego zadaniem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania Rady. Ponadto co 6 miesięcy 3 w Radzie UE przewodniczy kolejne państwo, określamy to terminem „prezydencja narodowa”. 4. Od 1 lipca do 31 grudnia 2011r (łącznie 184 dni), będziemy sprawować prezydencję w Radzie UE. Odbędzie się w tym czasie ok. 1500 spotkań, a ich organizację będzie zaangażowanych ponad 1500 osób. Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej z dnia 1 stycznia 2007, po przyjęciu Bułgarii i Rumunii do grona państw członkowskich UE ustalono nowy porządek sprawowania prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Obejmuje on obecnie 27 państw członkowskich i określony jest do połowy 2020 r. Pierwszymi państwami, które zrealizowały ten model były Niemcy, Portugalia i Słowenia. Polska, rozpoczynająca prezydencję w lipcu 2011 r., będzie pierwszym i największym państwem „naszego” Tria, w skład którego wchodzą Królestwo Danii i Republika Cypryjska. Współpraca państw w ramach trio zabezpiecza przed forsowaniem swoich własnych interesów przez państwo aktualnie sprawujące prezydencję, pozwala uzyskać wsparcie w poważnym przedsięwzięciu politycznym ze strony starych członków UE i minimalizuje ryzyko ewentualnego niepodołania obowiązkom. Pytania: Dla grupy 1: Jakie są zadania Rady Europy? Dla grupy 2: Jakie są zadania Rady Europejskiej? Dla grupy 3: Jakie są zadania Rady Unii Europejskiej? Dla grupy 4: Czego dowiedzieliście się na temat prezydencji w Radzie UE? Co oznacza trio prezydencji i z jakimi państwami je tworzymy? Dlaczego model sprawowania prezydencji w trio jest bezpieczny? Źródło: Materiały własne stworzone w oparciu o oficjalną stronę internetową poświęconą polskiej prezydencji: http://www.prezydencjaue.gov.pl/ Załącznik nr 2 – Praca w grupach. 1. Rynek wewnętrzny - prace w celu stworzenia systemu prawnego, który ułatwi zawieranie umów sprzedaży na rynku wewnętrznym, uprości transakcje internetowe, unowocześni prawo patentowe. Dyskusja nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej - zwłaszcza rozstrzygnięcia dotyczące dopłat bezpośrednich i wsparcia rozwoju rolnictwa, ale także poprawy jakości produktów rolnych. 2. Stosunki ze Wschodem - zachęcenie Białorusi do współpracy z Zachodem pod warunkiem respektowania przez ten kraj podstawowych zasad demokracji i praw człowieka. Ustanawianie nowych zasad współpracy między UE i Rosją. Europejska Polityka Sąsiedzka – w listopadzie zaplanowano w Polsce Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego. W ramach Partnerstwa Wschodniego będziemy dążyć do zawierania umów stowarzyszeniowych i tworzenia stref wolnego handlu min. z Ukrainą i Mołdawią. 4 3. Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony - wzmocnienie pozycji UE na arenie międzynarodowej. Współpraca Unii Europejskiej z NATO. Wspieranie działań zmierzających do wypracowania nowych relacji UE ze światem arabskim. Wspomaganie demokratyzacji i budowy nowoczesnych struktur państwowych w krajach Afryki Płn. 4. Pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy - działania, które będą sprzyjać lepszemu wykorzystaniu kapitału intelektualnego Europy. Modernizacja uniwersytetów, wykorzystanie potencjału naukowego i mobilność młodzieży. Nacisk położony na współpracę szkół wyższych z biznesem. Ochrona własności intelektualnej. Zadaj pytania: Dla grupy 1: Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie rynku wewnętrznego? Dla grupy 2: Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie stosunków ze Wschodem? Dla grupy 3: Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony? Dla grupy 4: Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie pełnego wykorzystania kapitału intelektualnego Europy ? Źródło: Materiały własne stworzone w oparciu o oficjalną stronę internetową poświęconą polskiej prezydencji: http://www.prezydencjaue.gov.pl/ Załącznik nr 3 - Analiza SWOT. Praca w parach. Polecenie do uczniów: Wykorzystując podane poniżej hasła, wypełnijcie przygotowaną tabelkę określając mocne strony polskiej prezydencji, wynikające z niej szanse oraz słabe strony i wynikające z nich zagrożenia. Zaprezentujcie i porównajcie wyniki pracy na forum klasy, spróbujcie ustalić wspólne stanowisko związane z polska prezydencją. MOCNE STRONY „S”(z j. ang. strenghts) SŁABE STRONY „W” (z j.ang. weaknesses) 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 SZANSE (MOŻLIWOŚCI) „O” (z j.ang. ZAGROŻENIA „T” (z j.ang. threats) opportunities) 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 5 Długotrwałe i sumienne przygotowanie Polski do prezydencji. Szeroka akcja informacyjna na temat prezydencji (strony www, szkolenia, wywiady, wolontariat). Nawiązanie współpracy z Węgrami i wykorzystanie ich doświadczeń w zakresie prezydencji. Pokazanie tradycyjnej polskiej gościnności i życzliwości. Zachęta do odwiedzania naszego kraju przez turystów. Możliwe zagrożenie atakiem terrorystycznym. Brak odpowiedniej infrastruktury (głównie dróg, lotnisk, hoteli). Liczna grupa gości z różnych stron Europy. Wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Paraliż ruch drogowego w miastach w czasie dużych imprez związanych z prezydencją. Pokazanie walorów turystycznych Polski. Wzmocnienie pozycji Polski w UE. Niewywiązanie się z przyjętych zobowiązań przez Polskę. Krytyka działań rządu, związanych z organizacją prezydencji. Niezapanowanie służb porządkowych nad sprawnym przebiegiem i organizacją spotkań. Dogodna okazja dla protestów opozycji politycznej. Brak wystarczających funduszy. Brak zainteresowania społecznego sprawą prezydencji. Słaba infrastruktura kulturalno-rozrywkowa (mało kin, teatrów, oper, stadionów, miejsc rekreacji). Dogodne położenie Polski w centrum Europy. Bogata polska kultura, tradycja i historia. Źródło: Materiały własne stworzone, schemat SWOT w oparciu o: W kalejdoskopie dziejów. Przewodnik metodyczny, Wiesława Elżbieta Kozłowska, Małgorzata Lipska, Warszawa 2009, s. 32. 6 Załącznik nr 4 – Krzyżówka o prezydencji Rozwiąż krzyżówkę, wpisując poziomo kolejne hasła. Litery zamieszczone w zamalowanych polach, czytane w kierunku od góry do dołu, pokażą rozwiązanie. POWODZENIA ! 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 10) 11) W niej Wisła, Odra i Warszawa Wraz z Bułgarią dołączyła do UE w 2007 r. Jej stolicą - Tallin To kraj Astrid Lindgren, zespołu ABBA oraz święta św. Łucji Kraj założycielski WE z Rzymem Ze stolicą w Kopenhadze, ojczyzna Hansa Christiana Andersena W niej „stolica” Unii Europejskiej Kraina św. Mikołaja i Muminków Z nią „dzielimy” tatrzańskie Rysy i datę przystąpienia do Unii Europejskiej Z Paryżem, Loarą, wieżą Eiffla Tam Wiedeń i muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta Rozwiązanie: Inaczej Przewodnictwo w pracach Rady Unii Europejskiej ……………………………………………………………………………………………..………………… 7 to KRZYśÓWKA – ROZWIĄZANIE 1 P O L S K A 2 R U M U N I A 3 E S T O N I A 4 S Z W E C J A 5 W Ł O C H Y 6 D A N I A 7 B E L G I A 8 F I N L A N D I 9 S Ł O W A C J A 10 F R A N C J A 11 A U S T R I A A Rozwiązanie: Inaczej Przewodnictwo w pracach Rady Unii Europejskiej to PREZYDENCJA Źródło: Oficjalna strona internetowa poświęcona polskiej prezydencji: (zakładka: materiały do pobrania) http://www.prezydencjaue.gov.pl/ 8 Bibliografia: Opracowania i podręczniki: - Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą, Stowarzyszenie dla dzieci i młodzieży SZANSA, Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 2005; - W kalejdoskopie dziejów. Przewodnik metodyczny, Wiesława Elżbieta Kozłowska, Małgorzata Lipska, Warszawa 2009, s. 32; - Wiedza o społeczeństwie w gimnazjum. KOSS. Podręcznik i ćwiczenia, red. Tomasz Merta, Alicja Pacewicz, cz. II, Warszawa 2010.s. 55-86; - Wiedza o społeczeństwie dla gimnazjum. Bliżej świata, Maria Wesołowska-Starnawska, Andrzej Pilipiuk, Warszawa 2005. s. 125-136. Strony www: - oficjalna strona internetowa poświęcona polskiej prezydencji: http://www.prezydencjaue.gov.pl/ - Centrum Edukacji Obywatelskiej www.ceo.org.pl/prezydencja -portal „Gazety Wyborczej” http://wyborcza.pl/prezydencja2011/0,0.html 9