1 Scenariusz lekcji Autor: Barbara Czepik doradca

Transkrypt

1 Scenariusz lekcji Autor: Barbara Czepik doradca
Scenariusz lekcji
Autor: Barbara Czepik doradca metodyczny
Szkoła: Gimnazjum nr 36 im. K. Kieślowskiego
Etap edukacyjny: gimnazjum, klasy II - III
Temat lekcji: Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Czas: 45 min
Cele lekcji:
- przypomnienie symboli UE
- wyjaśnienie, czym jest Rada UE i prezydencja w Radzie UE
- podanie terminu polskiej prezydencji
- wyjaśnienie różnic w zakresie kompetencji różnych instytucji europejskich
- wymienienie najważniejszych zadao stojących przed polską prezydencją
- omówienie zasad trio w latach 2011/12 w ramach prezydencji
- pokazanie szans dla Polski związanych z prezydencją w Radzie UE
Po lekcji uczeo:
- rozpoznaje symbole zjednoczonej Europy
- wymienia najważniejsze instytucje EU
- wyjaśnia, w jakich kwestiach się różnią instytucje europejskie: Rada Europy, Rada Europejska,
Rada UE
- wymienia zadania i uprawnienia Rady Europy, Rady Europejskiej, Rady UE
- wyjaśnia pojęcia: prezydencja, trio, traktat akcesyjny, traktat w Maastricht
- wskazuje Brukselę jako siedzibę Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej,
- podaje czas trwania polskiej prezydencji
- wie, że Węgry sprawowały prezydencję przed Polską, a Dania i Cypr przejmą prezydencję po
Polsce
- opowiada, jaka będzie rola Polski w czasie półrocznej prezydencji
- wymienia paostwa wchodzące w skład trio prezydencji od lipca 2011 do grudnia 2012
- własnymi słowami określa główne zadania stojące przed Polską w trakcie pełnienia prezydencji
w Radzie UE
- dokonuje analizy SWOT polskiej prezydencji
Metody i formy pracy:
- praca z tekstem źródłowym, praca w grupach, praca w parach, analiza SWOT, „burza mózgów”,
pogadanka, praca z mapą, dyskusja
Środki dydaktyczne:
- Wiedza o społeczeostwie w gimnazjum. KOSS. Podręcznik i ćwiczenia, red. Tomasz Merta, Alicja
Pacewicz, cz. II, Warszawa 2010;
- Wiedza o społeczeostwie dla gimnazjum. Bliżej świata, Maria Wesołowska-Starnawska, Andrzej
Pilipiuk, Warszawa 2005;
1
- Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą, Stowarzyszenie dla dzieci i
młodzieży SZANSA, Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 2005;
- Mapa Europy z zaznaczonymi krajami UE;
- Flaga i hymn UE.
Przebieg zajęd: (czynności nauczyciela i ucznia)
I Krótkie przypomnienie (rekapitulacja wtórna)1
1.
„Burza mózgów”. Na początek zapytaj uczniów:
- Przypomnijcie, jakie są symbole UE?
- Jak wygląda flaga UE? (Nauczyciel pokazuje plansze, zdjęcie itp.)
- Jaki jest hymn UE? (Nauczyciel odtwarza fragment „Ody do Radości” Ludwiga van Beethovena)
- Kiedy powstała UE, który traktat uznaje się za założycielski? (Maastricht 1992)
2.
Praca z mapą. Poproś uczniów, aby na mapie Europy wskazali kraje należące do UE
(Mapa Europy z zaznaczonymi krajami UE).
II Lekcja właściwa
3.
Praca w grupach. Zadanie 1 - Instytucje Europejskie. Podziel uczniów się na 4 grupy,
każdej rozdaj inny tekst pomocniczy i zadania do wykonania (załącznik nr 1)
Pytania dla grup:
- Jakie są zadania Rady Europy?
- Jakie są zadania Rady Europejskiej?
- Jakie są zadania Rady Unii Europejskiej?
- Czego dowiedzieliście się na temat prezydencji w Radzie UE? Co oznacza trio prezydencji i z
jakimi paostwami je tworzymy? Dlaczego model sprawowania prezydencji w trio jest
bezpieczny?
Odpowiedzi uczniowie zapisują na arkuszach, a lider grupy odczytuje klasie.
4.
Rozmowa nauczająca. Przedstaw uczniom za pomocą tabeli kolejnośd sprawowania
prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Zadaj uczniom pytanie: kto sprawował prezydencję przed
Polską i kto obejmie prezydencję po Polsce?
2011
paostwo prezydencji
pierwsza połowa roku
Węgry
paostwo prezydencji
druga połowa roku
Polska
2012
Dania
Cypr
rok
5.
Praca w grupach. Zadanie 2 - Wybrane, najważniejsze cele polskiej prezydencji.
Uczniowie pracują w tych samych grupach, wymieniają wybrane priorytety polskiej prezydencji
w radzie UE (załącznik nr 2).
1
Jeżeli uczniowie niedawno omawiali tematykę związaną z historią i symbolami UE, nauczyciel może z tej
części zrezygnowad.
2
Pytania dla grup:
- Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie rynku wewnętrznego?
- Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie stosunków ze Wschodem?
- Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie Wspólnej Polityki Bezpieczeostwa i Obrony?
- Jakie zadania stoją przed Polską w zakresie pełnego wykorzystania kapitału intelektualnego
Europy ?
Odpowiedzi uczniowie zapisują na arkuszach, a lider grupy odczytuje klasie.
6. Pogadanka. Podaj uczniom dodatkowe zadania Polskiej prezydencji w Radzie UE, poled
wskazanie poniższych krajów na mapie Europy (Chorwacja, Turcja, Islandia):
- Finalizacja negocjacji akcesyjnych z Chorwacją i podpisanie z nią Traktatu Akcesyjnego.
- Kontynuowanie negocjacji akcesyjnych z Turcją
- Postęp w negocjacjach akcesyjnych Islandii
7. Praca w parach. - Analiza SWOT – rozsypanka
Uczniowie pracując w parach uzupełniają tabelkę SWOT (załącznik nr 3).
8. Praca domowa.
Uczniowie sami wybierają jedną z dwóch prac.
Polecenie 1 – Odpowiedz pisemnie na pytanie (objętośd twojej pracy to strona w zeszycie): Jak
dzięki polskiej prezydencji trwającej przez 6 miesięcy Polacy mogą wzmocnid swoją pozycję w
Unii Europejskiej?
Polecenie 2 – Rozwiąż krzyżówkę, podaj hasło (załącznik nr 4).
Bibliografia:
Opracowania i podręczniki:
- Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą, Stowarzyszenie dla dzieci i
młodzieży SZANSA, Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 2005;
- W kalejdoskopie dziejów. Przewodnik metodyczny, Wiesława Elżbieta Kozłowska, Małgorzata
Lipska, Warszawa 2009, s. 32;
- Wiedza o społeczeostwie w gimnazjum. KOSS. Podręcznik i ćwiczenia, red. Tomasz Merta, Alicja
Pacewicz, cz. II, Warszawa 2010.s. 55-86;
- Wiedza o społeczeostwie dla gimnazjum. Bliżej świata, Maria Wesołowska-Starnawska, Andrzej
Pilipiuk, Warszawa 2005. s. 125-136.
Strony www:
- oficjalna strona internetowa poświęcona polskiej prezydencji:
http://www.prezydencjaue.gov.pl/
- Centrum Edukacji Obywatelskiej
www.ceo.org.pl/prezydencja
-portal „Gazety Wyborczej”
http://wyborcza.pl/prezydencja2011/0,0.html
3