Na ludową nutę

Transkrypt

Na ludową nutę
Scenariusz lekcji muzyki do klasy V
Temat: Polskie tańce narodowe-krakowiak, kujawiak.
Cele:
Uczeń:
 poznaje wartość polskiej kultury narodowej,
rozwija postawę patriotyczną,
podaje charakterystyczne cechy krakowiaka i kujawiaka: jego metrum, tempo,
 śpiewa piosenki: „Mariackie hejnały” „Czerwone jabłuszko”
 rozpoznaje rytmy krakowiaka i kujawiaka,
 wyjaśnia terminy: synkopa, kapela ludowa,
zna podstawowe kroki i figury krakowiaka.
Metody:
 śpiewanie,
 percepcja,
 granie na instrumentach,
 ruch przy muzyce,
 eksponująca: pokaz (projekcja filmowa),
 aktywizująca: burza mózgów,
 praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe: praca z nutami)
Środki dydaktyczne:
 podręcznik,
 karty pracy,
 komputer z dostępem do Internetu,
 płyta z podkładami muzycznymi,
 tablica interaktywna,
płyta multimedialna „ Muzyka na ekranie „
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Przebieg lekcji:
1. Powitanie w rytmie synkopy.
2. Nauczyciel wprowadza uczniów w temat przypominając poznane na poprzednich lekcjach
tańce narodowe – rozwiązywanie rebusów i słuchanie melodii tych tańców.
3.Prowadzący prezentuje film o krakowiaku .Na jego podstawie inicjuje burzę mózgów, która
ma na celu podanie cech krakowiaka przez uczniów. Zapisanie odpowiedzi na arkuszu
papieru.
3. Nauka piosenki „ Mariackie hejnały”.
 Uczniowie ćwiczą piosenkę, powtarzając jej fragmenty zaprezentowane przez nauczyciela.
 Prowadzący i dzieci wspólnie wykonują całą piosenkę.
Uczniowie zapisują rytm synkopowany i odczytują go za pomocą tataizacji ( karty pracy).
5. Uczniowie słuchają przykładu ludowego krakowiaka i opisują nastrój wysłuchanej muzyki.
6. Klasa ćwiczy wykonanie krakowiaka – podstawowe kroki i elementy figur.
7. Uczniowie słuchają ludowego kujawiaka – porównują jego rytm z rytmem krakowiaka i
rytmem oberka.
8. Nauka piosenki „Czerwone jabłuszko”.
 Uczniowie ćwiczą piosenkę, powtarzając jej fragmenty zaprezentowane przez nauczyciela.
 Prowadzący i dzieci wspólnie wykonują całą piosenkę.
9. Klasa wykonuje na fletach fragment melodii kujawiaka „Czerwone jabłuszko”. Nauczyciel
zwraca szczególną uwagę na interpretację – smutny charakter tańca powinien być oddany za
pomocą wolnego tempa i łagodnego, cichego dźwięku.
10. Nauczyciel przedstawia informacje dotyczące kapel ludowych – płyta „ Muzyka na
ekranie”. Ćwiczenie utrwalające temat lekcji – płyta multimedialna.
11.Ocena lekcji przez uczniów: wesołe i smutne nutki.
12.Ocena pracy uczniów:
- całą nutę, która symbolizuje 6 otrzyma uczeń, który wspaniale wywiązał się z
powierzonych zadań,
- półnutę która symbolizuje 5 otrzyma uczeń, który bardzo dobrze wywiązał się
z powierzonych zadań,
- ćwierć nutę, która symbolizuje 4 otrzyma uczeń, który dobrze wywiązał się z
powierzonych zadań,
♪ - ósemkę, która symbolizuje 3 otrzyma uczeń, który wykonał swoją
pracą, ale ma ona pewne braki i niedociągnięcia,
- szesnastkę, która symbolizuje 2 otrzyma uczeń, który słabo opracował swoje
zadanie,
12. Zadanie domowe:
- uzupełnić takty synkopą.