Opracowanie: Monika Szymańska KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA

Transkrypt

Opracowanie: Monika Szymańska KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA
Opracowanie: Monika Szymańska
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLASY VI.
Temat: „Have a nice trip” – preparing for a trip.
Cele:
-
doskonalenie umiejętności rozumienia słuchanego tekstu
-
zapoznanie uczniów z czasownikiem „will” i jego użyciem w wypowiedziach
-
utrwalenie poznanego słownictwa, związanego z ekwipunkiem niezbędnym na
wycieczkach, obozach itp.
Formy: indywidualna, zbiorowa
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Odpytanie
z
D
ęb
ic
Środki: podręcznik „Brainwaves”, kaseta, magnetofon
a
Metody: słowna, czynna, poglądowa
poprzedniej
lekcji
–
przypomnienie
słownictwa
związanego
z ekwipunkiem niezbędnym na wycieczkach, obozach itp.
SP
3
3. Wprowadzenie do nowej lekcji, zapisanie tematu „Have a nice trip” – preparing for
a trip
- wyjaśnienie użycia zwrotu HAVE A NICE TRIP - udanej wycieczki.
Powtórzenie indywidualne nowo poznanego zwrotu – utrwalenie wymowy.
4. Rozumienie ze słuchu str. 45 / ćw. 1 i 2. Uczniowie słuchają dwóch tekstów, ich
zadaniem jest:
I tekst: Odpowiedzieć na zadane pytania do słuchanego tekstu – poprzez zakreślenie
prawidłowej odpowiedzi.
II tekst: Zaznaczyć (√) w tabelce przedmioty, które zabierają na wycieczkę Emma,
Oliver, Annette, Peter.
Po przesłuchaniu tekstu uczniowie udzielają prawidłowych odpowiedzi.
5. Wprowadzenie materiału gramatycznego. Wytłumaczenie użycia czasownika „will” –
zapisanie notatki na tablicy i w zeszytach.
Czasownika „will” używamy kiedy:
-
mówimy o przyszłych zamierzeniach. He will bring a torch.
-
Składamy propozycję lub wyrażamy obietnicę. I will bring a map. We will take
you to a concert.
-
prosimy kogoś, aby coś zrobił. Will you pass me a penknife? Yes, I will.
6. Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia 2. (użycie formy „will”)
Np. Who will bring the tent? Peter.
7. Przerwa śródlekcyjna: piosenka “Mr Postman”
8. Str. 45 / FOCUS (uzupełnienie zdań formą „will”, rozróżnienie 3 zasad użycia
czasownika „will”).
9. Podsumowanie lekcji:
Nauczyciel zaczyna „organizować wycieczkę”. Uczniowie zabierają głos co należy
zabrać ze sobą - utrwalenie formy „will” i poznanego wcześniej słownictwa. Na
ic
a
tablicy pojawia się tabelka, kto i co przyniesie na „wycieczkę”
uczeń 1 uczeń 2 uczeń 3 uczeń 4 uczeń 5 uczeń 6 uczeń 7 uczeń 8
√
map
√
√
torch
……..
D
ęb
tent
√
√
SP
3
Np. I will bring a tent. – Przyniosę namiot.
I will bring a map.
Will you bring a map? – Czy przyniesiesz namiot?
10. Zadanie domowe.
(ćwiczenia str. 121 / ćw. 1)
Wyjaśnienie na czym polega zadanie.
√
√
√