Scenariusz warsztatów Nasze postanowienia Na Święta i na co dzień

Transkrypt

Scenariusz warsztatów Nasze postanowienia Na Święta i na co dzień
Scenariusz warsztatów
temat
Nasze postanowienia
Na Święta i na co dzień
ZAŁOŻENIA
Cele ogólne
• przekazanie informacji
dotyczących znaczenia
pojęcia „adwent”,
wyjaśnienie znaczenia słów
oczekiwanie, cierpliwość,
wytrwałość, konsekwencja,
postanowienie
• zwrócenie uwagi dzieci na
niematerialne wartości
Cele operacyjne
Dzieci:
• potrafią wyjaśnić
pojęcia „postanowienie”,
„oczekiwanie”
i „wytrwałość”
• potrafią wymienić
lub narysować własne
„dobre” postanowienia
• wiedzą, co to jest Adwent
i rozumieją jego znaczenie
Formy pracy
• grupowa
• indywidualna
Metody
• asymilacja wiedzy –
rozmowa
• samodzielne dochodzenie
do wiedzy – metoda
sytuacyjna (prowadzący
angażuje dzieci
w stworzenie listy
postanowień, jednocześnie
dzieci poznają zależność
między postanowieniem
a wytrwałością)
• waloryzacja –
metoda ekspresyjna
(dzieci identyfikują
się z pozytywnymi
wartościami poprzez
stworzenie, w zależności
od wieku, osobistego bądź
grupowego kalendarza
adwentowego)
Środki wspomagajĄce działania
• kalendarz adwentowy
• papier, kredki, ołówki,
węgiel
• ikonki obrazujące dobre
postanowienia
• opowiadanie „Dobre
postanowienia” wyd.
Bajkopisarze.pl
PRZEBIEG WARSZTATÓW
1.Warsztaty rozpoczynają się od wspólnej lektury opowiadania
2.Rozmowa na temat: Co to jest adwent? Jakie jest jego
znaczenie? Prowadzący kieruje rozmowę na inne rozumienie
słów oczekiwanie, czekanie, oraz postanowienie i wytrwałość.
3.Kalendarz adwentowy. Prowadzący rozmawia z dziećmi
na temat kalendarza w ogóle oraz jego niecodziennej
adwentowej formy. Można nawiązać do prawdopodobnie
znanej dzieciom
czekoladowej
wersji
kalendarza
adwentowego.
4.Dzieci wymieniają ważne dla nich postanowienia (np.
pomogą mamie w porządkach, upieką pierniki, podzielą się
własnymi zabawkami, wykonają świąteczne ozdoby, zadbają
o swój pokój itp.) oraz umieszczają je/rysują w okienkach
kalendarza.
5.Podsumowanie: rozmowa o znaczeniu oczekiwania,
o wytrwałości w postanowieniu, o radości płynącej z uczucia,
gdy się dotrzyma słowa.
6.Na pamiątkę dzieci otrzymują drobiazg, który ma im
przypominać o ich postanowieniach.

Podobne dokumenty