Żanetta Kiermacz

Transkrypt

Żanetta Kiermacz
Wojciech Modras
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
1. TEMAT – Czy tylko mężczyźni są agresywni ? Agresji mówimy – NIE !
2. Zajęcia przeznaczone dla uczniów klas I-III gimnazjum.
3. Cele zajęć:
 wyjaśnienie pojęcia agresja, sprawca , ofiara,
 pokazanie przyczyn zachowania agresywnego,
 obalenie stereotypu , że tylko mężczyźni są agresywni , a kobiety łagodne,
 wskazanie, jak można przeciwdziałać agresji,
 poznanie sposobów obrony przed agresją,
 rozróżnianie rodzajów agresji.
4. Formy pracy : indywidualna, grupowa .
5. Metody pracy : dywanik pomysłów, rozmowa nauczająca ,giełda pomysłów , praca z
karta pracy.
6. Środki dydaktyczne : kolorowe karteczki i tasiemki , duże arkusze szarego papieru ,
markery , encyklopedie słowniki , karta pracy , karta ewaluacji zajęć.
7. Efekty:
- uczniowie poznają pojęcia agresja i stereotyp,
- nabierają przekonania , że agresja nie jest przypisana wyłącznie mężczyznom,
- znajdują odpowiedź na pytanie dlaczego ludzie są agresywni,
- dowiadują się jak radzić sobie z agresją .
8. Literatura:
 Z Skorny, Psychologiczna analiza agresywnego zachowania się, PWN,
Warszawa 1968.
 Materiały dla wychowawców klas IV-VIII, red. Elżbieta Gapińska ,
Wydawnictwo Korepetytor , Płock 1998r.
TOK LEKJI :
Czas
Czynności nauczyciela
1
1. Czynności organizacyjno porządkowe.
1
3
Czynności uczniów
Uczniowie poznają
tematykę zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z tematem zajęć.
3. Co to jest agresja (praca ze słownikiem) –
uczniowie wyjaśniają co ich zdaniem znaczy to
pojęcie lub cytują definicję ze słownika bądź
encyklopedii :
Agresja - jest to każde zamierzone działanie, które ma na
celu lub powoduje wyrządzenie komuś lub czemuś szkody,
straty, bólu. Agresja jest to zatem każde zachowanie, które
powoduje krzywdę drugiej osobie. Uczniowie zachowują
się agresywnie wówczas gdy niszczą swoje lub cudze
rzeczy, sprzęty szkolne. Agresja jest również wówczas,
kiedy obie strony mają podobną siłę fizyczną i psychiczną
Uczniowie na
podstawie własnych
wiadomości i
encyklopedii oraz
słownika wyjaśniają
pojęcie agresji.
(obie strony są sprawcami).
Zwrócenie uwagi uczniom, że przemoc to nie tylko
przemoc fizyczna, ale także przemoc emocjonalna i
społeczna. Począwszy od złośliwości, kpin i poniżaniu, a
skończywszy na pobiciu czy zabójstwie. Agresja i przemoc
są zjawiskiem narastającym, procesem, który zaczyna się
od drobnej dokuczliwości i szkodzenia dobremu
samopoczuciu innych (kpina, poniżanie, wyśmiewanie), aż
do ciężkich przestępstw.
2
4. Następnie uczniowie wyjaśniają pojęcia : sprawca i
ofiara.
Uczniowie wyjaśniają
pojęcia : ofiara i
sprawca.
Do czynienia z przemocą mamy w przypadku gdy
pojawiają się dwie role:
Ofiary - osoby poszkodowanej, która nie potrafi sama się
bronić.
Sprawcy - osoby nadużywającej własnej siły w relacji z
innymi.
Obie role mają negatywny wpływ na dalsze
funkcjonowanie dzieci.
4
5. Nauczyciel prosi uczniów , aby podali przykłady Uczniowie tworzą
sytuacji , w których spotkali się z agresją . Zapisują dywanik pomysłów.
je na kolorowych karteczkach , które następnie
przyczepiamy do szarego arkusza papieru tworząc
w ten sposób dywanik pomysłów.
4
Podsumowanie – na podstawie Waszych przykładów
agresję możemy podzielić na trzy grupy :
a) Agresja i przemoc fizyczna - bicie, kopanie,
popychanie, podcinanie, plucie, wymuszanie pieniędzy,
zamykanie w pomieszczeniach, niszczenie własności,
różne
prace
zlecone
np.
noszenie
teczki.
b) Agresja i przemoc słowna - przezywanie,
wyśmiewanie, obrażanie, plotkowanie, obgadywanie,
namawianie się, manipulowanie związkami przyjaźni,
grożenie,
szantażowanie.
c) Agresja bez użycia słów i kontaktu fizycznego wrogie gesty, miny, izolowanie, manipulowanie
związkami przyjaźni Oddziaływanie wychowawcze
powinno obejmować wszystkie formy przemocy.
2
6. Nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie słowa Uczniowie przy
[pomocy nauczyciela
stereotyp
wyjaśniają pojęcie
4
7.Proszę podać znane Wam przykłady stereotypów, np.
:



5
Szkoci są skąpi.
Rosjanie lubią alkohol.
Anglicy są flegmatyczni.
8.Bardzo popularnym w naszym społeczeństwie
stereotypem jest stwierdzenie , że to mężczyźni są
agresywni.
- Czy się zgadzacie z taki stwierdzeniem ?
- Czy zawsze sprawcą agresji jest mężczyzna?
4
Teraz podzielimy się na 2 grupy wyciągając karteczki ,
mam czerwone i niebieskie , grupa czerwonych na
konturze kobiety spróbuje wypisać w jaki sposób Jej
zdaniem kobiety okazują agresje , a grupa niebieskich
na konturze mężczyzny w jaki sposób robią to
najczęściej panowie.
5
Następnie grupy prezentują swoje pomysły, dochodzą
do wnioski , że agresja nie jest zależna od płci i
zdarzają się zarówno agresywni mężczyźni jak i
kobiety, podają przykłady agresywnych zachowań u
kobiet i mężczyzn.
4
9. Podział na grupy uczniów , którzy wyciągają z
pudełka kolorowe tasiemki ( 4 grupy : biali,
czerwoni , zieloni i niebiescy) . W grupach
uczniowie szukają odpowiedzi na pytanie ,
dlaczego Ich zdaniem ludzie są agresywni –
pomysły zapisują na dużych arkuszach szarego
papieru.
Następnie grupy prezentują swoje pomysły
Uczniowie w grupach
pracują z planszami i
prezentują efekty
pracy grup.
Praca w grupach i
szukanie odpowiedzi
na pytanie dlaczego
ludzie są agresywni ?
3
10. Giełda pomysłów na sposoby przezwyciężenia Uczniowie poszukują
agresji – burza mózgów.
sposobów
przezwyciężenia
agresji.
2
11. Karta pracy pt. „Radzenie sobie z agresją” Pracują z kartą pracy.
(załącznik nr 1). Poznany dzięki niej
najpopularniejsze wśród Was sposoby radzenia
sobie z agresją.
1
12. Ewaluacja zajęć – wypełnienie karty ewaluacyjnej Wypełniają kartę
ewaluacji.
(załącznik nr 2).
ZAŁĄCZNIK NR 1
KARTA PRACY
„ Radzenie sobie z agresją”
Poniżej zamieszczono różne sposoby radzenia sobie z agresją – podkreśl 5 najczęściej
stosowanych przez Ciebie.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Chodzę na długie spacery.
Słucham muzyki.
Proszę kogoś o radę.
Sprawiam sobie przyjemność (jaką?)...................
Próbuję uzyskać większą ilość informacji.
Czytam.
Biorę kąpiel.
Pozwalam sobie za wyrażenie złości, np. krzyczę, uderzam w
poduszkę itp.
9. Wypowiadam się w twórczości: piszę, maluję, śpiewa, gram na
instrumentach.
10. Dzielę się uczuciami z przyjacielem, rodziną.
11. Zajmuję się moim hobby (jakim?) ...................
12. Uprawiam ćwiczenia fizyczne.
13. Mówię o czymś innym.
14. Koncentruję się na zadaniu umysłowym.
15. Pomagam komuś innemu.
16. Inne sposoby ………………………….
Materiały dla wychowawców klas IV-VIII pod redakcją Elżbiety Gapińskiej , Płock 1998 r.
ZAŁĄCZNIK NR 2
KARTA EWALUACJI ZAJĘĆ
1. Jaki nastrój odczuwasz po dzisiejszej lekcji?
Bardzo dobry
Średni
Byle jaki
2. Czy dzisiejsza lekcja była dla Ciebie przydatna ?
Bardzo
Średnio
Mało