Skomplikowane tabele – krzyżówka

Transkrypt

Skomplikowane tabele – krzyżówka
Konspekt lekcji otwartej
Przedmiot:
informatyka
Temat lekcji:
Skomplikowane tabele - krzyżówka
Klasa:
1c
Data zajęć:
22.02.2005.
Nauczyciel:
Roman Wyrwas
Czas trwania zajęć: 45 minut
Forma zajęć:
praca indywidualna/grupowa, doświadczenie
Pomoce i środki dydaktyczne:
tablica, komputer z oprogramowaniem Windows i edytorem
tekstu MS Word.
Cele lekcji
Cel poznawczy:

poznanie sposobów formatowania krawędzi tabeli,

poznanie metod projektowania tabeli,

utrwalenie wiadomości o wstawianiu tabel do dokumentu tekstowego.
Cel kształcący:

rozwijanie umiejętności współpracy w zespole,

rozwijanie umiejętności analizy struktury (na przykładzie struktury tabeli),

kształtowanie umiejętności projektowania struktury danych,

rozwijanie zaawansowanych umiejętności edycji tekstu.
Cel wychowawczy:

rozwijanie zainteresowań informatycznych,

kształtowanie współodpowiedzialności za wynik działań zespołowych.
Umiejętności podstawowe
Uczeń potrafi zaprojektować tabelę o strukturze odpowiadającej danym, które w niej mają być
prezentowane, umie ukryć obramowanie krawędzi, zastosować tło komórki.
Umiejętności ponadpodstawowe
Uczeń potrafi użyć narzędzi edytora do precyzyjnego określania właściwości tabeli (szerokość
kolumny i wysokość wiersza), dostrzegać sposoby wyrównania tekstu w komórce i stosować je.
Przebieg zajęć:
Część wstępna – 5 minut

Kontrola obecności na lekcji.

Zapoznanie z tematem zajęć.

Przypomnienie treści zajęć poprzednich.

Przygotowanie stanowisk do pracy (włączenie komputerów, zalogowanie).
Część główna – 35 minut
I.
Analiza struktury tabeli
Czynności nauczyciela:
Nauczyciel rozdaje kartki z wzorem krzyżówki i prosi, aby uczniowie zapoznali się z nim oraz
chwilę pomyśleli, w jaki sposób wykonać taką samą krzyżówkę.
Uczniowie są proszeni o wypowiedzenie własnego zdania, zaprezentowanie swoich pomysłów.
Nauczyciel ocenia te pomysły i podsumowując krótką dyskusję wskazuje, jak zrobić zadanie.
Czynności uczniów:
Uczniowie analizują strukturę tabeli, zastanawiają się ile ma wierszy i ile kolumn. Na prośbę
nauczyciela dzielą się z pozostałymi osobami w grupie pomysłem, jak wykonać zadanie.
II.
Wykonanie tabeli
Czynności nauczyciela
Nauczyciel przypomina, w jaki sposób wykonuje się obramowania i tło tabeli oraz jakich narzędzi
do tego celu używać. Zwraca uwagę uczniów na wyrównanie tekstu w komórkach oraz na szerokość
i wysokość komórek. Podaje, w jaki sposób zmieniać dokładnie rozmiary komórek.
Czynności uczniów:
Uczniowie wysłuchują instrukcji
III.
Stworzenie wykresu kolumnowego przedstawiającego ilości zer i jedynek w 200
losowaniach.
Czynności nauczyciela:
Nauczyciel poleca uczniom wykonanie wykresu kolumnowego. Zwraca uwagę na właściwe tytuły
i opisy kategorii. Zwraca uwagę uczniów na oś wartości, pyta, jakie mogą być najmniejsze
i największe z możliwych ilości wylosowanych zer lub jedynek, wskazuje, w jaki sposób określić
odpowiednie minimum i maksimum osi wartości.
Czynności uczniów:
Uczniowie zaznaczają zakres danych do wykresu i wykonują wykres.
Zastanawiają się nad minimum i maksimum osi wartości, biorą udział w krótkiej dyskusji na ten
temat. Modyfikują minimum i maksimum osi wartości na podstawie wskazówek nauczyciela.
IV.
Doświadczenia i wnioski z zaobserwowanych zjawisk:
Czynności nauczyciela:
Nauczyciel stwarza sytuację problemową: „Jakie będą wyniki losowań zer i jedynek? Czy da się
zaobserwować jakąś prawidłowość?”
Czynności uczniów:
Uczniowie wielokrotnie dokonują kolejnych losowań i obserwują „zachowanie się” wykresu.
Dochodzą do wniosku, że w losowaniach ilości zer i jedynek są zbliżone – bliskie 50% (½).
V.
Praca samodzielna uczniów - wykonanie tabeli podsumowującej wyniki rzutów
monetą.
Praca ta będzie wykonana w oparciu o pracę domową z poprzedniego tygodnia – uczniowie mieli
dokonać wielokrotnych rzutów monetą i zapisać ile razy wypadł orzeł, a ile razy reszka.
Czynności nauczyciela:
Nauczyciel na tablicy zapisuje wyniki prac domowych uczniów w tabeli [ Orzeł | Reszka ] i prosi
uczniów, aby te same dane zapisywali w arkuszu kalkulacyjnym (w Arkusz 2).
Następnie uczniowie otrzymują polecenie podsumowania wyników (autosumowanie) i stworzenia
wykresu kolumnowego demonstrującego zebrane dane.
Zwraca uwagę na to, gdzie znajdują się w tym przypadku etykiety kategorii i instruuje, w jaki
sposób uczniowie mają to wskazać w zakresie danych do własnych wykresów.
Po wykonaniu wykresów ocenia pracę uczniów.
Czynności uczniów:
Uczniowie zapisują dane w arkuszu, zaznaczają odpowiedni zakres tabeli i tworzą wykres
kolumnowy.
VI.
Porównanie wyników poprzedniego doświadczenia z wynikami losowań monetą.
Czynności nauczyciela:
Nauczyciel prosi wybraną osobę o skomentowanie wyników i pyta, w czym one przypominają
poprzednie (1).
Pyta innego ucznia, jakie mógłby sformułować hipotezy na podstawie tego, co zaobserwowali
wszyscy na lekcji (2).
Czynności uczniów:
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
1)
Przewidywane poprawne odpowiedzi: „Również jest tyle samo wyników jednego rodzaju,
co innego”, „Orłów jest prawie tyle samo co reszek”, „Doświadczenie wyszło tak samo, to
znaczy wyniki podzielone są po połowie”.
2)
Przewidywane poprawne odpowiedzi uczniów: „Jeżeli są dwa elementy do wylosowania,
to mamy taką samą szansę wylosować jeden, co i drugi”, „Gdy wiele razy losujemy spośród
dwóch rzeczy, to wylosujemy około połowy rzeczy jednego rodzaju.”
VII.
Pojęcia w świecie zdarzeń losowych
Zapoznanie uczniów z pojęciami: zdarzenie elementarne, zdarzenie losowe, zdarzenie pewne,
częstość wyniku, prawdopodobieństwo.
Czynności nauczyciela
Nauczyciel zapoznaje uczniów z wymienionymi zagadnieniami.
Prosi ich o rozważenie przypadków, w których ilość zdarzeń elementarnych jest większa.
Czynności uczniów:
Uczniowie wysłuchują krótkiego wykładu. Wnioskują, jaki wpływ ma większa (np. niż dwa) ilość
zdarzeń elementarnych na prawdopodobieństwo wystąpienia danego wyniku.
Część końcowa zajęć – 2 minuty

Nagrodzenie aktywnych uczniów ocenami lub „plusami”.

Uporządkowanie stanowisk pracy.

Wyłączenie komputerów.