Cechy podzielności liczb naturalnych

Transkrypt

Cechy podzielności liczb naturalnych
Małgorzata Stańczyk- Piasecka, msp5@wp
Matematyka
ZSO nr 10 Warszawa
Scenariusz lekcji dla klasy IV i V szkoły podstawowej
Temat:
Cechy podzielności liczb naturalnych – powtórzenie wiadomości
Na realizację tego tematu najlepiej jest przeznaczyć 2 godziny lekcyjne, gdyż jest
wtedy więcej czasu na podsumowanie i analizę wyników.
Cele lekcji:
• utrwalenie wiadomości o podzielności liczb naturalnych,
• kształcenie umiejętności rozpoznawania i uzasadniania określonych własności
liczb naturalnych,
• rozwijanie spostrzegawczości i zdolności kojarzenia,
• czytanie ze zrozumieniem.
Podczas lekcji porządkujemy i utrwalamy wiadomości związane z podzielnością
liczb
naturalnych,
przypominamy
pojęcia:
wielokrotność,
dzielnik,
cechy
podzielności przez 2, 3, 4, 5, 10, 25, 100.
Pomoce dydaktyczne:
• komputer połączony z telewizorem lub projektor slajdów,
• program PowerPoint służący do tworzenia prezentacji,
• kolorowe mazaki lub kredki,
• zestawy zadań dla uczniów,
• tabele do wpisywania wyników.
Tok lekcji:
1. Podanie tematu oraz celów lekcji.
2. Rozdanie kartek z zadaniami.
3. Omówienie zasad pracy:
• uczniowie dokładnie czytają treść zadania,
• w określonym przez nauczyciela czasie wpisują we właściwe miejsca odpowiedzi,
• porównanie wyników z odpowiedzią, którą nauczyciel pokazuje na ekranie i
zapisanie właściwej ilości punktów,
• utrwalenie definicji, która pojawia się na ekranie monitora.
4. Analiza wyników i podsumowanie.
Uwagi końcowe:
Wykorzystanie komputera, kolorowych obrazów, ruchu i dźwięku powoduje, że
uczniowie są bardziej zaangażowani, a lekcja jest dla nich ciekawsza niż prowadzona
metodami tradycyjnymi.
Nauczyciel w czasie lekcji może zaobserwować, którzy uczniowie pracują szybko
a którzy mają trudności.
Uczeń sumując zdobyte przez siebie punkty dokonuje samooceny i jest w stanie
stwierdzić, czy właściwie przygotował się do sprawdzianu.
Na zakończenie lekcji nauczyciel ocenia uczniów, którzy zdobyli największą
liczbę punktów.
Jeśli pracujemy z klasą słabą, ilość zadań można zmniejszyć i wybrać te na
których nam najbardziej zależy.
Lekcję tą można przeprowadzić również w klasie V jako przypomnienie
wiadomości.
Opracowała mgr inż. Małgorzata Stańczyk Piasecka