TEMAT: Spojrzeć w oczy Światła…

Transkrypt

TEMAT: Spojrzeć w oczy Światła…
Drodzy Katecheci Maturzystów AD 2012!
Kontynuując wieloletnia tradycję, Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz skierował do Maturzystów AD’ 2012 List. Bardzo proszę o przekazanie go Adresatom. Załączam propozycję okolicznościowej katechezy, która może pomóc stworzyć odpowiednie warunki do wręczenia Listu Księdza Kardynała. Konspekt
oraz prezentację multimedialną można pobrać ze strony wddim.
Serdecznie pozdrawiam, życząc owocnej posługi katechetycznej.
Szczęść Boże !
/ks. Tadeusz Panuś
dyrektor Wydziału /
Kraków, 5 października 2011 r.
PROPOZYCJA KATECHEZY Z OKAZJI PRZEKAZANIA LISTU KSIĘDZA KARDYNAŁA MATURZYSTOM
„aby Twoje światło ze mnie promieniowało”
1. Cele katechetyczne:
- Ukazanie Chrystusa jako Światła;
- Kształtowanie postawy weryfikowania swojego życia poprzez pogłębianie kontaktu z
Chrystusem;
- Przekazanie Listu Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza do maturzystów
2. Słowa klucze:
światło, światłość, List Księdza Kardynała do maturzystów 2012
3. Uwagi metodyczne:
a) pomoce dydaktyczne: List Księdza Kardynała do maturzystów (dla każdego ucznia), świeca, zapałki,
fragment J 8,12
b) metody: pogadanka, pokaz, praca z tekstem
c) literatura: Pismo Święte, modlitwa prośba o światło Boże bł. kard. J.H. Newman’a
4. Plan katechezy:
A. Wstęp
Ćwiczenie: Wyobraźnia
Pogadanka Światłość świata
Czas: ok. 15 min.
B. Rozwinięcie
Pokaz Świeca
Ćwiczenie List
Czas ok. 20 min.
C. Zakończenie
Ćwiczenie Spojrzeć w oczy…
Modlitwa
Czas ok. 10 min
5. Przebieg katechezy
A. Wstęp
Katecheza rozpoczyna się od ćwiczenia Wyobraźnia. Katecheta prosi uczniów, aby na chwilę zamknęli oczy, wyobrazili sobie, że znajdują się w zupełnie ciemnym, nieznanym pomieszczeniu, po czym
spróbowali określić jakie uczucia się w nich wzbudziły? (lęk, obawa, niepokój, niepewność…).
Następnie katecheta pyta:
- Co zrobić, aby w takiej sytuacji poczuć się bezpieczniej i pewniej? (zapalić światło);
- Jaka jest funkcja światła? (rozjaśnia, oświeca, pomaga zauważyć szczegóły);
Pogadanka Światłość świata, stanowi kolejny element katechezy. Katecheta prosi głośne odczytanie
fragmentu Pisma Świętego: J 8,12. Po czym zadaje uczniom poniższe pytania:
- Co to znaczy, że Chrystus jest światłością świata?
- Co oznacza we fragmencie słowo „ciemność”?
- Dlaczego ludzie błądzą w ciemności?
- Co zrobić, by być człowiekiem chodzącym w światłości?
W podsumowaniu można posłużyć się przykładem wieczornego spaceru: gdyby człowiek przechodząc obok ulicy został ochlapany przez przejeżdżające auto, to aby zobaczyć jak bardzo jest brudny
musi podejść do światła np. latarni, w przeciwnym wypadku może nawet nie zauważyć plam na swoim
ubraniu.)
B. Rozwinięcie
Pokaz Świeca to pierwszy element tej części. Katecheta zaprasza jednego ucznia na środek i prosi, aby stanął twarzą do klasy i uważnie obserwował reakcje swoich koleżanek i kolegów, ale pod żadnym pozorem nie odwracał się w stronę tablicy. Stojąc za plecami ucznia katecheta zapala świecę i pyta
ucznia czy coś się w klasie zmieniło? Zadaje pytanie kolejny raz, prosząc, aby uczeń uważnie przyglądnął się klasie. Następnie dziękuję uczniowi i pozwala usiąść na miejsce. Kolejnego ucznia (najlepiej siedzącego w ostatniej ławce) pyta, czy zapalona świeca daje ciepło i czy on jest to w stanie poczuć, a jeśli
nie, to co musi zrobić, aby tak było (podejść bliżej- i o to katecheta prosi ucznia).
Następnie katecheta zwraca się do uczniów: Chrystus jest jak ta świeca: ci, którzy są do Niego
odwróceni plecami, często nie zwracają nawet uwagi na Jego obecność (niektórzy nawet nie wiedzą o
Jego istnieniu), ci którzy są za daleko od Niego nie mogą poczuć ciepła i nim się ogrzać. Aby doświadczyć Jego obecności i działania należy podejść bliżej.
Ćwiczenie List: katecheta rozdaje uczniom List Księdza Kardynała (każdemu uczniowi wręcza
osobiście) i prosi, aby uważnie go przeczytali zaznaczając te fragmenty, które szczególnie do nich przemówiły. Potem katecheta głośno prosi kilku uczniów o odczytanie wybranych fragmentów i ochotników
o podzielenie się dlaczego akurat wybrali te słowa.
C. Zakończenie
Ćwiczenie: Spojrzeć w oczy stanowi podsumowanie katechezy. Katecheta zwraca uwagę uczniów na
znajdujący się na okładce Listu obraz Zbawiciel pędzla El Greco. Prosi, aby spojrzeli Jezusowi w oczy i
zastanowili się w ciszy nad pytaniem:
- Co mogę zrobić, żeby się do Niego zbliżyć?
Trzy konkretne postanowienia każdy zapisuje w zeszycie. (można nawiązać do trzypunktowego apelu
Jana Pawła II do młodzieży: WSTAŃ, SŁUCHAJ, RUSZAJ I DZIAŁAJ)
Katechezę kończymy wspólną modlitwą „Prośba o światło Boże bł. kard. J.H. Newman’a” (materiały pomocnicze B).
6. Materiały pomocnicze
A. Fragment Ewangelii wg św. Jana
J 8,12
„A oto znów przemówił do nich Jezus tymi słowami: «Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną,
nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia»”.
B. Modlitwa prośba o światło Boże bł. kard. J.H. Newman’a
Panie, dopomóż mi rozprzestrzenić Twój blask,
gdziekolwiek się znajdę, dokądkolwiek się udam.
Spraw, by moja dusza wezbrała Twoim duchem i życiem Twoim.
Przenikaj i władaj całą moją istotą do samego końca tak,
by życie moje było niczym innym jak tylko Twoim odbiciem.
Spraw, aby Twoje światło przeze mnie przepływało i ze mnie promieniowało tak,
aby każdy, z kimkolwiek się zetknę, odczuł we mnie Twoją obecność.
Amen.
Opracowanie konspektu i prezentacji: ks. A Fyda, J. Maślej, ks.T.Panuś.