Konspekt Marzeny Majcher-3

Transkrypt

Konspekt Marzeny Majcher-3
Przybory nietypowe
KONSPEKT LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM PRZYBORÓW NIETYPOWYCH
Lekcje prowadzone z wykorzystaniem przyborów nietypowych są bardzo atrakcyjne dla uczniów.
Proste i znane ćwiczenia są odbierane przez dzieci bardzo entuzjastycznie. Uczniowie wykazują
większą chęć do wykonywania ćwiczeń, gdy wprowadza się ciekawe przybory. Po kilku lekcjach z
wykorzystaniem różnych przyborów sami oferują nietypowe pomoce oraz ich zastosowanie
podczas lekcji.
Temat: Gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem niekonwencjonalnych
pomocy dydaktycznych – gazety.
Klasa IVa – dziewczynki
Czas trwania – 45 minut
Miejsce ćwiczeń – sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących – 20
Zadania szczegółowe w zakresie:
Umiejętności: uczeń bezpiecznie porusza się po określonej przestrzeni w czasie zabaw z
przyborami, posługuje się przyborem nietypowym w grach zabawach.
Wiadomości: uczeń zna gry i zabawy, które kształtują poszczególne cechy motoryczne, potrafi
wykorzystać różne przybory w zabawach.
Sprawności motorycznej: poprawi zwinność, zręczność, koordynację ruchową, szybkość,
równowagę.
Akcentów wychowawczych: uczeń wyrobi świadomą postawę zdyscyplinowania, będzie
przestrzegał zasad i reguł podczas zabaw, zachowując się kulturalnie podczas rywalizacji .
Cele sformułowane w języku ucznia:
• Na dzisiejszej lekcji będziemy rozwijały swoją szybkość, zręczność i koordynację ruchową
w takcie zabaw i gier ruchowych.
• Zobaczymy również w jaki sposób możemy wykorzystywać przybory nietypowe, takie jak
gazeta do podniesienia swojej sprawności motorycznej.
• Nauczymy się współpracować w zespole ,tak aby osiągnąć sukces.
Na co bezu:
Uczniowie potrafią:
• prawidłowo wykorzystywać papierowe kulki do podniesienia swojej sprawności fizycznej
w trakcie zabaw i gier ruchowych.
• podczas biegu szybko i bezpiecznie zmieniać kierunek biegu.
• Zgodnie współpracować w swojej drużynie zachowując zasadę zdrowej rywalizacji.
Metody realizacji zadań:
zabawowo-naśladowcza, zabawowa-klasyczna, zadaniowa.
Formy realizacji: indywidualna, zespołowa (grupowa)
Przybory: gazety, szarfy, rakietki ,słupki, pojemniki
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
1
2
Faza
przygotowaw
cza
1.Zorganizowa
nie grupy,
sprawdzenie
gotowości do
zajęć.
2. Nastawienie
uczniów do
aktywnego
udziału w
lekcji
Zbiórka w szeregu
1.Raport dyżurnego
2.Powitanie
3.Sprawdzenie przygotowania uczniów do lekcji
4.Przedstawienie tematu i celów lekcji
1. Podanie celów lekcji (NACOBEZU – co uczeń
powinien umieć po zakończeniu lekcji).
2. Zabawa ożywiająca – "Murarz". Jedna osoba staje na
środku sali, pozostałe znajdują się w szeregu na końcu
sali. Na sygnał przebiegają przez środek sali tak ,aby
murarz ich nie złapał. Osoby schwytane siadają na linii
środkowej boiska tworząc w ten sposób mur.
3. Rozgrzewka Z postawy uczniowie wyrzucają rozłożoną gazetę tak, by
- ćwiczenia
poleciała jak najwyżej. Mogą przy tym dmuchać w
ramion
kierunku gazety. Następnie zwijają gazetę w kulkę i
wykonują dowolne podrzuty papierową kulą raz prawą
raz lewą ręką.
- ćwiczenia
nóg
Uczniowie wysoko unoszą kolana do klatki piersiowej i
przekładają papierowe kulki raz pod lewą, raz pod prawą
nogą;
W siadzie prostym dziewczęta kładą kulę przez skłon w
przód jak najbliżej swoich stóp. Przez szybki wznos i
ugięcie nóg w stawach kolanowych podrzucają kulkę tak
wysoko, by chwycić ją oburącz i nie upuścić jej.
- ćwiczenia
w płaszczyźnie W klęku prostym układają kulkę na głowie. Następnie bez
strzałkowej
użycia rąk zrzucają gazetową kulkę za plecy poprzez
skłon tułowia w tył.
-ćwiczenia
mięśni
brzucha i nóg.
W siadzie prostym uczniowie umieszczają papierową
kulkę między stopami ,następnie przenoszą ją za głowę.
-ćwiczenia
mięśni
grzbietu.
W leżeniu przodem uczniowie mają NN wyprostowane,
stopy złączone, dłonie splecione na karku, głowa oparta
jest czołem o podłogę, wykonują ruch – unoszenia łokci
w górę.
Uwagi
organizacyjnometodyczne
3
Ustawienie na linii
przed nauczycielem
Uczniowie stoją w
rozsypce.
Pozycja wyjściowasiad prosty.
Pozycja wyjściowa klęk prosty.
Pozycja wyjściowa siad prosty
Pozycja wyjściowa –
leżenie przodem
Uczniowie wykonują skłon T w tył trzymając w dłoniach Leżenie przodem RR
papierową kulkę, następnie przesuwają kulki przed siebie w skurczu pionowym,
pod dłońmi papierowe
po podłodze (łokcie cały czas w powietrzu).
- ćwiczenia
kulki.
w płaszczyźnie Na sygnał stają przy ścianie tak, aby całe ciało przylegało
do ściany. Papierową kulę układają na głowie. Następnie Uczniowie tworzą
czołowej
przez skłon tułowia w bok zrzucają kulkę na podłogę tak, rząd.
2
by spadła jak najbliżej ściany.
- ćwiczenia
Podskoki obunóż na przemian z podskokami jednonóż. W
skocznościowe
Uczniowie zajmują
trakcie tej czynności podrzucają kulkę w górę i chwytają
dowolne miejsce na
ją w wyskoku.
sali.
1.Uczniowie trzymają się w parach za ręce, między nimi Gazeta dla pary
rozłożona jest gazeta. Zawodnicy starają się wciągnąć
Faza
przeciwnika na gazetę. Kto dotknie gazety stopą traci
realizacyjna
punkt.
Podział na grupy
zabawa bieżna 2.Uczniowie ustawieni w trzech rzędach lub dwóch
poprzez odliczenie do
rzędach przed wyznaczoną linią. Pierwsi z rzędów
zakładają gazety na rozstawione szeroko ramiona i biegną trzech, oznaczenie
do wyznaczonej linii, obiegają stojący pachołek i wracają kolorowymi szarfami.
Uczniowie, którzy
przekazując gazety następnemu koledze z zespołu.
zakończyli zadanie
Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie.
Wyścigi
pomagają założyć
zaprzęgów
gazety następnemu.
3.Na gwizdek uczniowie ustawiają się na linii.
Z wyznaczonego miejsca wykonują po trzy rzuty do
wiaderka. Która drużyna wykona więcej celnych rzutów
ta wygrywa.
4. Drużyny kładą swoje kulki na półmetku umownie
zaznaczonego przez nauczyciela, po czym
ustawiają się na linii startu. Pierwszy zawodnik biegnie
do półmetka, rozkłada kulkę i kładzie kartkę papieru
w wyznaczonym miejscu na półmetku, po czym wraca
do drużyny. Kolejne dziecko powtarza zadanie, kładąc
swoją gazetę na gazecie poprzednika. Wygrywa drużyna
która szybciej wykona zadanie.
5.Uczniowie ustawieni w trzech rzędach , pierwszy z
rzędu biegnie odbijając rakietką piłeczkę do tenisa
stołowego, obiega pachołek i w drodze powrotnej niesie
piłeczkę na równolegle ustawionej rakietce tak, aby nie
upadła na podłogę, następnie przekazuje je następnemu.
6. Zawodnicy ustawiają się na linii startu dobierając się w
pary, każde dziecko ma kulkę przed sobą na podłodze. Na
sygnał nauczyciela pierwsza, później kolejna para kopie
papierową piłkę jak najdalej lewą nogą. Zawodnik,
którego kulka upadła najdalej, zdobywa" mały" punkt dla
swojego zespołu. Wygrywa zespół, który uzyska więcej
"małych" punktów. W razie remisu można powtórzyć
ćwiczenie prawą nogą.
7. Na wprost każdego rzędu ustawiamy przeszkody.
Każde dziecko ma kulkę na rakietce . Na sygnał
nauczyciela dziecko musi jak najszybciej pobiec,
pokonując przeszkody.
.
Ustawienie przeszkód.
3
2. Czynności
związane z
zakończeniem
lekcji.
3. Na co bezu
8. Rozrzucamy kulki na podłodze. Na sygnał
prowadzącego każda drużyna przenosi kulki w
wyznaczone miejsce(np. do wiaderek rozstawionych w
różnych częściach sali ).Za każdym razem jeden uczeń
może w ręce mieć tylko jedną kulkę (nie wolno nosić po
kilka kulek). Wygrywa zespół, który uzbiera więcej
kulek.
9" Gazetowy Zbijak na dwie papierowe kulki „. Drużyny
wybierają swoich kapitanów i grają w "dwa ognie" na
czas dwoma kulkami. Wygrywa drużyna, która zbije
największą liczbę przeciwników.
1.Zabawa Amse- adamse z gazetową kulką. Dzieci siadają
w kole, ściśle koło siebie, podając sobie papierową kulkę.
Nauczyciel stoi obrócony tyłem do grupy lub zasłania
oczy chustką, w dowolnym momencie klaszcze w dłonie.
Uczennica, która w momencie klaśnięcia przez
nauczyciela trzyma kulkę w ręce odpada i zajmuje
miejsce nauczyciela (teraz ona przejmuje rolę nauczyciela
dając znak do "odpadnięcia").
1.Zbiórka w szeregu.
2.Przedstawienie wyników rywalizacji.
3. Podsumowanie lekcji - omówienie istotnych
elementów.
4.Uczniowie zastanawiają się, co zamiast papierowych
kulek można by wykorzystać do ćwiczeń. Burza mózgów.
Uspokojenie
organizmu
Nastawienie
na wykonanie
samodzielnych
ćwiczeń.
5.Uświadomienie uczniom, ze każdy przybór nawet ten
najprostszy może im posłużyć w zabawie do
kształtowania szybkości, zwinności, gibkości tak jak na
lekcji
5. Pożegnanie sportowe.
4

Podobne dokumenty