Przykładowy scenariusz lekcji

Transkrypt

Przykładowy scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji. Wykonał: Mariusz Chodór
Czas trwania lekcji: 1 x 45 min.
Cele edukacyjne:
Po przeprowadzonych zajęciach uczeń:
- wie, jakie przemiany energetyczne zachodzą w silniku,
- jaka jest ogólna budowa silnika,
- na jakiej zasadzie on działa,
- kojarzy obracającą się ramkę z silnikiem.
Cele wychowawcze:
- podczas wykonywania doświadczenia uczeń przestrzega regulaminu pracowni
fizycznej i przepisów BHP,
- jest zaangażowany w zespole wyk. doświadczenie,
- dba o powierzony mu sprzęt,
- dyskutuje i wypowiada swoje poglądy na rozpatrywany temat.
Metody i formy pracy:
- wykład
- eksperyment,
- praca w grupach.
Pomoce dydaktyczne:
- komputer + rzutnik multimedialny,
- dostęp do Internetu,
- kreda i tablica,
- wykonanie zestawów doświadczalnych i praca z nimi w grupach.
Przebieg lekcji:
1. 5min – Czynności organizacyjne (lista obecności, podanie tematu, krótki opis
tego co będziemy robić),
2. 5min – zestawienie wiadomości z poprzednich zajęć dot. magnetyzmu
- Dlaczego na przewodnik przez który płynie prąd umieszczony w polu
magnetycznym działa siła?
- Dlaczego ramka w polu doznaje obrotu?
- Dlaczego ramka dozna wychylenia o pół obrotu i stanie?
3. 10min. – Mając do dyspozycji przedmioty (patrz: Instrukcja wykonania)
młodzież podzielona na grupy samodzielnie wykonuje zestaw doświadczalny i
testuje go.
1
Scenariusz lekcji. Wykonał: Mariusz Chodór
4. 10min. - Młodzież wykonuje doświadczenie i dokonuje obserwacji obrotu ramki
i łączy kierunek obrotu z polaryzacją baterii. Wskazuje na różnicę ruchu ramki z
poprzedniego doświadczenia a dzisiejszym modelem. Następnie oglądamy Film
edukacyjny i młodzież ma okazje zweryfikować działanie swoich zestawów
doświadczalnych.
5. 5min - Wspólne omówienie obserwacji i wyciągnięcie wniosków.
6. 5min – Nauczyciel zestawia wszystkie informacje w postaci krótkiego wykładu
(patrz: Część teoretyczna).
7. 5min. - Wykonanie notatki uczniowskiej (patrz: Część teoretyczna) i rozdanie
kart z pracą domową (patrz Test wiadomości).
2