Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk
Scenariusz zajęć dla 3-latków
Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Fascynuje mnie matematyka, coraz więcej rozumiem
Temat: Kuchenna matematyka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 grupuje obiekty według podanych poleceń (co do rodzaju, ilości, koloru itp.);
 liczy przedmioty w zakresie 3.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
 liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do
tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym,
w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
 dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia.
Treści kształcenia:
 kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w zakresie 3;
 grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną
cechą);
 wzbogacanie oraz rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);
 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych
w sali i na powietrzu;
 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp.
Część dnia
aktywności
dziecka
I.
Zajęcia
poranne
Przebieg zajęć
Uwagi
o realizacji, warunki
pobudzające aktywność
dziecka
1. Schodzenie się dzieci, zabawa na W trakcie realizacji zabawy
przywitanie Witam tych, którzy… Następnie na przywitanie dzieci stoją
dzieci bawią się swobodnie w kącikach w okręgu, a nauczyciel
zainteresowań.
(N) zwraca się do nich
słowami: „Witam tych,
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
którzy:
- lubią jeść pomidory;
- lubią jeść marchewki;
- mają na sobie coś
zielonego”.
Dzieci, które czują się
przywitane odmachują N.
II.
Zajęcia
dydaktyczne
Tego dnia w kąciku
powinny znaleźć się różne
świeże warzywa i/lub ich
ilustracje (załącznik nr 1).
2. Kucharki:
N wymienia czynności,
zabawa naśladowcza. Dzieci, za pomocą które
dzieci
naśladują.
ruchu i gestu, odwzorowują czynności Dzieci podczas zabawy
wykonywane
w
kuchni:
mieszanie, stoją w kręgu.
szatkowanie, krojenie, ugniatanie ciasta,
solenie, kręcenie młynkiem.
1. Gdzie można kupić warzywa?:
Jeśli organizacja wycieczki
wycieczka
na
targ
warzywny,
do jest
niemożliwa,
gospodarstwa rolnego lub do sklepu. N prezentuje dzieciom
Wielozmysłowe poznawanie wybranych przygotowane
wcześniej
warzyw.
warzywa. N zachęca dzieci
do wypowiedzi na temat
nazw,
smaku,
zapachu
jarzyn.
2. Co to za warzywo?:
Materiały: worek, warzywa.
rozpoznawanie warzyw wyłącznie za pomocą
zmysłu dotyku.
3. Moje ulubione warzywa:
ćwiczenie kształtujące umiejętność liczenia
w zakresie 3 i/lub kształtujące umiejętność
rozróżniania stron – zabawy w wersji
stolikowej (aktywność do wyboru przez N).
4. Policz, ile jest…:
grupowanie warzyw według wybranej cechy
(rodzaju, koloru, wielkości). Przeliczanie
powstałych zbiorów.
5. Warzywa:
łączenie połówek przekrojonych przez
N warzyw. Ćwiczenie można również
dodatkowo
zrealizować
w
wersji
multimedialnej.
III.
Zajęcia
popołudniowe
1. Sałatka warzywna:
zabawa ruchowa na powietrzu.
Materiały:
ilustracje
(załączniki nr 3 i 4), kredki.
Materiały: jarzyny.
Materiały: warzywa, deska
do krojenia, nóż dla N, gra
multimedialna
(załącznik
nr 5).
Po umyciu warzyw oraz rąk
przez dzieci N zachęca je do
degustacji.
Przy realizacji zabawy
można wykorzystać chustę
animacyjną.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Warzywa:
puzzle (wersja tradycyjna) lub multimedialna;
gra memo.
3. Pomidory na krzaku:
chętne dzieci mogą realizować zabawy
multimedialne – kolorowanka (Pomidory na
krzaku).
Materiały: puzzle w wersji
stolikowej i multimedialnej
(załączniki nr 2 i 6). Gra
memo załącznik nr 8
Materiały: załącznik nr 7.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać
15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi
działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała,
w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez
siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita
i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
różne warzywa, worek, chusta animacyjna, kredki, nóż, deska do krojenia, komputer
z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne
zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Warzywa w moim ogrodzie - plakat;
Warzywa – puzzle 6-elementowe;
Ogórki i pomidory – materiał do wydrukowania;
Cebula i papryka – materiał do wydrukowania;
Gra multimedialna typu połącz połówki - Warzywa;
Puzzle multimedialne - Warzywa;
Kolorowanka multimedialna – Pomidorowy krzaczek;
Multimedialna gra memo – Przysmaki jarosza.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty