Scenariusz zajęć z zakresu edukacji globalnej • Temat

Transkrypt

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji globalnej • Temat
Scenariusz zajęć z zakresu edukacji globalnej
•
•
•
•
•
•
Temat lekcji: Ciemność utracona?
Czas trwania lekcji: 90 minut
Opis scenariusza: Scenariusz dotyczy zajęć o charakterze interdyscyplinarnym,
nawiązującym do treści różnych przedmiotów: geografii, biologii, języka
angielskiego i informatyki. Zajęcia skoncentrowane są na animowaniu
samodzielnej i grupowej pracy uczniów, pobudzaniu do wnioskowania i
poszukiwania twórczych rozwiązań problemów o charakterze globalnym.
Autor: Dorota Maćkula
Związek z podstawą programową: wykazuje na przykładach pozaprzyrodnicze
czynniki zmieniające relacje człowiek-środowisko przyrodnicze (rozszerzanie
udziału technologii energooszczędnych, zmiany modelu konsumpcji, zmiany
poglądów dotyczących ochrony środowiska).
Obszar tematyczny/ przedmioty: geografia, biologia, lekcja wychowawcza.
Cele lekcji:
•
•
•
Uczeń pozna:
- pojęcie ,,zanieczyszczenia świetlnego” oraz jego wpływ na różne aspekty życia
człowieka w perspektywie globalnej,
- sposoby zapobiegania zanieczyszczeniu świetlnemu,
- instytucje i organizacje działające na rzecz ciemnego nieba.
Uczeń zrozumie:
- swój wpływ na zanieczyszczenie świetlne,
- konieczność działania na rzecz ocalenia ciemnego nieba,
- wpływ zanieczyszczenia świetlnego na światowe zasoby przyrodnicze,
kulturowe, gospodarcze, zdrowie, estetykę, środowisko i astronomię.
Pytanie kluczowe: Zanieczyszczenie światłem- czym jest i jak mu zapobiec?
Metody pracy:
•
•
- burza mózgów
- ,,gorące krzesło” lub prezentacja tematu na forum grupy w innej formie,
- dyskusja,
- praca ze źródłami (mapa, zdjęcia satelitarne, tematyczne strony internetowe),
- praca w terenie.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Materiały dydaktyczne: mapy polityczne kontynentów (kserokopie), pisaki,
flipchart, komputery / tablica interaktywna z dostępem do internetu,
1
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie (ok. 15
minut): przedstawienie i wyjaśnienie pojęć
kluczowych dla tematu. Ćwiczenie 1: stworzenie słowniczka podstawowych
zagadnień:
smog świetlny, obszary ciemnego nieba, łuna miejska, wyspy światła,
astronomiczna enklawa, obszary CN-000, Tydzień Ciemnego Nieba, light
pollution, astroturystyka, Park Ciemnego Nieba.
2. Dyskusja i ,,burza mózgów” prowadzące do uzupełnienia mapy myśli.
Ćwiczenie 2 (ok. 10 minut): wskazanie skutków zanieczyszczenia świetlnego.
ekonomia
astronomia
zdrowie
estetyka, kultura
v
bezpieczeństwo
środowisko
2
3. Praca z mapami i zdjęciami satelitarnymi kontynentów. Ćwiczenie 3 (ok. 20 minut):
wskazanie najaktywniejszych ośrodków zanieczyszczenia świetlnego na świecie
(państwa).1
Europa
Azja
Ameryka Płd.
Ameryka Płn.
Antarktyda
Afryka
Australia
Oceania
4. Badanie terenowe. Ćwiczenie 4 (prezentacja wyników - około 35 minut): określenie
typów oświetlenia w najbliższej okolicy oraz ich wpływu na zanieczyszczenie świetlne.
Próba znalezienia środków zaradczych.
Domwnętrze
Ulica
Sygnalizacja
świetlna
Obiekt
sportowy
Park
Zakład
pracy
Ochrona CN
tak – nie
tak - nie
tak – nie
tak – nie
tak – nie
tak - nie
Możliwość
ochrony CN
tak – nie
tak - nie
tak – nie
tak – nie
tak – nie
tak - nie
Wygląd
lamp- szkic
Propozycja
zmiany
1
Na podstawie strony: www.lightpollutionmap.info
3
5. Podsumowanie zajęć. Ćwiczenie 5 (około 10 minut): stworzenie ,,banku pomysłów”
na rozwiązanie problemu zanieczyszczenia świetlnego w postaci mapy myśli.
6. Materiały pomocnicze: wykaz stron internetowych dotyczących tematu.
www. ciemneniebo.pl
www. darksky.org
www. energetab.pl
www. goforworld.com
www. gwiezdnebieszczady.pl
www. izera-darksky.pl
www. lightpollutionmap.info
www. nasa.gov
www. polaris.org.pl
www.urania.edu.pl
www.wygasz.edu.pl
4