Prawa i obowiązki w rodzinie
Transkrypt
Prawa i obowiązki w rodzinie
Scenariusz godziny wychowawczej przeprowadzonej w klasie VI Prowadząca: Małgorzata Bartosiak TEMAT: Moje prawa i obowiązki w rodzinie; praca dzieci w różnych krajach. (realizacja ścieżki międzyprzedmiotowej – wychowanie do życia w rodzinie i społeczeństwie) CELE OGÓLNE: Zwrócenie uwagi uczniów na warunki życia ich rówieśników na świecie oraz przybliżenie im jednego z bardzo ważnych problemów, jakim jest przymusowa praca dzieci Przedstawienie możliwości i rodzajów pomocy, jaka jest tym dzieciom udzielana oraz działań UNICEF w tym zakresie Zachęcenie do niesienia pomocy innym poprzez inicjowanie i uczestnictwo w akcjach społecznych Wyrabianie poczucia odpowiedzialności za wyniki pracy zespołu i pracy indywidualnej FORMY I METODY PRACY: Praca indywidualna Praca w zespołach Praca z klasą „ burza mózgów” Tekst przewodni Mapa myśli (mapa mentalna) Praca z kartą pracy POMOCE DYDAKTYCZNE: • Mapa świata • Tekst przewodni ( karty z historyjką) i kartki z rebusem i zdaniem do uzupełnienia • Kartki A4 dla każdego ucznia • Kolorowe karteczki, flamastry • Duże kartony PRZEBIEG LEKCJI: 1. Uczniowie opowiadają krótko o pracy swoich rodziców (np. gdzie pracują, jaką pełnią funkcję, co należy do ich obowiązków, czy praca daje im zadowolenie? ) 2. Uczniowie rozwiązują rebus, uzupełniają wyrazami zdanie i rozwijają myśl (w grupach). Rodzina jest odpowiedzialna za szczęście wszystkich jej członków. Rodzina szczęśliwa to taka, w której.................................................. 21XII – 21III b a m=n otka = ę ki 1 1. „ Burza mózgów”. Uczniowie wpisują na małych karteczkach obowiązki rodziców wobec rodziny (np. zapewnienie jedzenia, ubrania, mieszkania, snu i odpoczynku; troska o bezpieczeństwo; pomoc w trudnych sytuacjach; dbanie o rozwój umysłowy, fizyczny i społeczny dziecka itp.) oraz swoje obowiązki wobec rodziny (np. pomoc w codziennych pracach domowych, okazywanie szacunku rodzicom, rodzeństwu itp.) i naklejają na dużym kartonie. 2. Rozmowa z dziećmi na temat ich codziennego dnia. Samodzielne opracowanie przez uczniów w postaci mapy myśli ( mapy mentalnej) pracy nt. „Mój wczorajszy dzień”. Uczniowie od głównego słowa wyprowadzają promienie rozgałęziające się. Wzdłuż linii głównych i rozgałęzień wpisują słowa lub obrazki kluczowe (czynności) porządkując je wg hierarchii ważności (od centrum do obrzeży). 3. Nauczyciel krótko opisuje dzieciom sytuacje na świecie i mówi, czym jest przymusowa praca dzieci, ile dzieci musi pracować, w jakich krajach itp. 4. Praca w grupach. Każda grupa otrzymuje kartę z tekstem przewodnim historyjką i dołączonymi pytaniami, na które udziela odpowiedzi. (Brazylia. Ruben ma osiem lat. Codziennie spędza kilkanaście godzin na plantacji sizalu (roślina uprawna) w Brazylii. Cieszy się, że może pomóc swoim rodzicom, chociaż wpalałby chodzić do szkoły. Jego praca jest bardzo ciężka, często kaleczy sobie ręce o włókna sizalu. Wieczorem jest tak bardzo zmęczony, że nie ma ochoty nawet na zabawę. Zwłaszcza, że następnego dnia musi wstać przed wszystkimi i zaprowadzić zwierzęta, do wodopoju. Przy pracy na plantacji często zdarzają się wypadki, wiele dzieci zostaje okaleczonych na całe życie. Najbliższy lekarz jest za daleko, a poza tym za wizytę trzeba zapłacić. Rodzice Rubena nie mają tyle pieniędzy. Może, jeśli zbiory będą dobre, chłopiec będzie mógł pójść do szkoły by nauczyć się pisać, czytać, liczyć. Chyba wystarczy na to rok chodzenia do szkoły... Uczniowie wskazują region i kraj na mapie. Odpowiadają na pytania: Dlaczego Ruben i inne dzieci z Brazylii nie chodzą do szkoły? Jaki to może mieć wpływ na dzieci? Uczniowie zastanawiają się, jaki wpływ na dzieci ma konieczność ciężkiej, fizycznej pracy w rolnictwie? Uczniowie tworzą plan zajęć Rubena i porównują go ze swoim rozkładem dnia. Dzieci zastanawiają się w jaki sposób można sprawić, żeby dzieci zmuszane do pracy mogły zamiast tego chodzić do szkoły, mieć czas na zabawę i odpoczynek. Podają przykłady takich działań ( np. wsparcie finansowe, opieka medyczna, zapewnienie edukacji itp.)Jakie są przyczyny tego, że dzieci na świecie są zmuszane do pracy? (np. choroby i śmierć rodziców, klęski żywiołowe, bieda, brak wykształcenia, trudna sytuacja materialna itp.). Dlaczego dzieci w Polsce są w lepszej sytuacji niż dziecko opisane w historyjce? 5. Prezentowanie wyników, podsumowanie i rozmowa o odczuciach dzieci, o tym co myślą, czy dzieci przymusowo pracujące są szczęśliwe? Kila słów o działalności UNICEF. 6. Zachęcenie dzieci do włączania się w pomoc, zbiórkę, pracę społeczną. Klasa zorganizuje akcję „ I Ty możesz zostać Św. Mikołajem (zbiórka : ubrania , książki, słodycze, artykuły papiernicze) na rzecz Domu Dziecka. 7. Praca domowa dla chętnych: wykonanie plakatu i haseł nawołujących do walki z przymusową pracą dzieci. 2