SEZON 2016/2017
REGULAMIN ROZGRYWEK
ORGANIZATOR I INFORMACJE ORGANIZACYJNE
1) Organizatorem zawodów jest Olivia Business Centre.
2) Organizator zapewnia boisko oraz sędziów, przygotowuje terminarz oraz prowadzi
tabelę i klasyfikację strzelców, asyst, oraz statystyk fair-play (kartki, faule). Zawodnicy
grają na własną odpowiedzialność. OBC nie zapewnia opieki medycznej. Na miejscu
zawodów dostępna jest apteczka z podstawowymi przyborami medycznymi.
3) Liga Olivia Sports przeznaczona jest dla rezydentów Olivia Business Centre.
Przed pierwszym meczem każdy zespół zobowiązany jest do przekazania
organizatorowi aktualnego składu drużyny z pieczątką działu kadr, potwierdzającą
współpracę ze wszystkimi wymienionymi zawodnikami.
4) Drużyny ponoszą koszt 800 zł netto jako wpisowe za uczestnictwo w lidze Olivia
Business Centre.
5) Gra w lidze oznacza akceptację powyższych i poniższych warunków.
MIEJSCE PRZEPROWADZANIA ZAWODÓW I ZAWODNICY
1) Mecze rozgrywane są na boisku przy ul. Hallera 16/18 w Gdańsku w środy w godz.
19.00-20.30 oraz 20.30-22.00 oraz w czwartki w godz. 20.30-22.00 z wyłączeniem dni
wolnych od pracy.
2) Czas trwania meczu: 2x30 minut. Przerwy meczowej: do 10 minut. Rozgrzewki: do
15 minut przed rozpoczęciem meczu.
3) Wszystkie mecze rozgrywane są piłką do piłki nożnej o rozmiarze 5.
4) Drużyna ma prawo do jednominutowej przerwy w grze, jeden raz w każdej połowie
meczu. Prośbę do sędziego przekazuje kapitan lub kierownik drużyny.
5) Zespół liczy 5 zawodników (4 zawodników w polu + bramkarz) a mniejsza liczba niż
3 zawodników na boisku powoduje walkower 0:5.
6) Drużyna niekompletna ma prawo do 15 minut czasu oczekiwania. Czas ten obowiązuję
od pierwszego gwizdka sędziego – dającego znak rozpoczęcia meczu.
7) Zmiany są lotne i ich ilość jest nieograniczona.
8) Każdą drużynę obowiązują jednolite stroje, tj. koszulki i spodenki.
SYSTEM ROZGRYWEK
1) W sezonie 2016/2017 bierze udział 14 zespołów.
2) W pierwszej części sezonu drużyny grają systemem ligowym „każdy z każdym”. Za
zwycięstwo zespół otrzymuje 3 pkt, za remis 1 pkt, za porażkę 0 pkt.
3) W drugiej części sezonu, po zakończeniu rozgrywek ligowych następuje faza
pucharowa, w której bierze udział 8 najlepszych drużyn.
4) W przypadku, gdy w trakcie trwania sezonu dwa zespoły mają tyle samo punktów
o kolejności decydują: bezpośredni mecz, różnica goli, ilość bramek strzelonych
5) Gdy po zakończenie sezonu dwa zespoły mają tyle samo punktów o kolejności
decydują: bezpośredni mecz, różnica goli, ilość bramek strzelonych, losowanie. Jeśli
dwa takie zespoły rywalizują o miejsce w fazie pucharowej, istnieje możliwość zamiany
losowania na dodatkowy mecz – po wykazaniu takiej woli między zainteresowanymi.
6) Jeśli w trakcie sezonu trzy lub więcej zespołów mają tyle samo punktów, decyduje
różnica goli i w drugiej kolejności ilość bramek strzelonych.
7) Gdy na zakończenie rozgrywek grupowych trzy lub więcej zespołów ma tyle samo
punktów, utworzona będzie „mała tabela” z zachowaniem zasad z pkt. 4 tego paragrafu.
8) Po zakończeniu fazy grupowej następuje faza pucharowa: ćwierćfinały, półfinały, mecz
o 3. miejsce i finał. Układ pucharowy: 1v8/4v5 – 2v7/3v6.
9) Jeśli mecz fazy pucharowej zakończy się remisem, następuje konkurs rzutów karnych,
który trwa przez pięć serii. Jeśli seria pięciu rzutów karnych nie przyniesie
rozstrzygnięcia, oba zespoły wykonują na zmianę po jednym karnym aż do wyłonienia
zwycięzcy. Aby zawodnik mógł wykonać rzut karny po raz drugi w trakcie danego
konkursu, wcześniej wszyscy obecni zawodnicy danego zespołu muszą oddać strzał.
10) Rozgrywki OBC prowadzone są na podstawie obowiązujących przepisów gry w piłkę
nożną halową z zachowaniem przepisu o kumulacji fauli (5 faul w danej połowie gry–
rzut karny dla przeciwnika) oraz wznowienia gry wykonanego nogą z linii bocznej
boiska. Przy stałych fragmentach gry odległość muru od piłki musi wynosić 4 metry.
11) Gdy piłka wyjdzie za linię bramkową ostatni raz zagrana przez zawodnika atakującego,
bramkarz drużyny przeciwnej wznawia grę wybiciem poza pole karne. Natomiast gdy
złapie piłkę z gry może zagrywać jak każdy inny zawodnik. Bramkarz Nie może złapać
piłki zagranej od partnera. Aut bramkowy jest traktowany jak rzut wolny, czyli
bramkarz po zagraniu piłki (może zagrać ręką jak i nogą) nie może dotknąć jej
ponownie, zanim nie dotknie jej inny zawodnik.
ZDARZENIA NIEPRZEWIDZIANE
1) Jeżeli spotkanie się nie odbędzie lub zostanie przerwane i niedokończone przez
sędziego z przyczyn nie zależnych od obu drużyn, spotkanie takie zostanie powtórzone
w terminie wyznaczonym przez Organizatora rozgrywek. Do podjęcia ostatecznej
decyzji w sprawie powtórzenia meczu upoważniony jest organizator po skonsultowaniu
się z sędzią.
2) W przypadku, jeżeli zespół zostanie wycofa się z rozgrywek a rozegrał 50% spotkań
lub więcej to wyniki jego dotychczasowych meczów nie są anulowane.
3) Zawodnicy zobowiązują się do szanowania swojego zdrowia, zasad gry w futsal, zasad
fair play oraz sędziego.
4) Każda drużyna ma prawo do jednego przełożenia meczu w sezonie „na żądanie”.
Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej do godz. 12.00 w dniu meczu przez kontakt
z organizatorem.
PRZEDSTAWICIELSTWO I APELACJE DRUŻYNY
1) Za zachowanie się zespołu oraz osób towarzyszących drużynie na boisku oraz w szatni
odpowiada kapitan.
2) Drużynę reprezentuje kierownik bądź kapitan. Osoby te uprawnione są do kontaktów
z Organizatorem i sędzią zawodów.
3) W razie wątpliwości co do tożsamości zawodnika i jego uprawnień do gry w danym
zespole, kapitan bądź kierownik drużyny przeciwnej ma prawo do zakończenia
spotkania poprosić sędziego o sprawdzenie tożsamości zawodnika. Sprawdzenie
takiego zawodnika odbywa się w obecności kapitanów obu zespołów oraz sędziego,
który w razie wątpliwości umieści w sprawozdaniu odpowiednią informację. Każdy
zawodnik musi posiadać dokument stwierdzający tożsamość. Weryfikacja zawodników
odbywa się na podstawie składów przesłanych Organizatorowi. Odwołania w tej
sprawie złożone po zakończeniu spotkania nie będą rozpatrywane.
KARY
1) Jeżeli drużyna nie stawi się na spotkanie to za walkower otrzymuje 0 punktów, a mecz
jest zweryfikowany jako 5:0 dla drużyny przeciwnej.
2) Żółta kartka oznacza trzy minuty kary dla zawodnika. Drużyna gra w osłabieniu przez
cały ten czas lub do momentu straty gola.
3) Zawodnik, który otrzymał w meczu drugą żółtą kartkę opuszcza boisko i nie może już
na nie powrócić, a drużyna gra w osłabieniu przez trzy minuty lub do momentu straty
gola.
4) Zawodnik, który otrzymał w jednym meczu dwie żółte kartki może grać w następnym
spotkaniu.
5) Zawodnik, który w meczu bezpośrednio otrzyma czerwoną kartkę pauzuje w następnym
spotkaniu, a jego drużyna kontynuuje grę w osłabieniu przez 5 minut lub do momentu
straty gola.
6) Jeżeli w meczu weźmie udział zawodnik, który nie jest wpisany na liście zgłoszeniowej
jego zespół zostanie ukarany walkowerem.
ZASADA 'FAIR PLAY’
1) Zawodnicy zobowiązuję się szanować zdrowie przeciwników i swoje.
2) W tegorocznej edycji rozgrywek zostaje wprowadzona „zielona kartka”, która ma
propagować właściwe postępowania na boisku. Dla przykładu, sędzia będzie mógł
pokazać „zieloną kartkę”, kiedy zawodnik zrezygnuje z korzyści dla swojej drużyny
i np. przyzna, że nie był faulowany w polu karnym.
3) Ilość ‘zielonych‘ kartek oraz ilość fauli w drużynie wyłoni najlepszego zawodnika oraz