Poznajemy zwyczaje bożonarodzeniowe

Transkrypt

Poznajemy zwyczaje bożonarodzeniowe
Nauczanie zintegrowane – konspekty
Poznajemy zwyczaje bożonarodzeniowe
Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli nauczania
zintegrowanego przeprowadzonej
w klasie III
Agata Burda-Rusin
Data: 16 grudzień 2004 r.
Czas: 45 min
Osoba prowadząca: mgr Agata Burda-Rusin
Ośrodek tematyczny: Dobre tradycje.
Temat dnia: Poznajemy zwyczaje bożonarodzeniowe.
Cele dydaktyczno wychowawcze:
W zakresie EDUKACJI POLONISTYCZNEJ:
• kształtowanie umiejętności swobodnego wyrażania uczuć
• zapoznanie z historią związaną z tradycją wysyłanie kartek
świątecznych
• pielęgnowanie zwyczaju przesyłania kartek z życzeniami bożonarodzeniowymi.
W zakresie EDUKACJI MUZYCZNO-RUCHOWE:
• utrwalenie słów i melodii utworu muzycznego „Nie miały aniołki”
W zakresie EDUKACJI TECHNICZNO-INFORMATYCZNEJ:
• kształtowanie umiejętności rysowania i malowania elementów
korzystając z funkcji przybornika i palety kolorów
• doskonalenie umiejętności kopiowania i przenoszenia fragmentów
rysunku
• rozróżnianie przezroczystego i nieprzezroczystego stylu zaznaczania
• planowanie utworzenia obrazu przedstawionego we wzorze z wykorzystaniem elementów rysunku
123
Agata Burda-Rusin – Poznajemy zwyczaje bożonorodzeniowe
•
•
dbanie o estetykę tworzonych prac
umiejętność zapisu własnych wytworów
W zakresie EDUKACJI MATEMATYCZNEJ:
• doskonalenie tabliczki mnożenia do 100
Metody:
•
•
•
•
metoda praktycznego działania
pokaz
obserwacja
pogadanka
Środki dydaktyczne:
• stanowisko komputerowe – jedno dla dwojga uczniów
• kartki świąteczne
• plik z gotowymi elementami na kartki świąteczne
• gwiazdki z tabliczką mnożenia
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematyki zajęć.
Dzieci siedzą w kole na dywanie.
Przypomnienie jakie święta obchodzimy w grudniu, w jaki sposób można
składać sobie świąteczne życzenia.
2. Prezentowanie przez dzieci swoich przyniesionych kartek świątecznych.
Co znajduje się na tych kartkach?
Jakie elementy powtarzają się najczęściej?
Dzieci opowiadają o swojej kartce świątecznej pokazując ją innym
dzieciom.
3. Zapoznanie z historią świątecznej kartki.
Nauczyciel krótko opowiada o historii związanej z kartkami świątecznymi.
4. Zapoznanie dzieci z tematem i celami lekcji.
O tym co dzisiaj będziemy robić, dowiecie się po rozwiązaniu działań na
gwiazdkach które musicie obliczyć. Potem gwiazdki ułożymy rosnąco. Po
odwróceniu gwiazdek odczytacie hasło.
„Wykonujemy kartkę świąteczną w programie Paint”
Na dzisiejszych zajęciach wykonamy sobie kartkę świąteczną z gotowych
elementów.
Zadanie to będziemy realizować w edytorze grafiki Paint.
124
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
5.
Omówienie i zdefiniowanie ćwiczenia przez nauczyciela.
Otworzenie plików pod nazwą „Kartka świąteczna”
Przenoszenie i kopiowanie wybranych fragmentów z pliku, dorysowanie
własnych elementów, napisanie aerografem napisu Wesołych Świąt
Nauczyciel wyjaśnia bardzo dokładnie zasady kopiowania, które dotyczą
między innymi precyzyjnego zaznaczania obiektu oraz wklejanie
i przesuwanie obiektu we właściwe miejsce.
Kliknięcie poza ramką aby odwołać zaznaczanie.
6.
Praca dzieci przy stanowiskach komputerowych.
Uczniowie w indywidualnym tempie wykonują ćwiczenia pod kontrolą
nauczyciela.
7.
Przerw śródlekcyjna.
Śpiew piosenki „Nie miały aniołki”
8.
Podsumowanie zajęć, ocena prac i aktywności uczniów.
Dzieci przechodzą obok wszystkich komputerów oglądają prace.
Wybierają prace najciekawsze. Dzieci w nagrodę dostają znaczek
„Wspaniałego malarza”
9.
Zapisanie prac do swoich folderów
125

Podobne dokumenty