scenariusz 36

Transkrypt

scenariusz 36
168
36. MAKIETA – CZYLI WYKORZYSTANIE BRYŁ DO KONSTRUOWANIA MODELU OSIEDLA MIESZKANIOWEGO
Małgorzata Żytko
36. MAKIETA
– CZYLI WYKORZYSTANIE BRYŁ DO KONSTRUOWANIA MODELU OSIEDLA
MIESZKANIOWEGO
(ekologicznego miasta, wyspy marzeń)
Cele ogólne w szkole podstawowej:
ſ kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie
we współczesnym świecie;
ſ umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz
prowadzenia elementarnych rozumowań matematycznych;
ſ umiejętność uczenia się jako sposób zaspokajania naturalnej ciekawości świata, odkrywania
swoich zainteresowań i przygotowania do dalszej edukacji;
ſ umiejętność pracy zespołowej.
Cele ogólne na I etapie kształcenia:
ſ rozwijanie predyspozycji i zdolności poznawczych dziecka;
ſ kształtowanie u dziecka pozytywnego stosunku do nauki oraz rozwijanie ciekawości w poznawaniu otaczającego świata i w dążeniu do prawdy;
ſ wyposażenie dziecka w umiejętność czytania i pisania, w wiadomości i sprawności matematyczne potrzebne w sytuacjach życiowych i szkolnych oraz przy rozwiązywaniu problemów.
Wymagania szczegółowe:
Uczeń:
ſ mierzy długość, posługując się np. linijką; porównuje długości obiektów;
ſ rozpoznaje i nazywa koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty (również nietypowe, położone
w różny sposób oraz w sytuacji, gdy figury zachodzą na siebie);
ſ mierzy i zapisuje wynik pomiaru długości, szerokości i wysokości przedmiotów oraz odległości;
posługuje się jednostkami: milimetr, centymetr, metr; wykonuje łatwe obliczenia dotyczące
tych miar;
ſ uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie;
poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych;
ſ pisze proste, krótkie zdania: przepisuje, pisze z pamięci; dba o estetykę i poprawność graficzną
pisma (przestrzega zasad kaligrafii).
36. MAKIETA – CZYLI WYKORZYSTANIE BRYŁ DO KONSTRUOWANIA MODELU OSIEDLA MIESZKANIOWEGO
Pomoce:
t piktogramy – naklejki:
t naklejki do tworzenia nowych piktogramów,
t bryły (ostrosłup, stożek, prostopadłościan, sześcian) – można wykorzystać siatki brył zamieszczone na CD, duży karton lub papier pakowy, zapałki, plastelinę, kolorowy papier,
t karty pracy (do ewentualnego wykorzystania).
169
170
36. MAKIETA – CZYLI WYKORZYSTANIE BRYŁ DO KONSTRUOWANIA MODELU OSIEDLA MIESZKANIOWEGO
Przebieg sytuacji dydaktycznej:
1. Proponujemy dzieciom zaprojektowanie osiedla mieszkaniowego lub wyspy marzeń – praca
w grupach – dyskusja na temat wyglądu osiedla mieszkaniowego przyjaznego dzieciom lub
ekologicznego (ewentualnie wyspa marzeń). Dzieci ustalają, co się tam powinno znaleźć, i piszą
zamówienia dla innej grupy na wykonanie makiety takiego osiedla.
2. Każda z grup zgłasza jedną propozycję. Zapisują ją w postaci zamówienia wraz z instrukcją
i przyczepiają w widocznym miejscu. Następnie każda z grup wybiera sobie zamówienie
do wykonania makiety. Przekazujemy dzieciom informację, że ich projekty będą prezentowane
na wystawie, a najlepsze zostaną zaprezentowane rodzicom i przekazane władzom samorządu
lokalnego (możemy zorganizować specjalną wycieczkę).
3. Dzieci wykonują makiety, wykorzystując zgromadzone materiały: karton pakowy, papier,
różne opakowania po produktach (spożywczych, kosmetycznych, chemicznych), plastikowe
bryły, tekturowe siatki brył do złożenia. Tworzą makiety osiedli na kartonach (papier pakowy).
Dodatkowo mogą wykorzystać zapałki i plastelinę. Zaznaczają ulice, podpisują budynki.
4. Następnie poszczególne makiety zamieniają na model piktogramowy, aby można go było
z łatwością przesłać do odbiorcy (wcześniej można też wykonać zdjęcia makiet przestrzennych
wykonanych przez dzieci).
Rozdajemy dzieciom piktogramy – naklejki z zestawu i naklejki do samodzielnego tworzenia
piktogramów (np. relacji prostopadłe, równoległe).
Dzieci zamieniają poszczególne obiekty na piktogramy i odstawiają na bok.
5. Grupy zamieniają się miejscami i próbują odtworzyć makiety sąsiadów. Oceniają wzajemnie
poprawność wykonania, określają braki i nieścisłości.
6. Grupy dyskutują o swoich projektach, proponują modyfikacje. Odtworzenie pierwotnego
kształtu po dyskusjach w grupie. Obliczają wysokość, szerokość i długość poszczególnych
obiektów, określają dokładne położenie i odległość między nimi oraz przeznaczenie obiektów.
Mogą użyć piktogramów-naklejek lub zaprojektować własne.
36. MAKIETA – CZYLI WYKORZYSTANIE BRYŁ DO KONSTRUOWANIA MODELU OSIEDLA MIESZKANIOWEGO
7. Wystawa prac dzieci.
8. Wybór projektu lub projektów, które dzieci chciałyby zrealizować – analiza warunków, możliwości i przeszkód w realizacji. Dzieci piszą list z opisem propozycji projektu wybranego przez
nich do realizacji i wysyłają do Urzędu Miasta.
171