zobacz

Transkrypt

zobacz
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w świetlicy w Szkole Podstawowej nr 137 w Łodzi 20.11.2008 r.
Prowadząca zajęcia - mgr Jolanta Pędziwiatr
Temat: „W Krainie Jesieni”
Cele ogólne:
− utrwalanie pojęć związanych z tematyką jesienną (kolory, zapachy, smaki, warunki atmosferyczne)
− rozwijanie umiejętności tworzenia oryginalnych wyobrażeń
Cele operacyjne:
Po zajęciach uczeń potrafi:
− określić charakterystyczne cechy jesieni
− przedstawić w formie plastycznej wyobrażoną przez siebie sytuację
− wykorzystać różne materiały (karton, mazaki, nożyczki, klej) do wykonania pracy plastycznej
Metody:
− Metody oparte na słowie: pogadanka, zagadka
− Problemowe: metody aktywizujące:
o metody integracyjne: „Imię i gest”
o metody rozwijające twórcze myślenie: „Co by było gdyby”
o metody ewaluacyjne: wybieranie symboli „Słoneczka”
Pomoce dydaktyczne:
mazaki, kredki, arkusz papieru A-4, magnetofon, płyta CD, muzyka „Cztery Pory’’ Vivaldiego,
kasztany, kosz, koperty z zagadkami
Literatura:
„Księga zagadek”- Ewa Małgorzata Skorek
Czas trwania zajęć – 60 minut
Formy:
− indywidualna
− zbiorowa
Przebieg zajęć:
1) Ćwiczenia wprowadzające:
− Powitanie dzieci przez nauczyciela
Zabawa „Imię i gest” - Uczestnicy zajęć siadają w kręgu. Każdy z uczestników wypowiada swoje imię,
dołączając do tego dowolnie wybrany gest. Reszta grupy powtarza to imię wraz z gestem.
− Zapoznanie uczestników z tematem zajęć- ustne podanie tematu przez nauczyciela.
− Uroki polskiej jesieni – pogadanka
− Zagadki tematyczne związane z aktualną porą roku
− Zabawa z wykorzystaniem skarbów jesiennych (kasztany) - rzuty do celu(do kosza)
2) Zajęcia właściwe:
- Ćwiczenie: Co by było gdyby ... , np. jesień trwała cały rok?, itp. Prowadzący proponuje uczestnikom,
aby zastanowili się przez chwilę nad odpowiedzią na to pytanie. Po kilku minutach prosi uczestników o
zgłaszanie odpowiedzi, zachęcając uczniów do podawania najbardziej fantastycznych lub
nieprawdopodobnych odpowiedzi. Następnie, gdy aktywność dzieci nieco się obniży, zaprasza do
pomyślenia nad następnym pytaniem, np. co by było gdyby liście ożyły ... . Zamknijcie oczy wyobraźcie
sobie taką sytuację że liście potrafią chodzić, mówić ... Jak wygląda miejsce, w którym mieszkacie, jak
wyglądają lasy, parki, place zabaw... Wychodzicie na dwór i co widzicie? Pomyślcie jeszcze przez
chwilę, otwórzcie oczy, nie opowiadajcie kolegom o swoich wyobrażeniach. Przedstawcie własne
wyobrażenia sytuacji, w której liście ożyłyby w formie plastycznej (rysunek)
− Prezentacja prac wykonanych przez dzieci – uczniowie pokazują swoje prace innym dzieciom i
opowiadają o swoich pomysłach – wyobrażeniach
3) Podsumowanie:
− Taniec ożywionych liści - zabawa
− Ewaluacja zajęć – swobodne wypowiedzi dzieci na temat zajęć: czy podobały się dzieciom zajęcia, co
zmieniłyby itp., a następnie - wybór przez dzieci odpowiednich znaczków „słoneczka”
4) Pożegnanie:
− podziękowanie za wspólną pracę i rozdanie dyplomów
Zagadki:
1) Jeśli na drzewie rosną żołędzie,
jak takie drzewo nazywać się będzie (dąb)
2) Bliską ma krewniaczkę
wśród zwierząt domowych ,
chodzi jeść żołędzie
nocą do dąbrowy (dzik)
3) Co to za pani w złocie, czerwieni,
sady maluje, lasy przemieni?
A gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,
śnieżna zawieja po niej nastaje (jesień)
4) Już owoce dojrzały,
ptaszki śpiewać przestały.
Mgłą się ziemia okrywa.
Powiedz, kiedy to bywa?(jesienią)
5) Choć igieł ma dużo,
kiepski z niego krawiec,
bo w igły nitek
nie potrafi nawlec (jeż)
6) Kiedy kolczasta
łupinka pęknie,
w brązowej skórce
jest mu najpiękniej (kasztan)
7) Co jesienią z dębu spada? Co ze smakiem dzik zajada? (żołędzie)
8) Kwitnie w ogrodzie
słoneczko złote, będą w nim smaczne
nasiona potem (słonecznik)
9) W złotym słonku na łodydze smacznych ziaren dużo widzę (słonecznik)
10) Co to za zwierzątko,
które w dziupli mieszka,
rudy ma ogonek,
chętnie zje orzeszka? (wiewiórka)

Podobne dokumenty