Skacz po zdrowie - scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego

Transkrypt

Skacz po zdrowie - scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego
Skacz po zdrowie - scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego.
Cel główny:
-uświadamianie dzieciom znaczenia sportu oraz zabaw ruchowych dla zdrowia.
Cele operacyjne: (dziecko...)
-potrafi naśladować ruchem czynności higieniczne,
- rozpoznaje i nazywa sporty,
-bierze czynny udział w zabawach ruchowych,
-wykonuje skoki obunóż,
-potrafi chodzić po wyznaczonym torze,
-reaguje na sygnał nauczyciela.
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa.
Formy pracy:
-Praca z całą grupą,
Środki dydaktyczne:
Płyta CD, krążki, szarfy do ułożenia toru, ilustracja chłopca grającego w piłkę oraz
dziewczynki na rowerze, ilustracja przedstawiająca zabawy na świeżym powietrzu
oraz poranną gimnastykę, owoce do degustacji.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Część wstępna:
1. Zabawa naśladowcza z elementem skoków „Zajączek wybiera się z wizytą”
(według K. Wlaźnik)
Dzieci siadają w parach naprzeciwko siebie w pewnej odległości. Są „zajączkami”,
które wybierają się z wizytą. Nauczyciel mówi wiersz a dzieci naśladują ruchami jego
słowa. Następnie podskakują do partnera, witają się z nim i zajmują jego miejsce.
„Pan zajączek myje łapki, bo są jeszcze nieumyte,
Myje pyszczek, myje szyję, bo wybiera się z wizytą.
Lecz najdłużej myje uszy, bo ma uszy bardzo długie:
Wodą, mydłem, mydłem, wodą, najpierw jedno, potem drugie.”
II. Część główna:
1. Rozmowa wprowadzająca na podstawie ilustracji –poranna gimnastyka, ruch
na świeżym powietrzu. Rozpoznawanie i nazywanie przyrządów sportowych.
2. Opowieść ruchowa na podstawie piosenki „Sport to zdrowie”.
Zabawa orientacyjno-porządkowa- wprowadzająca „Rowery i piłki”
Dzieci w rytm grania na tamburynie poruszają się po sali. W dwóch miejscach umieszczone
są ilustracje (dziewczynka na rowerze, chłopiec grający w piłkę). Na słowa nauczycielki
„wycieczka rowerowa” oraz „gramy w piłkę”- dzieci ustawiają się przy prawidłowej
ilustracji.
Marsz przy muzyce.
Przenosimy się w magiczny świat, dzieci zamykają oczy i wyobrażają sobie
wiosenny ogród.
Popatrzcie ile tu jest rzeczy, są piłki, rowery, hulajnogi. Dzieci rozglądają się w prawo
i w lewo. Powtarzamy 3 razy.
Na początek musimy przejść tak przez ogród, aby nie dotykać naszych piłek.
Hop! Hop! Hop! Przeskakujemy przez piłeczki. Przeskoki przez ułożone na podłodze
krążki. <Skoki obunóż>.
A teraz szybciutko zbierzemy wszystkie piłeczki. Dzieci zbierają krążki <skłony w
przód>
A może wybierzemy się teraz na wycieczkę na naszych rowerach? Dzieci kładą się
na plecki i robią rowerek w rytm słów: „jedzie rowerek na spacerek na słoneczko i
wiaterek. Pod górkę, powoli, powoli... i z górki... Szybciutko...” Powtarzamy 3 razy.
< Ćwiczenie mięśni nóg>
Dzieci bardzo zmęczyły się tą jazdą na rowerku, więc postanowiły odpocząć pod
drzewkiem. Dzieci leżą na pleckach i głęboko oddychają. <Ćwiczenie prawidłowego
oddychania>.
Ale co to? Popatrzcie tam za drzewkiem skacze zajączek. Dzieci na słowa: „skacze
zajączek”- unoszą się do siadu i z powrotem do leżenia. Powtarzamy 3 razy.
<Ćwiczenia mięśni brzucha>.
Kochani pora wracać do przedszkola, bo tam czeka na nas słodka i zdrowa
niespodzianka do jedzenia.
Musimy przejść przez wąską ścieżkę. Dzieci przechodzą przez wyznaczony tor.
< Ćwiczenie chodu po wyznaczonym torze> .
A teraz na zakończenie naszej wycieczki posłuchamy piosenki.
Taniec dowolny przy piosence : „Sport to zdrowie”
3. „Owoce są zdrowe”- dzieci częstują się owocami. Nauczyciel podkreśla, że
jedzenie owoców jest również bardzo istotne dla dbania o zdrowie.
III. Podsumowanie:
1. Dzieci siadają w kole. Każde z nich po kolei wymienia swój ulubiony sport oraz
przyrząd, który jest potrzebny do jego uprawiania.
2. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.
Grażyna Burda

Podobne dokumenty