Konspekt nr 1 Temat: Aktywności ruchowa na zdrowy styl życia

Transkrypt

Konspekt nr 1 Temat: Aktywności ruchowa na zdrowy styl życia
Konspekt nr 1
Temat: Aktywności ruchowa na zdrowy styl życia.
Opracowała: mgr Agnieszka Trościńska
Grupa wiekowa: pięciolatki
Cele szczegółowe:
 Kształtowanie postaw i zachowań niezbędnych do utrzymania zdrowia
i kondycji fizycznej,
 nabywanie ogólnej sprawności i zwinności fizycznej dziecka,
 przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń,
 uczulenie dzieci na fakt, że zdrowie jest najważniejsze dla człowieka
Metody:
zadaniowa, zabawowo- naśladowcza, zabawa, rozmowa.
Forma pracy:
•
praca z grupą,
•
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: ławeczki, piłki, gwizdek, płyta CD, magnetofon.
Przebieg spotkania:
1. Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęcia. Rozmowa na temat korzyści
płynących z zabaw ruchowych.
2. Rozpoczęcie zajęć od rozgrzewki przy muzyce nowoczesnej.
3. Zabawa „Róbcie wszystko to co ja”.
Dzieci stoją obserwując nauczyciela na hasło hejże dzieci hejże ha róbcie
wszystko to co ja naśladują nauczyciela, następuje zmiana i wybrane dziecko
mówi hasło i pokazuje zadanie do wykonania.
4. Zestawy zabaw z piłkami:
- „polowanie na dziewczynki”,
- „polowanie na chłopców”,
- „polujemy na panią”.
5. „Konkurs na kozłowanie piłki” .
6. Zabawa w zbijaka.
Dzieci podzielone na dwie drużyny, zajmują swoje miejsca na boiskach.
Wygrywa ta drużyna, która zbije piłką najwięcej dzieci z drużyny przeciwnej.
7. Sprzątanie sali gimnastycznej po skończonych zajęciach.
8. Zbiórka drużynowa w szeregu, nagrodzenie zwycięzców w kozłowaniu
oklaskami oraz drużyny zwycięskiej w zbijaku - zakończenie zajęć.
Konspekt nr 2
Temat: Zabawy ruchowe na placu przedszkolnym
Opracowała: mgr Agnieszka Trościńska
Grupa wiekowa: pięciolatki
Cele szczegółowe:
 rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw
ruchowych na powietrzu w ogrodzie przedszkolnym
 nabywanie ogólnej sprawności i zwinności fizycznej dziecka
 rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry i zabawy ruchowe
 nabywanie odporności organizmu poprzez hartowanie ciała w trakcie
zabaw ruchowych na świeżym powietrzu
Metody:
zadaniowa, stacyjna, zabawowo- naśladowcza, zabawa, rozmowa.
Forma pracy:
•
praca z grupą,
•
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, stoper, piłki.
Przebieg spotkania:
1. Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęcia. Rozmowa na temat korzyści
płynących z zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.
2. Przypomnienie zasad zachowania się w czasie zajęć w ogrodzie
przedszkolnym.
3. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Pająk i muchy”.
Dzieci biegają na hasło pająk zatrzymują się w dowolnej pozycji w bezruchu
która mucha się rusza pająk zabiera ją do swojej sieci.
4. Zestaw zabaw ruchowych w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem
chusty animacyjnej:
- ćwiczenia z elementem marszu „Zmiana kierunku”,
- zabawa „Przerzuć piłkę”,
- zabawa orientacyjno- porządkowa „Falowanie”,
- wspólne składanie chusty.
5 „Wyścigi”
Wyścig na czas. Zadaniem dzieci jest dobiec do mety w jak najkrótszym czasie,
uważając na zakrętach i innych uczestnikach wyścigu.
6. Zabawa w „Gąski, gąski do domu”.
Wybieramy jedno lub dwójkę dzieci, które będą grać rolę wilka. Pozostałe
dzieci będą gąskami. Potrzebny jest jeszcze moderator, który będzie prowadził
dialog:
Moderator: Gąski, gąski do domu.
Gąski chórem: Boimy się.
Moderator: Czego?
Gąski chórem: Wilka złego.
Moderator: A gdzie on jest?
Gąski chórem: Za górami, za lasami.
Moderator: To gąski, gąski do domu.
Po tych ostatnich słowach dzieci biegną w kierunku Moderatora, a zadaniem
wilka jest złapanie jak największej liczby dzieci. Złapane dzieci odpadają z gry
a dialog powtarzamy aż wszystkie gąski zostaną złapane.
7. Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe.
Zbiórka drużynowa w szeregu- zakończenie zajęć.