Reklama - Interklasa

Transkrypt

Reklama - Interklasa
KONSPEKT LEKCJI
Temat: Reklama
Cele lekcji:
1. Wyrobienie u uczniów krytycznego spojrzenia na reklamę
2. Ujawnienie, kto jest prawdziwym adresatem reklamy.
3. Propagowanie zdrowego stylu życia.
Materiały:
1. flamastry, kredki, wycinki z gazet
2. arkusze papieru
Przebieg lekcji
1. WSTĘP
Konspekt obejmuje dwie godziny lekcyjne.
Na pierwszej godzinie przeprowadzono krótką ankietę dotyczącą kontaktów
ucznia z alkoholem, papierosami i narkotykami. Ankieta była anonimowa.
2. ANKIETA
Ankieta jest anonimowa. Odpowiadając na pytanie postaw krzyżyk w
odpowiedniej kolumnie – TAK/NIE.
PYTANIE
TAK NIE
1.Czy pijesz alkohol(wino, wódkę, piwo)?
2.Czy palisz papierosy?
3.Czy zażywasz narkotyki?
4.Papierosy paliłem/paliłam tylko raz.
5.Alkohol piłam/piłem tylko raz.
6.Narkotyki zażywałam/zażywałem tylko raz.
7.Do wypicia alkoholu namówił mnie kolega(koleżanka).
8.Do zapalenia papierosa namówił mnie kolega (koleżanka).
9.Do zażycia narkotyków namówił mnie kolega (koleżanka).
Pierwszych sześć pytań pomoże zorientować się jak wygląda sytuacja
dotycząca uzależnień. Następne trzy pytania pomogą ustalić „powód”
pierwszego kontaktu z alkoholem, papierosami czy narkotykami.
Po przeprowadzeniu ankiety wyniki zestawiamy na tablicy i
przeprowadzamy ocenę sytuacji w klasie.
3.ZADANIE DOMOWE
Obejrzyj w prasie, telewizji różne reklamy. Zwróć uwagę na:
• reklamowany towar
• do kogo jest skierowana reklama?
• co tobie podoba się w reklamie?
• na następnej lekcji będziesz twórcą reklamy-przygotuj sobie potrzebne
materiały.
DRUGA GODZINA LEKCYJNA:
Uczniowie dzielą się na grupy ( 3-4 osobowe). Pojedyncza grupa to
producenci jednego towaru (alkoholu, papierosów, piwa).
CZĘŚĆ I – Zadanie dla grupy.
Jesteście producentami, Zależy wam na maksymalizacji zysków. Liczą się
tylko wasze zyski.Możecie używać różnych metod i środków, aby
zareklamować swój towar. Nie możecie mówić (pisać) kłamstw typu:
• alkohol jest potrzebny do życia
• alkohol jest zdrowy
• papieros uspokaja
• itp.
Możecie rysować lub pokazywać tak, aby odbiorca reklamy sam wyciągał
wnioski korzystne dla was – producentów. Macie na to 20 minut, czego nie
potraficie narysować będziecie mogli dopowiedzieć.
PREZENTACJA:
Po przygotowaniu reklamy, grupy prezentują swoje prace(5 minut dla grupy).
Omawiają użyte środki, „chwyty reklamowe”, prezentują wierszyki, hasła.
Omawiają, w jaki sposób chcieli zachęcić do kupowania swojego wyrobu. Do
kogo kierowali swoją reklamę.
CZĘŚĆ II: PODSUMOWANIE NAUCZYCIELA
Teraz należy odwrócić sytuację.
Tak naprawdę to my jesteśmy odbiorcami tych reklam. Wszystkich chwytów
reklamowych, których użyliśmy używają prawdziwi producenci wobec nas. To
nas namawiają do kupna tych towarów, aby sobie zapewnić maksymalne zyski.
Należy uświadomić uczniom,że reklama nie musi być uczciwa. To my musimy
wyrobić w sobie krytyczne spojrzenie na reklamę. Tak samo będzie się
zachowywał każdy, kto będzie nam chciał coś sprzedać- nie powie nam całej
prawdy. Nie powie, że papierosy, alkohol i narkotyki uzależniają. Nie powie, że
powodują nieodwracalne skutki zdrowotne w naszym organizmie.
Należy dokładnie wyjaśnić dzieciom, na czym polegało ćwiczenie. Dlaczego
kazaliśmy im reklamować alkohol, papierosy, piwo?
Na koniec należy się upewnić, że uczniowie dobrze odczytali nasze intencje i
potrafią podać niektóre nie do końca uczciwe reklamy.
Opracowała mgr Iwona Wrazidło