scenariusz zajec w przedszkolu

Transkrypt

scenariusz zajec w przedszkolu
1. TEMAT: ZABAWY W TERENIE
2. CELE CAŁODZIENNYCH ZAJĘĆ
CEL OGÓLNY: rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry i zabawy ruchowe na
świeżym powietrzu, rozumienie znaczenia świeżego powietrza dla zdrowia oraz potrzeby
aktywnego wypoczynku; budzenie zainteresowania otaczającym światem i poszanowania
przyrody.
CELE OPERACYJNE:
-wita się z kolegami krótkim wierszykiem,
-swobodnie, spontanicznie porusza się,
-utrzymuje równowagę podczas przechodzenia przez opony,
-reaguje na swoje imię,
-przelicza do 10,
-przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas pobytu na świeżym powietrzu,
-rozpoznaje odgłosy dochodzące z otoczenia,
-sygnalizuje potrzebę odpoczynku, kiedy jest zmęczone,
-czerpie radość ze wspólnej zabawy na powietrzu.
3. METODY PRACY:
-czynna,
-słowna,
-oglądowa.
4. FORMY PRACY:
-indywidualna,
-zbiorowa.
Przebieg zajęć
1. Zabawa na powitanie „Wszyscy są”. Dzieci stają w kole i witają się piosenka
„Wszyscy są”.
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas!
Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy.
2. Zabawa „Diabełek”.
Dzieci ustawiają się w kole. Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które zostaje „Diabełkiem” i
staje na zewnątrz koła. Nauczyciel mówi głośno imię dziecka, które okrąża koło uciekając
przed „Diabełkiem” i stara wrócić na swoje miejsce. Jeśli dziecko zostaje złapane odpada z
gry.
3. Zabawa „Przejdź przez tunel”. Nauczycielka wybiera miejsce między dwoma
krzewami, pod którymi gałęziami dzieci starają się przejść na czworakach, nie
dotykając gałęzi.
4. Zabawa „Przejdź po oponach”. Dzieci ostrożnie wchodzą kolejno na opony i
przechodzą po nich jak po kładce. Podczas przechodzenia każde dziecko przelicza, ile
opon udało mu się przejść. Na końcu zeskakują do przysiadu podpartego.
5. Zabawa „Kryj się”. Na zawołanie „Kryj się!” dzieci rozbiegają się i kryją od
nauczycielki odwróconej twarzą do drzewa. Po kilku sekundach nauczycielka odwraca
się i obserwuje. Kiedy zauważy źle ukryte dziecko przywołuje je do siebie.
6. Zabawa „Wąż”. Dzieci biegają gęsiego między drzewami po linii zygzakowatej.
Wężem na początku kieruje nauczycielka, następnie chętne dziecko.
7. Zabawa „Gąski do domu”.
Spośród dzieci wybierana jest „Mama gąska”, „Wilk”. Reszta dzieci to „gąski”. Na
wyznaczonym miejscu ustawiają się „gąski”. Po przeciwległej stronie ustawia się „Mama
gąska”. „Wilk” zajmuje miejsce z boku.
Mama Gąska prowadzi dialog z gąskami
- Gąski, gąski do domu!
- Boimy się!
- Czego?
- Wilka złego!
- Gdzie on jest?
- Za górami, za lasami, czeka na nas z pazurami!
- Co on pije?
- Pomyje!
- Co on je?
- Kosteczki!
- Gąski, gąski do domu!
Po tym okrzyku gąski biegną do Mamy gąski, a wilk chwyta je. Zabawa powtarza się, aż
wszystkie gąski są wyłapane przez wilka.
9. Zabawa „Co słyszysz?”. Dzieci odpoczywają na polanie i nasłuchują głosy z
otoczenia. Wywołane przez nauczycielkę dziecko ma powiedzieć, co słyszy i wskazać,
z którego kierunku dochodzi głos. Następnie dzieci słuchają dalej i znowu wywołane
dziecko wymienia, co słyszy.