zobacz - sp2aug.pl

Transkrypt

zobacz - sp2aug.pl
KONSPEKT LEKCJI Z INFORMATYKI
/Klasa VI szkoły podstawowej/
Prowadzący - Stanisław Polak
1. Temat: Wstawianie tabeli - krzyżówka.
2. Czas trwania: 45 minut.
3. Cele lekcji:
• Poznawczy: uczeń poznaje sposoby wstawiania i formatowania tabel.
• Praktyczny: uczeń potrafi zaplanować i zredagować dokument w postaci tabeli,
dokonać formatowania tabeli.
• Wychowawczy: Zwracanie uwagi na prawidłową organizację stanowiska pracy.
Poszanowanie cudzej pracy i cudzych dokumentów. Dbanie o estetykę tworzonych
dokumentów.
5. Metody nauczania: problemowa.
6. Środki dydaktyczne: tablica, komputer i oprogramowanie.
7. Przebieg lekcji:
a. sprawdzenie wiadomości z lekcji poprzedniej;
b. podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji;
c. podanie nowego materiału;
d. kontrola i utrwalenie wiadomości i umiejętności: sformułowanie pytań dotyczących
celów lekcji;
e. podsumowanie.
Kierowanie procesem przyswajania wiadomości i kształtowania umiejętności
1. Wiele ważnych dokumentów opracowywanych jest w postaci tabel. Tabele
możemy wstawiać na 4 sposoby:
1.
2.
3.
4.
Z paska Menu wybieramy Tabela/Wstaw tabelę.
Wykorzystując przycisk
Wstaw tabelę.
Z paska Menu wybieramy Tabela/Rysuj tabelę - Tabele i krawędzie.
Polecenie Konwertuj tekst na tabelę w Menu Tabela.
Sposób3 wykorzystujemy do rysowania tabeli o skomplikowanym układzie komórek.
2. Tworzenie tabeli (krzyżówki) wg załączonego wzoru.
1
2
3
4
5
6
Dla uczniów szybciej
pracujących polecam
przepisanie pytań do
krzyżówki, poprawne
wpisanie odpowiedzi,
zamieszczenie grafiki.
1.
2.
3.
4.
5.
Komórki w tabeli ułożone poziomo tworzą ... .
Inaczej rysunek, obrazek ... .
... to jeden ze sposobów przedstawiania dokumentów.
Do niej ładowane są programy podczas odtwarzania.
Usunięte dokumenty możemy odzyskać klikając prawym przyciskiem myszy
na ... wybierając polecenie Eksploruj.
6. Podczas długiej pracy na dokumentem, aby nie utracić danych, zaleca się co
jakiś czas zapisywanie. Co oznacza wciśnięcie klawiszy Ctr+S?
Na pasku Menu klikamy na Tabela Wstaw/Tabela, w polu tekstowym liczba kolumn
wstawiamy liczbę 11, w polu tekstowym liczba wierszy wstawiamy liczbę 6 /zawsze jest łatwiej
usunąć komórkę, wiersz, kolumnę niż dostawić, dlatego polecam maksymalną ilość wierszy
i kolumn niezbędną do wykonania zadania/.
Następnie z paska Menu wybieramy Tabela Rysuj/tabelę. Pokaże się okno
Tabele i krawędzie.
Następnie wybieramy polecenie Zewnętrzna krawędź.
Ostatecznie usuwamy zbędne krawędzie klikając na ... /patrz rysunek/.
Tu usuwamy zbędne krawędzie
Wpisane liczby od 1 do 6 są wyrównane do prawej dolnej. Jak to robimy?
Mając otwarte okno Tabele i krawędzie wybieramy Wyrównaj do prawej dolnej.
Wyrównaj do prawej dolnej
Podsumowanie lekcji następuje w momencie rozwiązywania krzyżówki. Uczniowie bardziej
zaawansowani mogą rozwiązać test.
POWRÓT
ZOBACZ TEST
Opracowanie: Stanisław Polak

Podobne dokumenty