Prawda i fantastyka w legendzie
Transkrypt
Prawda i fantastyka w legendzie
2 x 45 mi 2 x 45 min Prawda i fantastyka w legendzie 45 min 45 min Scenariusz lekcji z wykorzystaniem karty pracy Cele lekcji: 3. Uczniowie przypominajà sobie legendy poznane w młodszych klasach. Nast´pnie otrzymujà od nauczyciela karty pracy 2 i realizujà zadanie 1. Wskazane osoby odczytujà tytuły, które zapisały pod rysunkami. 4. Prowadzàcy zaj´cia poleca uczniom zapoznaç si´ z legendà zamieszczonà w podr´czniku na s. 141– 142 b . Uczniowie samodzielnie czytajà tekst. 5. Ochotnicy przedstawiajà treÊç legendy. Zwracajà przy tym uwag´ na kolejnoÊç wyst´powania w niej poszczególnych wydarzeƒ. 6. Na podstawie legendy o Juracie uczniowie odpowiadajà na pytania zapisane na tablicy: • Gdzie rozgrywajà si´ wydarzenia opisane w legendzie? • Czy miejsce to jest okreÊlone czy nieokreÊlone? • Jakie wydarzenia fantastyczne sà opisane w legendzie? • Które zdarzenia mogły rozgrywaç si´ w prawdziwym Êwiecie? • Jakie sà podobieƒstwa i ró˝nice mi´dzy baÊnià a legendà? Uczeƒ: • wyjaÊnia terminy: legenda, herb, heraldyka, godło, • poznaje treÊç legendy o Juracie, • wymienia legendy poznane w poprzednich klasach, • rozpoznaje herby wybranych miast Polski, • opowiada treÊç legendy zgodnie z chronologià ukazanych w niej zdarzeƒ, • wykorzystuje znajomoÊç innych legend do wyodr´bnienia cech legendy jako gatunku literackiego, • okreÊla miejsce i czas wydarzeƒ przedstawionych w legendzie, • wymienia postacie wyst´pujàce w legendzie, • współpracuje w zespole, • aktywnie uczestniczy w zaj´ciach. Metody: • rozmowa nauczajàca (pogadanka), • praca z tekstem. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa. Faza podsumowujàca Ârodki dydaktyczne: 1. Uczniowie samodzielnie uzupełniajà tabel´ zamieszczonà w zadaniu 2. w karcie pracy 2. Po wykonaniu çwiczenia ochotnicy głoÊno odczytujà informacje, które zapisali. W razie potrzeby nauczyciel poprawia wypowiedzi uczniów. 2. Zadanie domowe: Narysuj lub wymyÊl herb swojej miejscowoÊci. Nast´pnie wyjaÊnij, co oznacza umieszczony na nim rysunek. • podr´cznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na start! 4” (s. 141–142), • karty pracy 1, 2: „W Êwiecie legend”, „Bohaterowie legend, których nie znam”. Przebieg lekcji: Faza wprowadzajàca 1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecnoÊci, podanie tematu lekcji. 2. Nauczyciel rozdaje karty pracy 1. Uczniowie wykonujà zamieszczone tam zadanie 1. Ochotnicy przedstawiajà rozwiàzanie çwiczenia na forum klasy. 3. W celu wprowadzenia w tematyk´ zaj´ç wskazana osoba głoÊno odczytuje treÊç „Ciekawostki” zamieszczonej w podr´czniku na s. 141 a . Strony z podr´cznika „S∏owa na start! 4” Faza realizacyjna a 1. Nauczyciel pyta uczniów, jak rozumiejà termin legenda. Ch´tni wyjaÊniajà ten wyraz własnymi słowami. Nast´pnie prowadzàcy zaj´cia podaje wybrane informacje na temat legendy (przykładowy tekst zamieszczono w Materiałach dla nauczyciela). 2. Na polecenie nauczyciela uczniowie wykonujà zadanie 2. zamieszczone w karcie pracy 1. Ochotnik odczytuje uzupełnione zdanie. b Podr´cznik do kszta∏cenia literackiego i kulturowego, s. 140–141 1 45 min Materiały dla nauczyciela Informacje o legendzie Legendy wywodzà si´ z podaƒ ludowych. Ukształtowały si´ ju˝ w Êredniowieczu. W dawnych czasach ludzie z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie opowieÊci o pochodzeniu nazwy ich paƒstwa, miasta, wsi, a tak˝e znajdujàcych si´ w pobli˝u rzek czy jezior. W podaniach tych cz´sto wyst´powały duchy, fantastyczne stwory i cudowne miejsca. Jednak pojawiały si´ w nich równie˝ postacie historyczne oraz odwołania do rzeczywistych miejsc i faktów. Do legend zalicza si´ tak˝e opowieÊci o ˝yciu Êwi´tych, apostołów i m´czenników, które nie majà potwierdzenia w materiale historycznym. Nasycone sà one elementami fantastyki, niezwykłoÊci i cudownoÊci. Karta pracy 1 W Êwiecie legend .......................................................................... Imi´ i nazwisko 1 Podpisz herby nazwami miast, które reprezentujà. Odczytaj hasło utworzone w kratkach oznaczonych ciemniejszym kolorem. 2 Uzupełnij zdanie wyrazami z ramek w odpowiednich przypadkach. baʃ / opowieÊç przyszłoÊç / przeszłoÊç realnoÊç / fantastyka ................................ ................................ Data Klasa cudownoÊç / brzydota Legenda to . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . o . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . nasycona . . . . . . . . . ............................................ i ..................................................... . Karta pracy 2 Bohaterowie legend, których znam 1 2 .......................................................................... Imi´ i nazwisko ................................ ................................ Data Klasa Podpisz rysunki tytułami legend, do których nawiàzujà. ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... Na podstawie legendy „Jurata, królowa Bałtyku” uzupełnij poszczególne rubryki tabeli. Pytanie Jakie jest miejsce zdarzeƒ – okreÊlone czy nieokreÊlone? Czy czas zdarzeƒ jest okreÊlony czy nieokreÊlony? Jacy sà bohaterowie – realni czy nierealni? Czy wydarzenia sà realne czy fantastyczne? Odpowiedê Przykład