W jaki sposób poznajemy świat

Transkrypt

W jaki sposób poznajemy świat
SCENARIUSZ ZAJ
Prowadz ca:
Temat bloku:
Tematy dnia:
Cele:
•
•
•
•
•
•
•
ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Dorota Wypych
Jaki pi kny jest wiat wokół nas!
W jaki sposób poznajemy wiat?
Poznajemy tajemnice ogrodu
Poznajemy tajemnice pogody
Zna rol zmysłów w poznawaniu otaczaj cej rzeczywisto ci
Rozpoznaje ró ne przedmioty, zapachy, glosy, smaki za pomoc zmysłów
Wie jak pomóc sobie w poznawaniu wiata, zna i korzysta z lornetki i lupy
Obserwuje zwierz ta i ro liny, wypowiada si na temat obserwacji
Poprawnie ł czy rzeczownik z czasownikiem zakresie liczby i rodzaju
Dodaje i odejmuje dziesi tkami w zakresie 100, uzupełnia liczby na osi liczbowej
Rozwi zuje zadania tekstowe
Metody pracy:
- słowna: wypowiedzi ustne, praca z tekstem
- ogl dowa: obserwacja, pokaz
- działania praktyczne
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- jednostkowa jednolita
- w grupach
- w parach
rodki dydaktyczne:
- kartoniki z hasłami: słysz , widz , czuj zapach, czuj smak, dotykam
- kartoniki z ilustracjami: oka, ucha, ust, nosa, r ki
- alfabet Braillea
- sól, cytryna, miód, d em, cukier, cytryna, czosnek, cebula, jabłko, woda, ołówek,
gumka, linijka, klej, moneta, klucze, papier, kreda, okno, no yczki, ilustracje ró ni ce
si 10 szczegółami
- podr cznik i wiczenia „Ju w szkole” Nowa Era
- karty pracy
- lupy i lornetki
Zapis w dzienniku:
Rozpoznawanie przedmiotów, zapachów i smaków za pomoc ró nych zmysłów. Czytanie
wiersza „Kto na wysp chce wyruszy ”. Ł czenie rzeczownika z czasownikiem. Dodawanie i
odejmowanie pełnymi dziesi tkami w zakresie 100 – działania na osi liczbowej. Nauka
piosenki „Słoneczna wycinanka”. Obserwacje przyrodnicze wokół szkoły – korzystanie z lup
i lornetek.
1
Przebieg zaj :
1. Podział klasy na 5 grup:
SŁYSZE, WIDZ , CZUJ ZAPACH, CZUJ SMAK, DOTYKAM
2. Przydział od grup - losowanie (oko, ucho, usta, nos, r ka), dopasowanie rysunku do
hasła.
3. Uczniowie w ka dej grupie otrzymywali zadanie
•
Gr. 1 – Zgadnij, jaki to smak? Dzieci po kolei smakuj i odgaduj
(sól, cytryna, miód, d em, cukier)
•
Gr. 2. – Zgadnij, jaki to zapach? Dzieci po kolei w chaj i odgaduj zapach
(cytryna, czosnek, cebula, jabłko, woda)
•
Gr. 3. - Zgadnij, co to jest? Zabawa „Zaczarowany worek”. Dzieci po kolei losuj
przedmioty z worka i zgaduj (ołówek, gumka, linijka, klej, moneta)
•
Gr. 4. – Zabawa „Słuchaj uwa nie”. Dzieci po kolei słuchaj i rozpoznaj odgłosy
( poruszanie kluczami, rwanie papieru, pisanie kred , ci cie no yczkami,
otwieranie i zamykanie okna)
•
Gr. 5. – Zabawa „Patrz uwa nie”. Dzieci odszukuj 10 ró nic mi dzy dwoma
ilustracjami.
4. Informacja na temat poznawania wiata ró nymi zmysłami: smaku, słuchu, wzroku,
dotyku, w chu,
5. Rozmowa na temat „Czy wszyscy ludzie mog poznawa
wiat wszystkimi
zmysłami?”
6. Nauka kilku gestów z j zyka migowego
7. Ogl danie pisma Alfabetu Braillea
8. Zabawa w parach – jedno dziecko robi figur , a drugie po dotyku ja rozpoznaje i
wykonuje tak sam .
9. Czytanie wiersza „Kto na wycieczk chce wyruszy ?”. Odpowiadanie na pytania
nauczyciela: Jakich rad udziela autorka wiersza dzieciom wybieraj cym si na
wycieczk ? W jaki sposób mo esz poznawa przyrod w czasie wycieczki?
10. wiczenia w ł czeniu rzeczownika z czasownikiem w zakresie liczby i rodzaju.
11. Dodawanie i odejmowanie pełnymi dziesi tkami w zakresie 100 – działania na osi
liczbowej.
12. Nauka piosenki „Słoneczna wycinanka”.
13. Obserwacje przyrodnicze wokół szkoły – korzystanie z lup i lornetek.
14. Podsumowanie:
Jakie mamy zmysły, do czego słu ?
2
KARTA PRACY
Imi i nazwisko………………………………………..kl. I
1. Co mo esz zaobserwowa w czasie wycieczki? Dopisz
brakuj ce rzeczowniki z czasownikami.
ptak fruwa
- ptaki fruwaj
stokrotka pachnie
- …………………………
……………………..
- kwiaty kwitn
zwierz chodzi
- …………………………
2. Oblicz, korzystaj c z patyczków powi zanych w
dziesi tki.
20 + 20 = ………….
40 + 60 = ………….
70 + 20 = ………….
10 + 30 = ………….
50 + 30 = ………….
3

Podobne dokumenty