scenariusz 12 - Gimnazjum Lubasz

Transkrypt

scenariusz 12 - Gimnazjum Lubasz
Scenariusz lekcji chemii
TEMAT: " Maria Skłodowska Curie- naukowiec, Polak, Europejczyk"
1. Cel główny: Zapoznanie z sylwetką Marii Skłodowskiej-Curie z uwzględnieniem jej
związków z Europą.
Cele szczegółowe: Uczeń wie:
- kim była Maria Skłodowska- Curie, poznaje jej biografię;
- jakich odkryć dokonała;
- za co dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla i w jakich dziedzinach nauki;
- jaki jest wkład uczonej w badania nad promieniotwórczością;
- rozumie światowe znaczenie odkryć Marii Skłodowskiej- Curie.
2. Forma pracy: wykład, pogadanka, "burza mózgów", indywidualna.
3. Środki dydaktyczne: układ okresowy pierwiastków chemicznych, portret Marii
Skłodowskiej-Curie, książka " Wielcy Polacy" tablica, magnesy tablicowe.
4. Przebieg lekcji:
a. Część nawiązująca- nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji, przedstawia cele
lekcji.
b. Część postępująca: Nauczyciel " nakreśla" postać Marii Skłodowskiej- Curie korzystając
z książki " Wielcy Polacy". Przedstawia biografię uczonej( datę urodzenia, datę śmierci, datę
1
rozpoczęcia studiów, datę wyjazdu uczonej z Polski, dokładne daty otrzymania nagrody
Nobla dziedzinie fizyki oraz chemii, przyczynę śmierci uczonej itd.) . Nauczyciel pokazuje
zdjęcia z życia uczonej.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z trudną drogą uczonej do zdobycia wykształcenia. Na terenie
Polski kobietom nie wolno było studiować, dlatego Maria Skłodowska- Curie zmuszona była
wyjechać do Paryża.
Nauczyciel korzystając z układu okresowego pierwiastków chemicznych charakteryzuje
polon i rad dwa pierwiastki chemiczne odkryte przez uczoną, podkreśla wyraźny wkład
uczonej w prace nad zjawiskiem promieniotwórczości. Zaznacza europejską skalę odkrycia
tego zjawiska.
Odkrycie zjawiska promieniotwórczości było wydarzeniem na skalę nie tylko europejską.
Dzięki odkryciom Marii Skłodowskiej- Curie w Polsce powstał Instytut Radowy w
Warszawie, dzisiejsze Centrum Onkologii.
c. Rekapitulacja: "Burza mózgów": Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Czy Maria
Skłodowska- Curie może być autorytetem dla współczesnej młodzieży?, czy można nazwać ją
wielką patriotką, Europejką. Jakie dziedziny nauki mogły rozwinąć się dzięki odkryciom
uczonej?
Po przeprowadzonej dyskusji nauczyciel przeprowadza krótki test dotyczący życia i
twórczości uczonej.( Test składa się z 10 zadań zamkniętych w którym wśród trzech
wariantów odpowiedzi jedna odpowiedź jest poprawna). Uczniowie którzy wykażą się
największą wiedzą otrzymają oceny za aktywność)
Pytania do testu:
1) Dzieciństwo Marii Skłodowskiej upłynęło:
a) w Paryżu
b) w Warszawie
c) w Berlinie
2) Dlaczego Maria Skłodowska rozpoczęła studia w Paryżu, a nie w Warszawie?
2
a) z nakazu ojca
b) miała rodzinę w Paryżu
c) na terenie zaboru rosyjskiego kobiety nie mogły studiować
3) Maria i Piotr Curie odkryli promieniotwórcze pierwiastki polon i rad w roku:
a) w 1890
b) w 1898
c) w 1900
4) Pierwiastek polon zyskał swą nazwę na cześć:
a) miejscowości, w której został odkryty
b) ojczyzny uczonej
c) dyrektora kopalni rudy uranu
5) Po śmierci męża Maria Skłodowska-Curie objęła katedrę uczelni:
a) w Oxfordzie
b) w Sorbonie
c) w Uniwersytecie Wileńskim
6) Maria Skłodowska-Curie była dwukrotnie laureatką nagrody Nobla. Nagrody te
otrzymała w latach:
a) 1902 i 1913
b) 1903 i 1911
c) 1903 i 1913
7) W czasie I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie:
a) zajmowała się lecznictwem radiologicznym
b) wstąpiła w szeregi armii francuskiej
c) pisała pracę doktorską
8) "Tam spędziłam najlepsze i najszczęśliwsze lata naszego życia" - mówi uczona.
Wspomnienie to dotyczy:
3
a) mieszkania w Paryżu
b) starej, opuszczonej szopy
c) laboratorium na uczelni
9) W 1932 roku Maria Skłodowska-Curie podarowała Instytutowi Radowemu w
Warszawie:
a) wyposażenie pracowni fizyko-chemicznej
b) 1 kg polonu
c) 1 gram radu
10) Maria Skłodowska-Curie zmarła w 1934 roku. Przyczyną śmierci była:
a) gruźlica
b) anemia złośliwa
c) choroba wieńcowa
d. Zadanie domowe: Do wyboru ( zadanie 1 i 2 uczniowie mogą wykonać w grupach 3,4
osobowych) :
1. Dowiedz się, gdzie w najbliższej okolicy znajduje się pomnik Marii Skłodowskiej-Curie
oraz wykonaj rysunek lub zrób zdjęcie pomnika, spróbuj przeprowadzić wywiad na temat
historii tego pomnika lub
2. Która ze szkół w Twojej okolicy nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie?. Spróbuj nawiązać
kontakt z tą szkołą i przeprowadzić wywiad na temat patronki szkoły lub
3. Napisz list do kolegi w którym przedstawisz postać Marii Skłodowskie- Curie jako
autorytet dla współczesnej młodzieży.
Termin wykonania: 2 tygodnie
Opracowanie: Bernadeta Kita
4

Podobne dokumenty