Smakołyki jak u babci

Transkrypt

Smakołyki jak u babci
Smakołyki jak u babci –
scenariusz uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka
Grupa wiekowa: 5–6-latki
Czas trwania: 60 minut
Cele ogólne:
•
wzmocnienie więzi emocjonalnej dziecka z jego rodziną,
•
kształtowanie szacunku do babci i dziadka,
•
utrwalanie tradycji przeżywania uroczystości w gronie rodzinnym,
•
nauka współdziałania i komunikacji z babcią i dziadkiem,
•
ozdabianie wspólnie z babcią i dziadkiem ciastek i wykonywanie działań ruchowych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
•
czuje się emocjonalnie związane ze swoją rodziną,
•
wie, że jest częścią większej całości, systemu rodzinnego,
•
szanuje i docenia swoją babcię i swojego dziadka,
•
czuje, że babcia i dziadek są dla niego ważnymi i bliskimi osobami,
•
potrafi porozumiewać się z babcią i dziadkiem, żeby wspólnie ozdobić ciastka,
•
wspólnie z babcią i dziadkiem tańczy i wykonuje ćwiczenia ruchowe.
Formy pracy:
•
indywidualna,
•
grupowa.
Metody:
•
słowne: recytacja wiersza, wypowiedzi dzieci,
•
ruchowe: taniec, zabawy ruchowe,
•
kulinarne: ozdabianie ciastek.
Pomoce dydaktyczne:
•
wiersze: Wanda Chotomska Wiersz dla babci, Anna Kamieńska Mój dziadzio,
•
chusta animacyjna.
Potrzebne materiały i narzędzia:
•
pierniki w kształcie serc (lub inny rodzaj ciastek),
•
czekolada (typu Nutella do smarowania ciastek),
•
produkty do ozdabiania ciastek: wiórki kokosowe, różne rodzaje posypek, różne rodzaje
ozdób do ciast, kolorowy lukier, pisaki w tubkach do ozdabiania ciast itp.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie. Prowadzący wita przybyłych gości i, przedstawiając cel spotkania, zaprasza do
wspólnej kulinarno-świątecznej zabawy.
2. Wiersz z życzeniami – wiersz po jednym wersie recytują poszczególne dzieci:
Wanda Chotomska Wiersz dla babci (wybrany fragment)
Z okazji Święta Babci
ja dzisiaj Babcię nauczę,
jaka powinna być wnuczka
i jaki powinien być wnuczek.
Po pierwsze, proszę Babci –
ja już od dawna uważam,
że nic tak wnucząt nie zdobi,
jak piękny uśmiech na twarzach.
Uśmiech jest dobry na co dzień,
a nie tylko od święta,
więc wnuczek ma się uśmiechać,
a wnuczka ma być uśmiechnięta.
Po drugie – z czajnikiem w ręku
również jest wnukom do twarzy,
każdy doroślej wygląda,
kiedy herbatę parzy.
Po trzecie – chociaż wnuczek
czasami szklankę stłucze,
przy myciu naczyń także
ślicznie wygląda wnuczek (…).
Anna Kamieńska Mój dziadzio
Mój dziadzio wszystko naprawia:
Gdy się zepsuje światło albo maszyna
do szycia albo dzwonek przy drzwiach.
Mój dziadzio umie zrobić latawca,
a nawet łuk i strzały.
Patrz, dziadziu, zepsuł się księżyc!
Niedawno był okrągły, a dziś jest cały
wyszczerbiony.
Napraw księżyc, dziadziu!
3. Zabawa ruchowa – „Pięć groszków w strączku”. Dzieci dobierają się ze swoimi babciami
i dziadkami w małe grupy, są od tej pory groszkami, które, cokolwiek im się przytrafi, pozostają
połączone jednym strączkiem (stoją w tych grupkach w rzędzie ciasno, jeden obok drugiego,
jakby byli ramionami przyklejeni klejem do siebie). Prowadzący wymyśla strączkom zadania:
•
pięć groszków w strączku smaży naleśniki,
•
buduje szałas,
•
poluje na niedźwiedzia,
•
wiosłuje łódką
•
i inne (a może dzieci lub babcie i dziadkowie mają swoje pomysły?).
4. Zabawa kulinarna – rodzinne ozdabianie pierników. Dzieci wspólnie ze swoimi babciami
i dziadkami ozdabiają pierniki w kształcie serc (wykorzystać można również cynamonowe lub
maślane ciastka). Tak przygotowanymi pysznościami wszyscy się częstują.
5. Zabawa ruchowa – dowolna zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
6. Zabawa ruchowa – tunele. Babcie i dziadkowie w parach stają obok siebie, każda para chwyta
się za ręce, tworząc tunel/most. Dzieci przechodzą w tak utworzonym tunelu, np.:
•
tunel śmiechu (gdy dzieci przechodzą, śmiejemy się jak najgłośniej),
•
tunel łaskotek (łaskoczemy przechodzące osoby).
7. Życzenia – prowadzący w imieniu swoim i dzieci składa uroczyste życzenia.
8. Wspólny poczęstunek (herbata, napoje, sałatka).
9. Pożegnanie i podziękowanie za wspólnie spędzony czas.
Izabela Czaja-Antoszek
psycholog dziecięcy, trener grupy edukacyjnej