Scenariusz lekcji „Jak obchodzi się Wielkanoc?”

Transkrypt

Scenariusz lekcji „Jak obchodzi się Wielkanoc?”
2 x 45 mi
2 x 45 min
Jak obchodzi si´ Wielkanoc?
45 min
45 min
Scenariusz lekcji z wykorzystaniem asocjogramu
Cele lekcji:
Formy pracy:
Uczeƒ:
• poznaje treÊç utworu Konstantego Ildefonsa
Gałczyƒskiego „Wróbla Wielkanoc”,
• wyjaÊnia, co to jest Wielkanoc i jakie sà zwyczaje
zwiàzane z tym Êwi´tem,
• poprawnie posługuje si´ terminami: rym dokładny, rym niedokładny,
• opowiada o zwyczajach wielkanocnych panujàcych
w jego rodzinnym domu,
• analizuje utwór poetycki, odpowiadajàc na pytania dotyczàce jego treÊci,
• wyszukuje w wierszu Êrodki stylistyczne,
• wyjaÊnia, czym charakteryzuje si´ onomatopeja,
• wypisuje z tekstu rymy i okreÊla ich rodzaj,
• opisuje swoje wra˝enia dotyczàce dzieł plastycznych,
• okreÊla kolorystyk´ i nastrój obrazów,
• posługuje si´ terminami plastycznymi,
• układa histori´ dotyczàcà miejsca ukazanego na
obrazie,
• stosuje prawidłowà konstrukcj´ zdaƒ w trakcie
mówienia i pisania,
• jest Êwiadomy roli tradycji w ˝yciu współczesnego
człowieka,
• otwarcie wyra˝a własne sàdy, opinie oraz uczucia,
• współpracuje w zespole,
• dba o kultur´ i estetyk´ j´zyka podczas budowania ustnej i pisemnej wypowiedzi,
• dostrzega pi´kno dzieł sztuki plastycznej.
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na start! 5” (s. 172–174),
• karta pracy „Âwiàteczne zwyczaje”,
• dwa arkusze papieru, kartki samoprzylepne.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecnoÊci,
podanie tematu lekcji.
2. Uczniowie rozwiàzujà rebus zamieszczony
w çwiczeniu „Zanim przeczytasz...” na s. 172
podr´cznika a i wyjaÊniajà, jaki zwiàzek
z Wielkanocà ma – ich zdaniem – otrzymane hasło. Nast´pnie odpowiadajà, jakie wydarzenia
upami´tniajà Êwi´ta wielkanocne i czym si´
ró˝nià od innych Êwiàt. Mogà skorzystaç z informacji pod hasłem „Warto wiedzieç” znajdujàcych
si´ na s. 172 b . Zapoznajà si´ równie˝ z treÊcià
zamieszczonej tam „Ciekawostki” c o babach
wielkanocnych.
3. Uczniowie czytajà tekst „Jak obchodzimy Wielkanoc?” z Materiałów dla ucznia. Nast´pnie
ochotnicy opowiadajà, z jakimi tradycjami wià˝e
si´ Wielkanoc w ich domach. Opisujà tak˝e swój
wkład w przygotowania do tych Êwiàt.
4. Nauczyciel rozdaje karty pracy. Uczniowie
rozwiàzujà zamieszczone w nich zadanie 1.
Wskazujà na liÊcie tradycje i zwyczaje wielkanocne. Nast´pnie okreÊlajà symbolik´ Êwiàtecznych
pokarmów, łàczàc ich nazwy z odpowiednimi opisami (zadanie 2. z karty pracy).
Metody:
• metoda aktywizujàca: asocjogram,
• rozmowa kierowana,
• praca z tekstem,
• praca z materiałem ilustracyjnym.
Strony z podr´cznika „S∏owa na start! 5”
a
l
b
e
d
f
g
c
i
h
j
k
Podr´cznik do kszta∏cenia literackiego i kulturowego, s. 172–173
Podr´cznik do kszta∏cenia literackiego i kulturowego, s. 174–175
1
45 min
Faza podsumowujàca
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel poleca uczniom, by zastanowili si´,
jakie zjawiska i uczucia kojarzà im si´ ze Êwi´tami
wielkanocnymi. Nast´pnie dzieli klas´ na dwie
grupy i formułuje dwa pokrewne zagadnienia do
przeanalizowania metodà asocjogramu. Pierwszy
zespół otrzymuje arkusz papieru i zapisuje
poÊrodku pytanie: Z czym mo˝e kojarzyç si´ Wielkanoc? Pytanie dla drugiej dru˝yny brzmi: Jakie
uczucia mo˝e budziç Wielkanoc? Uczniowie w poszczególnych zespołach ustalajà mo˝liwe odpowiedzi i zapisujà je na kartkach samoprzylepnych.
Nast´pnie przyklejajà kartki dookoła pytania na
arkuszu papieru. Po upływie 10 minut grupy
wymieniajà si´ asocjogramami i uzupeł­niajà je
własnymi pomysłami, tworzàc w ten sposób
wyczerpujàce listy odpowiedzi na pytania. Nauczyciel umieszcza obydwa arkusze w widocznym
miejscu w klasie. Uczniowie z pomocà nauczyciela analizujà gotowe asocjogramy, dostrzegajàc
ró˝ne aspekty omawianych zagadnieƒ.
2. Zadanie domowe:
Przyjrzyj si´ obrazom zamieszczonym w „Dziełach sztuki pod lupà” na s. 174 l podr´cznika do
kształcenia literackiego i kulturowego. Nast´pnie
wykonaj pisemnie çwiczenia „Po obejrzeniu…”.
1. Nauczyciel poleca uczniom zapoznaç si´ z treÊcià
utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyƒskiego
„Wróbla Wielkanoc” ze s. 172–173 podr´cznika
d . Wskazane osoby opowiadajà o sytuacji opisanej w wierszu (çwiczenie 1. „Po przeczytaniu...”,
s. 173 e ). Nast´pnie uczniowie analizujà utwór
poetycki, odpowiadajàc na pytania z çwiczenia 2.
„Po przeczytaniu...” ze s. 173 f .
2. Na polecenie nauczyciela uczniowie wyszukujà
w wierszu Êrodki stylistyczne: epitety, porównania, o˝ywienie, uosobienie oraz onomatopeje
(çwiczenie 3. „Po przeczytaniu...”, s. 173 g ).
WyjaÊniajà te˝, czym charakteryzuje si´ ostatni
z wymienionych Êrodków stylistycznych. W razie
potrzeby porównujà swoje odpowiedzi z treÊcià
„Przypomnienia z klasy IV” ze s. 173 h .
3. Uczniowie wypisujà rymy z szóstej i siódmej
zwrotki wiersza. Wyznaczona osoba odczytuje je
na głos, a pozostali uczniowie rozstrzygajà, czy sà
to rymy dokładne, czy niedokładne (çwiczenie 5.
„Po przeczytaniu...” ze s. 173 i ). Nast´pnie
uczniowie zapoznajà si´ z treÊcià „Nowej
wiadomoÊci” ze s. 173 podr´cznika j . Po przeczytaniu szukajà rymów dokładnych i niedokładnych w pozostałych strofach utworu.
4. Nauczyciel odczytuje uczniom treÊç pierwszego
oraz drugiego punktu çwiczenia „MyÊl´, ˝e...” ze
s. 173 k . Ochotnicy wypowiadajà si´ na temat
oddziaływania Êwiàt wielkanocnych na bohaterów utworu oraz na nich samych i uzasadniajà
swoje zdanie.
Zadanie domowe dla ch´tnych:
Wykonaj çwiczenie 6. „Po przeczytaniu...” ze s. 173 podr´cznika do kształcenia literackiego
i kulturowego oraz zadanie 3. z karty pracy.
Materiały dla ucznia
✂
Łukasz Klesyk
Wielkanoc dawniej i dziÊ
Fragment artykułu Jak obchodzimy Wielkanoc?, „Âwierszczyk” 1994, nr 7
Wielkanoc i poprzedzajàcy jà Wielki Tydzieƒ
obchodzone sà na pamiàtk´ Êmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Działo si´ to przed
dwoma tysiàcami lat. Jezus umarł na krzy˝u
w Wielki Piàtek, a w Wielkà Niedziel´ zmartwychwstał [...]. Âwi´cone jaja, którymi si´ dzielimy podczas Êniadania wielkanocnego, sà symbolem nowego ˝ycia.
Wielkanocne malowane jaja, czyli pisanki, sà
w Polsce znane od co najmniej szeÊciuset lat!
Wiele obyczajów wielkanocnych ju˝ prawie zanikło.
[...] KiedyÊ w Wielki Czwartek odbywał si´
symboliczny sàd nad Judaszem – apostołem, któ-
ry zdradził Jezusa. Po wydaniu wyroku, słomianà
kukł´ przedstawiajàcà Judasza obijano kijami,
a nast´pnie topiono w rzece.
W Wielki Piàtek ludzie szli nad rzeki i kàpali
si´ w wodzie, która miała tego dnia cudowne
właÊciwoÊci – chroniła od chorób skóry,
upi´kszała. [...]
Wielka Sobota to dzieƒ Êwi´cenia wody.
W Wielkà Niedziel´ odbywa si´ msza z procesjà
wokół koÊcioła, zwana rezurekcjà, a póêniej –
Êniadanie. Oblewanie si´ wodà w lany poniedziałek ma nam przypomnieç, ˝e powinniÊmy
unikaç wszystkich złych uczynków, jakie
popełniliÊmy wczeÊniej.
2
Karta pracy
Âwiàteczne zwyczaje
1
Imi´ i nazwisko
................................
................................
Data
Klasa
PodkreÊl
nazwy tradycji i zwyczajów wielkanocnych.
malowanie jajek
topienie marzanny
lanie wosku
ubieranie choinki
2
..........................................................................
oblewanie wodà
odwiedzanie grobów
chodzenie z gwiazdà
dzielenie si´ jajkiem
Êwi´cenie pokarmów
Êwi´cenie ziół, zbó˝ i kwiatów
wypatrywanie pierwszej gwiazdki
Co
symbolizujà poszczególne pokarmy umieszczane w koszyku ze Êwi´conkà?
Wpisz w kratki odpowiednie cyfry.
1. jajko
2. sól
3. chleb
4. w´dlina
5. baranek
6. kurczaczek
chroni potrawy przed zepsuciem i dodaje smaku, jest symbolem oczyszczenia
ciało Jezusa, upami´tnia nakarmienie przez Chrystusa tłumu
symbolizuje
słuchajàcych go ludzi
symbolizuje dostatek i zamo˝noÊç
oznacza odradzajàce si´ ˝ycie, symbolizuje zwyci´stwo ˝ycia nad Êmiercià
wià˝e si´ z wiosnà, odradzajàcà si´ przyrodà
symbol zmartwychwstałego Jezusa, pokory i łagodnoÊci
3
Ułó˝
z rozsypanych sylab nazwy szeÊciu rodzajów malowanych jajek. Ka˝dà nazw´ zapisano innà
czcionkà. Czym si´ charakteryzujà poszczególne rodzaje jajek wielkanocnych? Odpowiedzi
poszukaj w internecie.
ki
dra
klej
ki
ki
ry
ki
pi
ki
san
pan
na
klej
so
an
ki
o
wan
kra
an
szan

Podobne dokumenty