Jesteśmy Piratami - Beata Barbara Jadach

Transkrypt

Jesteśmy Piratami - Beata Barbara Jadach
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DRAMOWEGO
dla dzieci 4-letnich
TEMAT: AKTUALNOŚĆ PRZYSŁOWIA: WSZĘDZIE DOBRZE, A NAJLEPIEJ W DOMU, NA
PODSTAWIE ZABAWY W PIRATÓW JESTEŚMY PIRATAMI
Opracowanie: mgr BEATA BARBARA JADACH
Cele:
v
v
v
v
Pomoce:
v
v
v
v
Zaprezentowanie koleżance dramowej formy zajęcia
Aktywizowanie grupy
Rozwijanie wyobraźni
Zapoznanie dzieci z przysłowiem: „Wszędzie dobrze, a najlepiej w domu”
Rybki z kolorowego papieru wykonane przez dzieci
Chustki na głowę
Stoliki + krzesełka + duże, plastikowe klocki do budowy statku
Tekst piosenki
Rekwizyty:
v
Chustki na głowę
v
Lunety
v
Flaga piracka
v
Mapa z drogą do skarbu
v
Skarb Kapitana Hucka – skrzynka z cukierkami dla dzieci
Przebieg zajęcia:
Wcześniej dzieci przygotowują ryby z kolorowego papieru, rysują łuski i płetwy na konturze.
1. Ćwiczenie dramowe: rzeźba – „Pirat”
Ø
Nauczyciel omawia z dziećmi, jak wygląda i ubiera się pirat
Ø
Dzieci przebierają się za piratów zakładając na głowy chustkę na głowę, jak
piraci i tworzą rzeźby piratów (groźne i waleczne)
2. Omówienie charakterystycznych zachowań piratów:
Ø
Ø
Ø
Pirat
Ø
negatywnych (grabieże, niszczenie statków)
pozytywne (podróżowanie, poznawanie nowych miejsc, szukanie skarbu,
przedstawienie najbardziej znanych piratów: kapitan Huck, Karmazynowy
burza mózgów – Dlaczego marynarze zostawali piratami ?
3. Ćwiczenie dramowe: zapełnianie przestrzeni – „Piracki statek”
Ø
Dzieci ze stołów, krzesełek i plastikowych, dużych klocków wspólnie budują
statek, Nauczyciel doczepia flagę piracką.
4. Ćwiczenie mimiczne: „Pożegnanie”
Ø
za pomocą gestów i mimiki twarzy piraci żegnają się z rodzinami przed
podróżą
5. Proste doświadczenia węchu i smaku: „Posiłek pirata”
Ø
przed podróżą piraci zjadają zdrowy posiłek: po zapachu lub smaku
rozpoznają, jaki zjedzą owoc wylosowany z talerza.
6. Odśpiewanie radosnego hymnu piratów, piosenki pt.: „Bajkowa łódka”
7. Proste doświadczenie – ćwiczenie wzroku (patrzenie): „Wypatrywanie lądu przez
lunetę”
Ø
Dzieci patrzą przez lunetę i komentują, co widzą
8. Ćwiczenie ruchowe – „Pływanie i łowienie ryb”
Ø
Wśród wykonanych przez siebie ryb dzieci naśladują pływanie w morzu i
łowienie ryb.
9. Gra w wyobrażonej sytuacji: „Na bezludnej wyspie”
Ø
Głodni piraci biorą złowione przez siebie ryby. Nauczyciel (w roli kapitana )
rozpala ognisko (symbolizuje je czerwona chusta). Wyspa jest na dywanie,
morze na podłodze. Piraci nabiją swoje ryby na patyki i opiekają nad ogniskiem.
Dzieci swoim zachowanie przedstawiają:
- jestem głodny
- ryba jest gorąca
- ryba ma ości (oj, znalazłem ości albo oj, ość ukłuła mnie w język)
10. Wywiad z kapitanem Huckiem (w tej roli nauczyciel)
Ø
pytania: gdzie ukrył skarb, dlaczego, jakich używał szyfrów, jakie skarby
ukrył, dlaczego został piratem, czy nie tęsknił za domem.
11. Poszukiwanie skarbu (na zasadzie zabawy „Ciepło zimno” kapitan kieruje dzieci
do ukrytego skarbu). Dzieci znajdują skrzynkę z cukierkami cukierkami listem od
kapitana Hucka (że był samotny, tęsknił do domu)