TEMAT LEKCJI : Zasobnikowy układ wtryskowy Common Rail Data
Transkrypt
TEMAT LEKCJI : Zasobnikowy układ wtryskowy Common Rail Data
KONSPEKT LEKCJI TEMAT LEKCJI : Zasobnikowy układ wtryskowy Common Rail Data: 08.04.2013r. Prowadzący: mgr inż. Mariusz Antol Klasa: 3ts Przedmiot: ZAJĘCIA SPECJALIZUJĄCE - SAMOCHODY Program nauczania: ZSP-2010/1 Treści podstawy programowej: Blok maszynoznawstwo 2) przemiany energetyczne w maszynach; 3) czynniki i procesy robocze w maszynach; 6) pompy; 8) silniki spalinowe; CZAS – 1x45 minut. I Cele lekcji: a) Ogólny − Zapoznanie uczniów z budową i zasadą działania zasobnikowego układu wtryskowego Common Rail b) Szczegółowe - Uczeń: − Rozpoznaje obwody układu CR − Rozpoznaje funkcje jakie spełniają poszczególne obwody układu CR − Wymienia główne cechy użytkowe układu wtryskowego CR? 1. Środki dydaktyczne − pompy wysokiego ciśnienia i wtryskiwacze z układu wtryskowego CR − "Silniki pojazdów samochodowych cz. 2" Piotr Zając wyd. WKŁ 2010 − "Układy wtryskowe Common Rail w praktyce warsztatowej" Hubertus Günther wyd. WKŁ 2010 − Środki multimedialne − Wydruki z Internetu − Plansza dydaktyczna z układem wtryskowym CR 2. Metoda prowadzenia lekcji – elementy wykładu, pokaz multimedialny, ćwiczenia z objaśnieniem. 3. Forma pracy – grupowa, zbiorowa, indywidualna II Przebieg lekcji: 1. Czynności wstępne – (5 min.) -1- a) Sprawdzenie listy obecności, b) Podanie i zapisanie tematu, numeru lekcji i daty na tablicy. 2. Sprawdzenie wiadomości z poprzednich lekcji w formie ustnej – 5 min. • Z uwagi na to, że jest to już druga lekcja sprawdzenie odbyło się na pierwszej godzinie. Wprowadzenie do tematu pytaniami naprowadzającymi. 1) Dlaczego tak dużo pojazdów jest zasilanych układami wtryskowymi CR? 2) Czy zasilanie układem wtryskowym CR jest bardziej ekologiczne od benzynowego? 3) Jakie korzyści daje zasilanie układem wtryskowym CR? III. • Część właściwa lekcji 30 minut. Podanie zagadnień do tematu lekcji i późniejsze omówienie: 1. Geneza układu wtryskowego CR (dosłowne tłumaczenie techniczne wspólna szyna zasobnik, kolektor): a) oddzielenie elementu wytwarzającego ciśnienie (pompa wysokiego ciśnienia) od wtryskiwacza b) ciśnienie wtrysku jest niezależne od prędkości obrotowej i dawki paliwa c) ciśnienie paliwa w zasobniku 20-200MPa d) chwila i ciśnienie wtrysku są obliczane w elektronicznym sterowniku silnika na podstawie zapisanych charakterystyk e) wtryskiwacze otwierane elektrycznie (elektromagnetyczne i piezoelektryczne najnowsze) f) wtrysk wstępny, zasadniczy i dotrysk 2. Cechy układu wtryskowego CR a) większa elastyczność silnika b) zwiększenie mocy jednostkowej c) zmniejszenie zużycia paliwa a więc i CO2 d) zmniejszenie emisji szkodliwych składników spalin e) mniejszy poziom hałasu f) osiągniecie ustawowych norm Euro IV, V ... 3. Wtrysk: a) wstępny do 90⁰ OWK przed GMP − niewielkie podwyższenie ciśnienia w cylindrze pod koniec suwu sprężania − skrócenie zwłoki samozapłonu − zmniejszenie szybkości narastania ciśnienia − zmniejszenie hałasu, zużycia paliwa, emisji spalin b) zasadniczy c) dotrysk w podczas suwu rozprężania i wylotu − odparowanie paliwa w kontakcie z gorącymi spalinami (część powraca przez układ dolotowy zaworem EGR do komory spalania) 4. Porównanie przebiegu ciśnienia wtrysku (rys. 2.70 str. 172) 5. Budowa układu wtryskowego CR : a) obwód niskiego ciśnienia paliwa b) obwód wysokiego ciśnienia paliwa c) elektroniczny obwód sterowania -2- 6. Schemat budowy obwodów układu wtryskowego CR (rys. 2.71 str.173) a) zbiornik paliwa b) filtr wstępny i pompa niskiego ciśnienia (0,3-0,7MPa) c) filtr paliwa z osadnikiem wody d) podgrzewacz paliwa e) pompa wysokiego ciśnienia f) zawór wyłączania sekcji g) zawór regulacyjny wysokiego ciśnienia h) zasobnik paliwa, szyna i) czujnik temperatury paliwa j) czujnik ciśnienia paliwa k) wtryskiwacze l) chłodnica paliwa m) przewody paliwowe 7. Zasada działania. IV Przebieg części właściwej lekcji: Podanie zagadnień do lekcji oraz ich omówienie. Uczniowie notują poszczególne zagadnienia oraz wykonują określone zadania polecone przez nauczyciela indywidualnie, grupowo, zbiorowo. Odpowiadają na pytania nauczyciela. Pracują w grupach nad kilkoma zagadnieniami problematycznymi. V Podsumowanie lekcji (10min) W podsumowaniu nauczyciel sprawdza stopień opanowania wiadomości i umiejętności nabytych przez uczniów zgodnie z założonymi celami. Uczniowie pracują z materiałami pomocniczymi do lekcji – karta. Ocena pracy uczniów. Praca domowa Dla wszystkich: Na podstawie lekcji wypisz główne zalety układu wtryskowego CR. Dla zainteresowanych: Z dostępnych źródeł wypisz oznaczenia producentów samochodów z układami wtryskowymi CR ? Podpowiedź np. Toyota oznaczenie D4D. Źródło materiałów publikowanych w lekcji otwartej: Plansze dydaktyczne MECHATRONIKA WYPOSAŻENIE DYDAKTYCZNE Sp. z o.o. 61-324 Poznań, ul. Ustrzycka 1 -3-