Scenariusz lekcji z gry Petanque

Transkrypt

Scenariusz lekcji z gry Petanque
Scenariusz lekcji
GRA w KULE – Petanque
Wprowadzenie do przepisów gry
Rozgrywki odbywa się na placu, który powinien być pozbawiony trawy. Gra polega
na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami o średnicy od 70,5 do 80 mm i wadze
600-800 g w kierunku małej kulki o średnicy 30 mm nazywanej w Polsce świnką.
Partię rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:



single – jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 bule;
dublety – w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma 3 bule;
triplety – w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma 2 bule.
Temat lekcji:
Technika rzutu kulą w grze w boules
Uczestnicy: uczniowie/ uczennice (może być grupa mieszana) liceum , technikum
Czas zajęć: 45 min
Miejsce:teren przyszkolny o wymiarach 4x15 m
Sprzęt, pomoce dydaktyczne: zestaw do gry w kule: 12 metalowych kul, 1 mała kulka –
„świnka” i miernik odległości
Cel ogólny zajęć:Nauka techniki rzutu kulą
Cele szczegółowe: Przedstawienie nowej formy aktywnego spędzania czasu
Rekreacyjne walory gry w boules
Zaznajomienie z przepisami gry i bezpiecznym jej przebiegiem
W trakcie rozgrywki celem gracza lub zespołu jest
umieszczenie swojej kuli bliżej świnki niż uczyni to
przeciwnik
Przebieg zajęć
 0-3 min; czynności organizacyjne, sprawdzenie obecności, podanie tematu itp.,
 3-12 min rozgrzewka: 120 sekund biegi przodem, tyłem, krokiem odstawno –
dostawnym, 120 sekund krążenia w stawach barkowych, biodrowych, skokowym,
kolanowym i nadgarstku, 60 sekund półprzysiady obunóż z ruchem ramion w górę w
fazie wyprostu nóg, 180 sekund ćwiczenia rozciągające ramion i nóg i skłony tułowia,
60 sekund, półprzysiady na jednej nodze z pracą drugiej nogi w różnych kierunkach –
stabilizacja stawu kolanowego.
 13-14 min zapoznanie z przyrządem i zasadami bezpieczeństwa: w czasie gry w kule
należy zwrócić szczególną uwagę aby nikt z grających nie znajdował się w promieniu
rzucającego – tj. do 15m przed zawodnikiem wykonującym rzut. Jeśli zawodnicy
sprawdzają jak wyglądać ma kolejność rzutu – czyli muszą podejść do wyrzuconych
wcześniej kul musi nastąpić bezwzględny zakaz wykonania kolejnego rzutu.
 15-16 min pokaz chwytu kuli i podstawowej techniki wykonania rzutu.
Chwyt kuli – kulę trzymamy w jednej dłoni w trakcie rzutu grzbiet dłoni zawsze musi
być skierowany do góry
Postawa rzucającego i wyrzut:Rzucający musi trzymać stopy złączone i stać w
wyznaczonym kole rzutu. Wyrzut następuje poprzez ugięcie nóg w stawie
kolanowym, wykonanie lekkiego półprzysiadu, odwiedzenie ręki rzucającej w tył
blisko tułowia a następnie wyprostu nóg i wykonania rzutu kuli w przód z
zachowaniem zasady chwytu – grzbiet dłoni zawsze skierowany ku górze i nadaniem
kuli żądanej rotacji poprzez ruch nadgarstka w ostatniej fazie wyrzutu. Rzut musi być
wykonany tak aby zaznaczona była faza lotu, kula nie może być toczona po podłożu.
Prawidłowa
pozycja
rzucającego:
niektórzy rzucający dla lepszego poczucia
równowagi w ręce nie rzucającej
trzymają drugą kulę
Nieprawidłowa pozycja: stopy nie są
ustawione razem, rzucający pochylony do
przodu na prostych nogach, ręka wolna
nie jest ustawiona jako „naturalna waga”
zamach do rzutu wykonany sprzed siebie

17-20 min ćwiczenia indywidualne techniki ruchu: uczniowie wykonują wyrzut –
korekta błędów

20-27 min ćwiczenia indywidualne rzutu do celu: w odległości 6 m od miejsca
rzutu wyznaczamy 4 prostokąty o bokach 2m szerokości i 3m długości rzucający ma
zadanie umieścić kulę w określonym prostokącie. Początkowo dajemy zadanie tylko
do długości rzutu, potem określamy dodatkowo kierunek i kończymy czteroma
kolejnymi rzutami każdy w inne miejsce.


28–30 min zapoznanie z przepisami gry i przebiegiem rozgrywki
31-43 min gra pomiędzy dwoma zespołami
Gracze muszą mieć w rozgrywce możliwe do odróżnienia kul. Każda partia składa się
z kilku rozgrywek aż jedna z drużyn osiągnie w sumie 13 pkt. Rozgrywka – to okres
od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. W danej rozgrywce
każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące
najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula
aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich
kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula
stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki
niż najbliższa śwince bula przeciwnika (najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 pkt,
najwyższy w przypadku gry drużynowej 6 pkt., przy singlach - 3 pkt). Zwycięzca
rozpoczyna następną rozgrywkę.

44-45 min Wyczyszczenie i uporządkowanie sprzętu. Podsumowanie zajęć: Gra w
boule to bardzo dobry sposób na aktywne spędzenie czasu wśród przyjaciół i
znajomych a przy dobrym zorganizowaniu, może być świetnym sposobem na
rekreację w każdym wieku, czego przykład poniżej
Sobotnie, lutowe przedpołudnie na jednym z placów w Barcelonie