metoda stoliki eksperckie
Transkrypt
metoda stoliki eksperckie
COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY „Sezamie, otwórz się!” - rozwijanie zdolności ucznia i myślenia uczniów. GIMNAZJUM 20 GDAŃSK POLSKA Maj 2007 SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO Z WYKORZYSTANIEM METODY „STOLIKÓW EKSPERCKICH” Autor scenariusza lekcji: mgr Anna Klein Temat lekcji: Unsere Umgebung – die Schule: Wortschatz, Grammatic und Textarbeit (Nasze środowisko – szkoła: słownictwo, gramatyka, czytanie). Klasa: IG Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Anna Klein Czas: 90 minut (dwie jednostki lekcyjne) Cele lekcji: Uczniowie: -poznają rodzajniki ‘der, die, das’; -potrafią rozróżnić rodzajniki w odniesieniu do rzeczowników; -poznają słownictwo związane ze szkołą; -potrafią konstruować pytania do tekstu; -potrafią ze zrozumieniem przeczytać krótki tekst; -potrafią używać słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego. Pomoce naukowe: - ‘Pons’ słownik niemiecko-polski, polsko-niemiecki, - plakat z rodzajnikami (kserokopia z książki ‘Geni@l’), - ‘Dachfenster’ książka nauczyciela, - karty pracy dla uczniów. Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel przedstawia temat lekcji. 2. Nauczyciel wyjaśnia, na czym polega praca na lekcji metodą stolików eksperckich. Następnie dzieli klasę na 4 grupy eksperckie (w każdej po 4 uczniów) 3. Grupy otrzymują zadania i materiał do pracy (Załącznik 1): a) uczniowie grupy 1 (Załącznik 2); b) uczniowie grupy 2 (Załącznik 3); c) uczniowie grupy 3 (Załącznik 4); d) uczniowie grupy 4 (Załącznik 5). 4. Uczniowie spotykają się w swoich grupach eksperckich i pracują nad zagadnieniami. 5. Uczniowie odłączają się od swych grup eksperckich i dołączają do nowych grup zadaniowych, aby nauczać i uczyć się od innych. 6. Uczniowie dokonują ewaluacji lekcji (Załącznik 6). Załącznik 1 Zadania dla grup: Grupa 1: Jesteś ekspertem w używaniu rodzajników „der, die, das”. Korzystając z przykładowego plakatu i słownika przedstaw powody, dla których używa się rodzajników „der, die, das” oraz w jaki sposób odszukuje się znaczenia rzeczowników. Zapisz nowe słownictwo na karcie pracy. To pomoże ci zapamiętać nowe słówka i efektywniej kontrolować pracę twoich uczniów. Naucz ich później jak używać nowych rzeczowników w połączeniu z ich rodzajnikami. Następnie zachęć kolegów do stworzenia ich własnego projektu. Grupa 2: Jesteś ekspertem w rozumieniu tekstu pisanego. Przeczytaj tekst, z pomocą słownika odszukaj znaczenie nowych nieznanych słówek i zapytaj o brakujące informacje. Zapisz swoje pytania i znaczenie nowych słówek na karcie pracy. To pomoże ci zapamiętać nowe słówka i efektywniej kontrolować pracę twoich uczniów. Następnie wykonaj to samo z twoimi uczniami. Grupa 3: Jesteś ekspertem w „tematyce szkolnej”. Słówka, które znajdują się na karcie pracy odszukaj w słowniku i zapisz ich polskie znaczenie. Masz również do dyspozycji puste karty do gry „memory”. Uzupełnij ich polskie odpowiedniki i rozpocznij grę. Graj tak, aby zapamiętać możliwie wszystkie nowe słówka. Pozwól twoim uczniom przyswoić sobie powyższy materiał w podobny sposób. Grupa 4: Jesteś ekspertem w rozumieniu tekstu pisanego. Przeczytaj opinie uczniów na temat ich ulubionych nauczycieli i zdecyduj, które z pytań do tekstu jest poprawne (R), a które nie (F). Nieznane słownictwo odszukaj w słowniku. Zapisz je na karcie pracy. To pomoże ci je lepiej zapamiętać i efektywniej kontrolować pracę twoich uczniów. Załącznik 2 Załącznik 3 Fragen bilden. Zapytaj o informacje, które powinny znaleźć się w lukach. Zapisz pytania. Ask about the missing information. Write down the questions. Hallo! Ich heiße _______ ________ (1). Ich bin _______ _______ (2) alt und komme ______ ______ (3). Ich esse gern ______ (4). Ich habe eine Schwester: Sie heißt ______ (5). Sie ist zwei Jahre älter als ich, also ______ (6). Ich reite gern. Mein Pferd heißt Tornado. Ich habe auch einen Hund : Er heißt ______ (7) und ist ______ ______ (8) alt. Ich mag die Schule. Mein Lieblingsfach ist ______ (9). In Geschichte habe ich eine ______ (10). ______ mag ich nicht besonders, ich habe nur eine Fünf. (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) - Załącznik 4 Karta pracy das Quadrat das Rechteck der Kreis das Dreieck die Tafel die Kreide die Schere der Klebestift der Radiergummi das Heft der Bleistift der Füller der Tisch der Lehrer das Buch Załącznik 5 Załącznik 6 Podsumowanie lekcji prowadzonej metodą stolików eksperckich. Po skończonej lekcji uczniowie zostali poproszeni o wypełnienie krótkiej ankiety. Jej pytania dotyczyły zarówno ogólnej oceny przeprowadzonej lekcji, jak również takich aspektów jak: ocena własnego zaangażowania w proces uczenia się i nauczania swoich rówieśników oraz ocena stopnia „bycia ekspertem” w swojej dziedzinie. Oto wzór ankiety: ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Zapoznaj się z treścią poniższej ankiety i postaraj się wskazać oceny poszczególnych zagadnień zgodnie z Twoimi odczuciami na dzisiejszej lekcji 1. Jak ocenisz lekcję metodą stolików eksperckich? Zaznacz w skali od 1 (nieciekawa) do 6 (bardzo ciekawa): 1 2 3 4 5 6 5 6 2. Jak określisz swoje zaangażowanie w proces uczenia się? 1 2 3 4 3. Jak ocenisz swoje zaangażowanie w proces nauczania swoich rówieśników? 1 2 3 4 5 6 5 6 4. W jakim stopniu czułeś się ekspertem w swojej dziedzinie? 1 2 3 4 5. Wskaż plusy i minusy tej lekcji: ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………… ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Odpowiedzi w formie oceny na skali sześciostopniowej (od 1 – źle, do 6 – bardzo dobrze), rozkładały się następująco: Pytanie 1: (Jak ocenisz lekcję metodą stolików eksperckich?) OCENA 6 5 4 3 2 1 LICZBA 4 6 1 1 - - UCZNIÓW Pytanie 2: (Jak określisz swoje zaangażowanie w proces uczenia się?) OCENA 6 5 4 3 2 1 LICZBA 3 7 2 - - - UCZNIÓW Pytanie 3: (Jak ocenisz swoje zaangażowanie w proces nauczania swoich rówieśników?) OCENA 6 5 4 3 2 1 LICZBA 2 6 4 - - - UCZNIÓW Pytanie 4: (W jakim stopniu czułeś się ekspertem w swojej dziedzinie?) OCENA 6 5 4 3 2 1 LICZBA 3 6 3 - - - UCZNIÓW Pytanie 5: (Wskaż plusy i minusy tej lekcji) W ostatnim, otwartym pytaniu uczniowie zostali poproszeni o wypowiedź na temat plusów i minusów tej lekcji. Oto najczęściej wymieniane plusy: lekcja była interesująca; nauczyliśmy się wielu nowych słówek; mogliśmy samodzielnie kontrolować swoją pracę; zapamiętaliśmy znacznie więcej, niż na „zwykłej” lekcji; była to nauka poprzez zabawę; możliwość pracy w grupach; możliwość dzielenia się wiedzą z rówieśnikami; Poniżej najczęściej wymieniane minusy: nie wszyscy eksperci byli rzeczywiście ekspertami w swojej dziedzinie; nie wszyscy przekazywali dokładnie informacje; za mało czasu na opanowanie całego, nowego materiału; dużo hałasu przy przemieszczaniu się do kolejnych stolików; za mało czasu aby usiąść przy każdym stoliku;