SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTCH Z DEKORATORSTWA

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTCH Z DEKORATORSTWA
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTCH Z DEKORATORSTWA
Opracowanie i prowadzenie: Dorota Hippe i Agnieszka Kochańska
1.Temat: Stroik –ikebana z wiosennych kwiatów- wytwór na kiermasz
2.Data: 9. 05.2009r.
3.Miejsce: S.O.S.W. nr 1 w Gdyni
4.Uczestnicy: uczniowie klasy II i III b gimnazjum
5.Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne
6.Cele:
- -poznanie pojęcia „ stroik- ikebana”
-rozróżnianie , nazywanie i opis wiosennych kwiatów,
-utrwalanie znajomości barw podstawowych
-kształtowanie wyobraźni i inwencji twórczej,
-rozwijanie umiejętności wyrażania się w różnych formach plastycznych
-doskonalenie sprawności manualnej
- wykonanie bukietu-stroika na kiermasz
-rozwijanie poczucia przydatności wykonywanej pracy
-rozwijanie poczucia estetyki
7. Metody pracy oparte na:
-słowie:
Pogadanka i rozmowa kierowana związana z kwiatami i układaniem ich w
bukiety.
-obserwacji, pokazie
Prezentacja wykonanego stroika w formie ikebany. Pokaz technik mocowania
kwiatów.
1
-praktycznym działaniu: Wykonanie bukietu- ikebany z wiosennych kwiatów.
8.Formy pracy:
• indywidualna:
zróżnicowana: układanie bukietu z różnej liczby kwiatów;( samodzielnie lub z
pomocą), dodawanie elementów dekoracyjnych.
• - grupowa:
jednolita: udział w pokazie wykonywania bukietów- ikeban.
• zespołowa:
-sprzątanie sali po zajęciach
9.Środki dydaktyczne:
Materiał przyrodniczy żywy(kwiaty cięte, liście) , pianka florystyczna do
mocowania roślin, doniczki, osłonki, koszyki, druty, patyczki, wstążki,
nożyczki, sprzęty i środki do sprzątania.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie: przywitanie gości i uczniów.
2. Część wstępnaZainteresowanie uczniów tematem: Nauczyciel podaje temat zajęć, co planuje z
uczniami zrobić na lekcji.
Na wstępie prezentuje gotowy stroik- ikebanę z kwiatów ciętych.
Uczniowie opisują wygląd, określają barwy i materiały z jakich jest wykonany.
Następnie prowadzący prezentuje elementy składowe stroika ( materiał
przyrodniczy żywy, naturalne i sztuczne dekoracje i
Ostatnim etapem zajęć wstępnych jest przygotowanie do pracy- wybranie
przez uczniów z przedstawionej oferty materiałów i przyborów niezbędnych do
wykonania dekoracyjnych stroików- ikeban. Przygotowanie stanowisk i miejsc
do pracy.
2
3. Część główna
• Zamocowanie podłoża( pianki florystycznej) w ozdobnej osłonce,
doniczce, koszyku
• Przycinanie kwiatów na różną długość
• Wzmacnianie przyciętych kwiatów drutem i patyczkami
• Mocowanie kwiatów w piance florystycznej
• Mocowanie elementów dekoracyjnych- liści, wstążek, ozdób
• Prace wykończeniowe.
4. Zajęcia końcowe:
•
•
•
•
Ocena wykonanej pracy
Prace porządkowe- sprzątanie stanowisk i Sali
Pożegnanie gości
Przekazanie wytworów na kiermasz z okazji Dni Otwartych placówki
3