Jak wygląda park jesienią?

Transkrypt

Jak wygląda park jesienią?
Scenariusz zajęć przyrodniczych nr 4
Temat kompleksowy: „Jak wygląda park jesienią ?”
Temat dnia:
I - Ranek : „Liście” K. Dutka- na bazie wiersza rozmowa mająca na celu
usystematyzowanie wiadomości na temat barw jesiennych. „Czyj to owoc?”dzieci łączą liście poszczególnych drzew z ich owocami ( kasztan-kasztanowiec
itd.)
II – Zajęcia właściwe
„Ola i liście”- nauka piosenki połączona z opanowaniem zasad nowej zabawy
ilustrowanej do jej treści. „Liście na wietrze”- zabawa ruchowa z elementem
biegu. „Jesienne drzewo”- dzieci naklejają swoje liście na sylwetę drzewa
wyrysowaną na papierze przez nauczycielkę- zwracają uwagę, aby na każdym
drzewie znajdował się tylko jeden rodzaj liści np. brzoza, klon, dąb,
kasztanowiec.
III – Zajęcia popołudniowe.
„Którego liścia brakuje?”- zabawa dydaktyczna- dzieci zapamiętują leżące na
dywanie liście ( klonu, jarzębiny, brzozy, dębu, kasztanowca) i próbują
odgadnąć, który liść zakryła nauczycielka. „Jesienne rytmy”- dzieci
wykorzystując tworzywo przyrodnicze bawią się w kontynuowanie
rozpoczętych przez nauczycielkę lub wskazane dziecko rytm np. 2 liście,
kasztan, 3 pestki ze śliwek i ponownie… 2 liście, kasztan, 3pestki ze śliwek.
Cel ogólny: Poprawnie rozpoznajemy liście i owoce pochodzące z tego
samego drzewa
Cele operacyjne: - dzieci doskonalą koncentrację uwagi i pamięć
- potrafią poprawnie połączyć liść z owocem pochodzącym
z tego samego drzewa
- kształtują poczucie rytmu
- usprawniają struny głosowe
- wypowiadają się na temat treści piosenki
- odtwarzają kolejne ruchy ustalone wcześniej do zabawy
ilustrowanej do piosenki „Ola i liście”
- manipulują naturalnymi liśćmi zgodnie z treścią piosenki
- utrwalają wiadomości dotyczące kolorów jesieni
- ćwiczą umiejętność spostrzegania
- samodzielnie łączą w grupki liście tego samego rodzaju
- potrafią kontynuować rozpoczęty rytm z tworzywa
przyrodniczego
Formy pracy : z całą grupą
Metody pracy : praca z tekstem, zabawy muzyczno-ruchowe, zabawa
ilustrowana do treści piosenki, zabawa dydaktyczna, zajęcia praktyczne
Środki dydaktyczne : wiersz” Liście”- K. Dutka, piosenka „Ola i liście” z
Kalendarza muzycznego, naturalne liście wcześniej zasuszone, inne tworzywo
przyrodnicze, 4 arkusze szarego papieru z sylwetą drzewa, klej
Przebieg zajęć
I
Proponuję wysłuchanie wiersza „Liście”- K.Dutka
Malowała jesień liście kolorowe
a wiatr je unosił w tą i tamtą stronę.
Tańczyły listeczki poleczkę i walca,
cieszyły się bardzo ze swojego tańca.
Szły dzieci na spacer ,listeczki zebrały.
Włożyły do dzbana i je podziwiały.
Gdy przyjdzie szaruga, pogodę odmieni,
listki im przypomną o złotej jesieni.
Następnie pytam:- O czym opowiadał wiersz?
- Kto pomalował liście drzewom?
- W jaki sposób poruszały się liście?
- Co zrobiły dzieci?
- Dlaczego tak postąpiły?
Po tej krótkiej rozmowie zapraszam dzieci, by usiadły w kole. Do środka
wkładam liść klonu, dębu, kasztanowca i jarzębiny oraz owoce tych drzew.
Zadaniem dzieci jest dopasować liść do owocu tak, aby pasowały do siebie pod
względem rodzaju np. kasztan-liść kasztanowca itd.
II
Po śniadaniu siadamy przed magnetofonem i włączam piosenkę „Ola i liście”.
Po wysłuchaniu piosenki rozmawiamy na jej temat…
- O czym opowiadała piosenka?
-Gdzie wybrała się dziewczynka?
- Jaka to mogła być pora roku?, dlaczego tak sądzicie?
- Co Ola zrobiła z liści?
Następnie próbujemy sobie przyswoić tekst piosenki. Później układam przed
każdym dzieckiem zasuszony liść i zapraszam do zabawy. Staramy się ruchem
odtworzyć tekst piosenki: Poszła Ola na spacerek – idziemy po Sali w różnych
kierunkach tak, aby nie nadepnąć na leżące na podłodze liście.
Na słoneczko-dzieci zatrzymują się i podnoszą ręce
do góry , palcami pokazują jak świeci słoneczko…
Na wiaterek- rękami wzniesionymi wysoko do góry
poruszają na boki pokazując szum drzew.
A tu lecą jej na głowę liście złote i brązowepodnoszą z podłogi liście i wypuszczają z rąk obserwując jak liść powoli opada
na podłogę
Myśli Ola liści tyle- dzieci wskazują na leżące na
podłodze liście, obracają się wokół własnej osi
Bukiet zrobię z nich za chwilę, tra-la-la-la-la-ladzieci zbierają kilka liści tworząc bukiet
Zabawę powtarzamy przynajmniej dwa razy.
Potem proponuję kolejną zabawę- „Liście na wietrze”- dzieci trzymając
naturalny liść w ręce biegają po sali przy dźwiękach janczarów, kiedy dźwięki
milkną dzieci zatrzymują się i naśladując szumiący las na zgłoskach; sz,sz,sz
podrzucają liść i patrzą jak ląduje na podłodze…Zabawę powtarzamy kilka razy.
Na koniec zajęć rozkładam na dywanie 4 arkusze szarego papieru z wyrysowaną
sylwetą drzewa na każdym arkuszu i polecam dzieciom, aby stanęły w
grupkach dobierając się ze względu na rodzaj liści. Zadaniem dzieci jest nakleić
liście na drzewie – potem każda grupa pokazuje swoje drzewo i mówi jego
nazwę. Drzewa umieszczamy w pobliżu kącika przyrody.
III
Po podwieczorku proponuję dzieciom zabawę dydaktyczną pt.” Którego liścia
brakuje?”- dzieci zapamiętują leżące na środku koła liście…Zamykają oczy, a w
tym czasie nauczycielka chowa jeden z liści, dzieci muszą odgadnąć, którego
liścia brakuje…
Do kolejnej zabawy wykorzystuję tworzywo przyrodnicze- zaczynam układać
rytm posługując się zgromadzonym materiałem, a zadanie dzieci jest
kontynuowanie tego rytmu w sposób bardzo dokładny np. 2 kasztany,1 orzech, 3
pestki ze śliwek i znowu 2 kasztany,1 orzech i 3 pestki ze śliwek…..
Autor: Renata Czajecka
Scenariusz zajęć przyrodniczych nr 5
Temat kompleksowy: „Jak wygląda park jesienią?”
Temat dnia:
I - Ranek : Luźna rozmowa na temat parku, wyjaśniamy pojęcie park,
próbujemy dostrzec różnice w pojęciach „park-las”. Wspólnie ustalamy cel
wycieczki, przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się
poza terenem przedszkola.
II – Zajęcia właściwe : Wycieczka do parku- podziwiamy park jesienią, grę
barw, porównujemy drzewa liściaste i iglaste, pamiętamy o właściwym
zachowaniu się podczas przebywania na terenie parku miejskiego. „Jesienny
bukiet”- praca w zespołach- każda grupa otrzymuje 10min czasu na wykonanie
jesiennego bukietu, bukiety zabieramy do przedszkola i dekorujemy nimi kącik
przyrody.
III – Zajęcia popołudniowe: „Jesienne liście”- próbujemy opisywać jesienne
liście zwracając uwagę na kształt, kolor i wielkość. Rozbudzamy wyobraźnię
porównując poszczególne liście do różnych rzeczy. Wspólnie układamy liście na
gazetkach, przygotowujemy je do zasuszenia
Cel ogólny: -Potrafimy odpowiednio zachowywać się w parku, dostrzegamy
piękno otaczającej nas przyrody.
Cele operacyjne: - porównywanie drzew liściastych i iglastych
- ukazywanie zmian zachodzących w wyglądzie drzew ze
względu na zmieniającą się porę roku
- uwrażliwienie dzieci na piękno barw jesiennych
- uzmysłowienie faktu, że drzewa dostarczają tlenu,
zatrzymują zanieczyszczenia, są azylem ciszy i spokoju
- komentowanie przyczyny zmian barw liści i ich
opadanie w jesieni
- oglądanie jesiennych liści, opisywanie ich koloru i kształtu
- łączenie liści z odpowiednim drzewem
- kształtowanie zmysłu estetycznego
- swobodne wypowiadanie się na temat własnych kompozycji
- pobudzanie swojej wyobraźni porównując kształty liści
do różnych rzeczy
Formy pracy: z całą grupą
Metody pracy: rozmowa kierowana, wycieczka, zabawy słowne ,działania
praktyczne
Środki dydaktyczne: naturalne liście leżące pod drzewami w parku
Przebieg zajęć:
I
Przeprowadzam z dziećmi luźną rozmowę na temat czekającej nas po śniadaniu
wycieczki do parku. Próbujemy dostrzec różnice w pojęciach: park-las.
Ustalamy też sobie cel naszej wycieczki oraz przypominamy najważniejsze
zasady bezpiecznego poruszania się poza budynkiem przedszkola, zwłaszcza na
ruchliwej drodze prowadzącej do parku.
II
Przed wejściem na teren parku miejskiego wyciszam dzieci, przypominam im,
że wchodzimy teraz do domu wielu zwierzątek i proszę, aby otworzyły szeroko
oczy i obserwowały otaczający je świat przyrody.
Zatrzymujemy się na terenie placu zabaw i proponuję dzieciom, aby nazbierały
liście i utworzyły z nich jesienne bukiety. Przy okazji zastanawiamy się z jakich
drzew opadły te liście, nazywamy je, próbujemy je wskazać.
Przy dobrym „szczęściu” obserwujemy wiewiórkę skaczącą z gałęzi, na gałąź.
Zachęcam dzieci, aby namówiły swoich rodziców na jesienny spacer.
Zabieramy bukiety i inne tworzywo przyrodnicze i wracamy do przedszkola.
Jeszcze raz patrzymy na olbrzymie korony drzew, oddychamy czystym
powietrzem i podziwiamy kolory jesieni.
Pełni wrażeń wracamy do sali gdzie przyniesione skarby układany w kąciku
przyrody.
III
„ Jesienne liście”- pełni wrażeń po wycieczce proponuję dzieciom zabawę
słowną . Zabawa polega na tym, że siedząc w kole kolejno każdemu dziecku
wręczam jeden z przyniesionych z parku liści. Wybrane przeze mnie dziecko
pokazuje nam swój liść i opowiada o nim- najpierw dokładnie go opisuje, a
potem próbuje go do czegoś porównać uzasadniając swój wybór.
Autor: Renata Czajecka

Podobne dokumenty