SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-LETNICH
TEMAT:
Przygotowujemy „owocowe szaszłyki’’
wykorzystując owoce.
Cele ogólne:
1. Kształtowanie postawy dbania o czystość i zdrowie poprzez
podejmowanie w tym celu różnorodnych działań.
2. Propagowanie zdrowego odżywiania się ze szczególnym uwzględnieniem
spożywania warzyw i owoców.
METODY: pokaz, ćwiczenia praktyczne, rozmowa
FORMY PRACY: zespołowa, indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Sytuacja
edukacyjna
1. Powitanie
piosenką „Witamy
Was’’.
Zadania dla dziecka
-
2. „Dla każdego
coś zdrowego’’
- zastanawiamy
się, co służy
zdrowiu na
podstawie
wysłuchanego
wiersza.
-
3. Wspólne
zaśpiewanie
piosenki
„Czyścioszki’’.
-
Przewidywane
osiągnięcia dzieci
zaśpiewać
piosenkę,
przywitać się z
kolegą różnymi
częściami ciała,
-
wysłuchać wiersz,
odpowiedzieć na
postawione przez
nauczycielkę
pytania ,
-
-
-
zaśpiewać
piosenkę
ilustrując ją
ruchem,
-
-
4. „Co kryje się na
rysunku?’
- składanie
ilustracji z części.
-
5. „Co tu nie
pasuje?’’
- wybieranie
zdrowych
-
-
złożyć ilustrację z
części,
rozpoznać i
nazwać co
przedstawia
ilustracja
-
nazywać
produkty i
dokonać ich
selekcji na
-
-
Środki
wspomagające
potrafi włączyć
się w wspólną
zabawę,
przywitać się
wskazanymi
częściami ciała,
-
udziela
odpowiedzi na
pytania
związane z
treścią wiersza,
umie uzasadnić
ważność dbania
o zdrowie
-
treść wiersza,
ilustracje
związane z
treścią
wiersza,
korzysta z
artystycznych
form wyrazu
(gest, mimika),
śpiewa znane
piosenki ,
-
płyta z
melodią do
piosenki ,
dokonuje
syntezy
wzrokowej,
nazywa
produkty
żywnościowe
znajdujące się
na obrazku,
-
pocięte
obrazki na
których
znajdują się
produkty
żywnościowe
wie, jakie
produkty
żywnościowe
sprzyjają
-
koszyczki z
odpowiednim
oznaczeniem,
produkty
-
-
treść
piosenki,
podkład
muzyczny,
produktów i
wkładanie ich do
odpowiednich
koszyczków.
6. Zabawa
muzycznonaśladowcza z
chusteczkami.
-
-
zdrowe i
szkodliwe,
uzasadnić swój
wybór
naśladować ruchy
nauczycielki
według podanej
wskazówki,
-
-
zdrowemu
odżywianiu się,
argumentuje
swoją decyzję
porusza się w
rytmie muzyki,
reaguje na
polecenia
nauczycielki,
zdrowe i
szkodliwe dla
zdrowia,
-
-
płyta z
muzyką do
zabawy
ruchowej,
chusteczki dla
każdego
dziecka,
7. Rozwiązywanie
zadań
wylosowanych
-
-
-
wysłuchać
zagadki, podać
rozwiązanie,
wyszukać
odpowiedni
rysunek,
-
rozpoznać
dotykiem
przedmioty,
-
nazwać od
jakiego
przedmiotu
pochodzą
dźwięki,
-
pokroić owoce w
plasterki,
nałożyć pocięte
owoce na kijki,
zagadki
słowne
zagadki
dotykowe
-
dokonuje
syntezy
informacji w
celu utworzenia
pojęcia,
-
podaje nazwy
przyborów i
produktów po
charakterystycz
nych cechach
(kształt,
faktura)
-
zagadki
słuchowe
8. „Zdrowe
owocowe
szaszłyki”
- wykonanie
szaszłyków z
owoców.
-
-
rozpoznaje
brzmienie
przedmiotów,
wie, jak zrobić
owocowy
szaszłyk i
nałożyć owoce
na kijek ,
- zagadki słowne,
ilustracje ,
-
produkty
spożywcze,
owoce,
parawan ,
-
nagranie na
kasecie,
- obrane owoce,
plastikowe
nożyki, deseczki,
talerzyki
9. Podziękowanie
za wspólną
zabawę i
degustacja
przygotowanych
szaszłyków.
-
-
uporządkować
własne miejsce
pracy,
przygotować stół
w celu degustacji
wykonanych
szaszłyków
-
-
-
wie, że należy
myć ręce przed
posiłkiem i
owoce przed
zjedzeniem ich,
odczuwa radość
z samodzielnie
przygotowanego
posiłku,
jest przekonane
o konieczności
zjadania
owoców i
warzyw dla
zdrowia
człowieka.
Opracowała Dorota Antkowiak

Podobne dokumenty