Maria Kowalczyk i Ewa Krakowiak - Łódź

Transkrypt

Maria Kowalczyk i Ewa Krakowiak - Łódź
Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 5-letnich
Temat wiodący: „Zwierzaki”
Temat: „Spotkanie z pingwinkiem”
Liczba dzieci: 18
Wiek dzieci: 5 lat
Treści programowe:
Obszar – Nabywanie umiejętności poprzez działanie
- Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności
Obszar – poznawanie i rozumienie siebie i świata
- Budzenie zaciekawienie otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie
radości odkrywania
Obszar – Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie
- Uczenie nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami
- Tworzenie okazji do wspólnego podejmowania i realizowania różnych zadań,
rozwiązywania problemów
Cele ogólne:
- Dostarczenie wstępnych wiadomości na temat życia zwierząt zamieszkujących Antarktydę
- Rozwijanie umiejętności abstrahowania, dokonywania skojarzeń
- Nabywanie umiejętność współdziałania w zespole
Cele operacyjne: w wyniku podjętej aktywności dziecko:
- zgodnie współpracuje w zespole podczas wykonywanej pracy plastycznej
- improwizuje ruchem do słyszanej muzyki z użyciem rekwizytów w postaci szyfonowych
chustek
- wykonuje określone czynności wg słownej instrukcji nauczyciela podczas zabaw ruchowych
z użyciem rekwizytów i bez nich
- po wysłuchaniu opowiadania nauczycielki układa historyjkę o pingwinku wg kolejności
zdarzeń
Metody: (wg M. Kwiatowskiej)
Czynne – zadań stawianych dziecku, kierowanie własną działalnością dziecka
Słowne – rozmowa, objaśnienia, instrukcje
Percepcyjne – pokaz
Techniki twórcze: lista trybutów, skojarzenia typu „gwiazda”, ekspresja przy muzyce
Środki dydaktyczne: szyfonowe chustki, małe kartki papieru, 4 duże arkusze papieru, kredki,
pędzle, klej, duży karton z napisem zima, odtwarzacz CD, muzyka do improwizacji ruchowej,
nagranie „Zimy” z „Czterech pór roku” A. Vivaldiego, arkusze białego papieru
Formy organizacyjne: z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Przebieg zajęcia:
Sala udekorowana białymi materiałami, na podłodze leżą kry wycięte z białego kartonu
1) Zabawa z imionami – zabawa integracyjna
Dzieci stoją w kole:
„Z imionami się bawimy, kogo teraz wymienimy?
W koło koła, w koło koła
biegnie ………. ” (biegnie, skacze, podskakuje, maszeruje itp.)
2) Powitanie dzieci
”Wszyscy są, witam was,
na zabawę już czas
jestem ja, jesteś ty,
raz, dwa, trzy”
3) Przedstawienie tematu zajęcia
Dzieci siedzą w luźnej gromadce na dywanie, zastanawiają się o czym będą
rozmawiać podczas zajęć. Nauczycielka przedstawia pingwinka Pingu, który będzie
towarzyszył dzieciom podczas zajęć. Następnie omawia życie zwierząt na
Antarktydzie ilustrując obrazkami i demonstrując na globusie krainy wiecznych
mrozów. Później podchodzą do komputera i oglądają w internecie zdjęcia powiązane
z Antarktydą i jej mieszkańcami (np. http://fotoforum.gazeta.pl/k/Antarktyda.html,
http://www.slideshare.net/ciacho/antarktyka-przyroda )
4) Dzieci słuchają piosenki o pingwinie, poruszają się w jej rytmie, naśladując ruchy
nauczycielki.
5) Dzieci siadają w kole, odpowiadają na pytania nauczycielki: Czym dla pingwina jest
zima? Z czym zima kojarzy się dzieciom?
6) Zima – skojarzenia typu „gwiazda”
Dzieci rysują na małych kartkach obrazki przedstawiające to, co kojarzy im się z zimą.
Następnie przyklejają obrazki do kartonu z napisem „Zima”. W dalszej kolejności
następuje umówienie powstałej „gwiazdy” – z czym zima kojarzy się najbardziej,
a z czym najmniej?
7) „Śnieżynki” – improwizacja taneczna do muzyki poważnej z użyciem szyfonowych
chustek
8) Dopełnienie zdania: „Gdy mówię zima, to myślę o…”
Dzieci siedzą w kole, podają sobie z rąk do rąk papierową „śnieżną kulę”
i wypowiadają skojarzenia
9) Nauczycielka
opowiada
dzieciom
historyjkę
o
pingwinku
Pingu
Pomocą podczas opowiadania jest maskotka małego pingwinka. Po opowiadaniu
nauczycielka rozkłada na dywanie ilustracje, dzieci układają historyjkę.
10) Wykorzystując maskotkę pingwina, nauczycielka prosi w jego imieniu, aby dzieci
wykorzystały dwa zadania:
- dmuchanie śnieżynek zawieszonych na nitkach
- ułożenie z papierowych kul bałwana (nauczycielka dzieli dzieci na cztery zespoły,
kładzie na podłodze szary papier oraz papierowe kule, przygotowane przez dzieci
poprzedniego dnia podczas zabaw. Dzieci naklejają papierowe kule, dorysowują
elementy pastelowymi kredkami tworząc zimowe obrazki. Podczas pracy plastycznej
dzieci słuchają nagrania muzycznego „Zima” A. Vivaldiego
11) Autoprezentacja
Dzieci prezentują powstałe prace, a po zakończeniu bawią się wspólnie przy piosence
„Pingwin”
Ustawienie pingwinka Pingu na centralnym miejscu w klasie, ponieważ następnego dnia
będzie opowiadał dzieciom o życiu na Antarktydzie.
Scenariusz opracowały:
mgr Ewa Krakowiak i mgr Maria Kowalczyk
nauczycieli Przedszkola Miejskiego nr 214 w Łodzi