Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku - Cztery pory roku
Transkrypt
Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku - Cztery pory roku
Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku Cztery pory roku - zima Opracowanie: Mąłgorzata Kustusz, Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku Cztery pory roku- zima Scenariusz zajęć dla rodziców i dzieci w wieku 4 - 5 lat Cele ogólne: • nazywanie aktualnej pory roku; • wymienianie charakterystycznych cech zimy; • wykazywanie się pomysłowością i inwencją twórczą; • wdrażanie do zgodnej współpracy z rodzicami; • aktywny udział w zabawach ruchowych. Cele szczegółowe: • dziecko potrafi nazwać aktualną porę roku; • dziecko potrafi wymienić charakterystyczne cechy zimy; • dziecko wykazuje się pomysłowością i inwencją twórczą; • dziecko uczy się zgodnie współpracować z rodzicami; • dziecko uczestniczy w zabawach ruchowych. Pomoce dydaktyczne: Utwór Vivaldiego „Zima”; Krótkie opowiadanie do utworu Vivaldiego: „Jest zima”; Papierowe koła różnej wielkości; Niebieski papier; Nożyczki; Klej; Pisaki. Metody i formy pracy: Zabawa ruchowa do piosenki. Ćwiczenia wg metody W. Sherborne. Wycinanie, praca plastyczna. Przebieg zajęć wg układu: 1. Powitanie przy zabawie „Ludzie do ludzi” – dzieci witają się w parze z rodzicem poszczególnymi częściami ciała ( np. prawa noga z prawą nogą, lewy łokieć z lewym łokciem, na hasło „Ludzie do ludzi” przytulają się itd.). 2. Zabawa relaksacyjna „Pada śnieżek” do fragmentu utworu Vivaldiego „Zima”. Dzieci i rodzice leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają fragmenty utworu Vivaldiego «Zima» i opowieści pani prowadzącej: Jest zima. W mroźny, słoneczny dzień dzieci wybrały się na spacer do parku. Nagle słonko schowało się za chmury i zaczął padać gęsty śnieg. Dzieci ukryły się pod drzewami, obserwowały jak puszyste, śniegowe płatki wirowały na wietrze i cichutko opadały na ziemię, gałązki drzew, krzaczki. Wkrótce dokoła utworzyła się biała, mięciutka „pierzynka“, tworząca śniegowe zaspy. Nagle zerwał się mocniejszy wiatr. Zrobiło się szaro i ponuro oraz nieprzyjemnie zimno. Porywisty wiatr unosił śnieg we wszystkie strony. Wszyscy czekali na to, co wydarzy się za chwilę. Jednak po chwili zza chmur wyjrzało słońce. Dzieci mogły znowu z radością biegać po parku. Lepiły bałwana, rzucały się śnieżkami. Wszyscy zadowoleni, z czerwonymi nosami wrócili do biblioteki. 3. „Wesoły bałwanek” – wykonanie pracy plastycznej na bazie kół. strona 1/2 Dzieci z niewielką pomocą rodziców układają na niebieskim arkuszu papieru postać bałwanka. Zwracają uwagę na wielkość kół. Naklejają bałwanka, wycinają kapelusz i nos z kolorowego papieru, a pisakami dorysowują oczy i guziczki (węgielki) oraz gałązkę. 4. Zabawy ruchowe z elementami metody W. Sherborne: Dzieci, rodzice – bałwanki zmęczyły się pracą, więc się trochę pobawią: Turlają się po podłodze (same i jeden drugiego); Ślizgają się na pośladkach – kręcą się dookoła siebie; Czasami zjeżdżają z górki parami (ciągną jeden drugiego za nogi). 5. Pożegnanie dzieci. Lista załączników: 1. Cztery_pory_roku.doc strona 2/2 Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)