Kto mieszka w wielkanocnym jajku - scenariusz zajęć
Transkrypt
Kto mieszka w wielkanocnym jajku - scenariusz zajęć
Kto mieszka w wielkanocnym jajku? – scenariusz zajęć wielkanocnych Opracowała: Izabela Czaja-Antoszek, psycholog dziecięcy, trener Grupy Edukacyjnej Ideownia Grupa wiekowa: 3–4-latki Czas trwania: 60 minut Cele ogólne: • budowanie przynależności do grupy, • zapoznanie z polskimi tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi, • kształtowanie wiedzy o polskich symbolach świątecznych, • przekazywanie wiedzy na temat produktów spożywczych, • nauka rozróżniania kolorów, • ekspresja artystyczna. Cele operacyjne: Dziecko: • czuje się częścią grupy, • dowiaduje się, jakie zwierzęta są symbolem Wielkanocy, • wie, dlaczego i jak przygotowujemy święconkę, • wie, z jakich części składa się jajko, • potrafi rozpoznać kolory: biały i żółty, • przygotowuje portret zajączka wielkanocnego, • maluje palcami jajko, wyróżniając jego kolory. Formy pracy: • indywidualna, • grupowa. Metody: • słowne: rozmowa, zagadki, • ruchowe: taniec, • plastyczne: kolorowanie, wyklejanie, malowanie. Pomoce dydaktyczne: • płyta CD ABC Muzyczne zabawy 4-latka, • wiersz Doroty Gellner Obudziły się pisanki. Potrzebne materiały i narzędzia: • pacynka: pluszowy zajączek, • chusta albo pudełko, • baranek wielkanocny, • stół, • obrus, • koszyk z barankiem, kiełbasą, masłem, solą, chlebem, ciastkami, • kolorowanka przedstawiająca zajączka, • plastelina, • makaron, • jajko: surowe i gotowane, • nóż (ostrożnie!), • czarne kartki bloku technicznego, • farba: biała, żółta. Przebieg zajęć: 1. Powitanie pacynką Pluszowy zajączek wita wszystkie dzieci i zaprasza je do wspólnej zabawy, opowiadając, że jest Zajączkiem Wielkanocnym, czyli zajączkiem, który odwiedza dzieci w Wielkanoc. 2. Zagadka dydaktyczna „Co to za gość?” Nauczyciel opowiada, że przyszedł do nas gość, aby opowiedzieć nam o nadchodzących świętach. Dzieci dotykają go (baranek wielkanocny schowany pod chustą albo w pudełku). Witamy się z barankiem wielkanocnym; mówimy głosem baranka „beee”. 3. Piosenka z imieniem Dzieci głaszczą baranka, śpiewając każdemu piosenkę na powitanie: „A kto głaszcze baranka?/ 3x (powtarzamy imię dziecka)” (piosenka śpiewana na dowolną melodię, ma na celu wskazanie każdego dziecka i powitanie na zajęciach). 4. Wiersz Nauczyciel czyta wiersz Obudziły się pisanki Doroty Gellner: Obudziły się pisanki wielkanocnym rankiem i wołają: – Patrzcie! Tu na stole same niespodzianki! Bazie srebrno-białe i baranek mały. Ten baranek ma talerzyk, skubie z niego owies świeży. A baby pękate w cukrowych fartuchach śmieją się wesoło od ucha do ucha! 5. Taniec z piosenką – piosenka Idą Wielkanocne Święta Nauczyciel opowiada, że niedługo będą święta z barankiem, jajkiem i zajączkiem. Wspólny taniec (CD ABC Muzyczne zabawy 4-latka). 6. Zabawa dydaktyczna „Jak wygląda stół wielkanocny” Nauczyciel opowiada, że zbliża się Wielkanoc i tradycja jest taka, że przygotujemy z tej okazji pełno smakołyków – rozkłada na stoliku obrus i opowiadając dzieciom o tradycjach wielkanocnych, układa na nim koszyk, baranka, kiełbasę, masło, sól, chleb, ciastka. 7. Zabawa plastyczna „Zając wielkanocny” Każde dziecko otrzymuje kolorowankę przedstawiającą zajączka. Dzieci kolorują swoje zajączki i doklejają im z plasteliny oczy i nos, a z makaronu wąsy. 8. Zagadka dydaktyczna „Co mieszka w jajku?” Nauczyciel rozcina jajko (najpierw surowe, później gotowane), opowiadając, co mieszka w jajku – żółtko i białko. Dzieci obserwują i nazywają kolory ugotowanego jajka – biały/żółty (można dzieciom pokazać, które z jajek się kręci – gotowane czy surowe). 9. Zabawa plastyczna „Jajko” Każde dziecko otrzymuje czarną kartkę z bloku technicznego. Najpierw malują paluszkami żółtko na środku kartki, a później białko wokół żółtka. Nauczyciel prosi, aby każde z dzieci głośno wypowiedziało nazwy kolorów jajka: żółtego i białego. 10. Pożegnanie pacynką Pacynka żegna dzieci, życząc im smacznych świąt.