Scenariusz godzin z wychowawcą w klasach 4

Transkrypt

Scenariusz godzin z wychowawcą w klasach 4
Scenariusze godzin wychowawczych dla klas IV-VI
Techniki efektywnego uczenia się - zastosowanie
nowoczesnych metod
-
Tematy zajęć:
1. Twój umysł stać na więcej. Pamięć a nauka
2. Czy potrafimy się uczyć ? Wybrane techniki efektywnego uczenia
się
3. Radzimy sobie ze stresem szkolnym.
4. Co ma zrobić uczeń zdolny, żeby się nie nudzić, a słabszy,
żeby nie popaść w depresję?
Cele ogólne zajęć:
- zwiększenie wiedzy na temat technik efektywnego uczenia się,
wprowadzenie pojęć: efektywne uczenie się, wyrażanie emocji i
uczuć związanych z problemami szkolnymi, wartościowanie rzeczy
związanych z nauką oraz dbanie o własne zdrowie i rozwijanie
sił fizycznych.
- nabycie umiejętności prawidłowego uczenia się i dobrej
organizacji czasu pracy (przekonanie o potrzebie uczenia się;
współtworzenie kryteriów oceniania efektów własnego uczenia
się).
- kreowanie postaw edukacyjnych wśród dzieci i
młodzieży.
- wyposażenie dzieci w wiedzę o sposobach radzenia
sobie ze stresem związanym z problemami szkolnymi.
- dostrzeganie okazji do uczenia się z osobistego i
cudzego doświadczenia.
Materiały:
ulotki do poszczególnych części programu, ankieta pt. ”Czy
potrafisz się uczyć”,
flamastry, szary papier
Metody pracy:
- mini wykład, dyskusja połączona z wykładem,
-burza mózgów,
- praca w grupie,
- praca indywidualna,
- elementy rysunku,
- dyskusja punktowana,
-co mnie dziwi,
- technika niedokończonych zdań
Czas potrzebny na realizację -
4 godziny lekcyjne
1
Lekcja 1
Temat: TWÓJ UMYSŁ STAĆ NA WIĘCEJ.PAMIĘĆ A NAUKA
1.Wprowadzenie:
Prawo Gordona Moore'a mówi o tym, że pojemność pamięci i
szybkość obliczeń komputerów o tej samej wartości rynkowej
podwaja się co dwa lata lub nawet co rok. Tymczasem mózg
ludzki nie tylko nie rośnie, lecz wręcz przeciwnie - wraz z
wiekiem jego objętość maleje. Obliczono, że u osób po
trzydziestym roku życia codziennie obumiera około sto tysięcy
komórek nerwowych. Czyżbyśmy więc byli na przegranej pozycji w
porównaniu ze stworzonymi przez siebie komputerami? A jednak
nie! Mózg ludzki jest strukturą złożoną, zawierającą około 100
milionów komórek nerwowych oraz nieskończoną ilość możliwości
połączeń między nimi. Produkowane obecnie komputery musiałyby
być przynajmniej milion razy sprawniejsze, by móc dorównać
wydajności, jaką posiada ludzki mózg1.
2.Prezentacja przez nauczyciela sytuacji, gdy „pamięć nas
zawodzi”
1.
Spotykamy na ulicy znajomego, witamy się :Paniczna myśl
"Skąd ja go znam? Jak on ma na imię?".
2.
Wchodzimy do sklepu. Wprawdzie w domu, przed wyjściem
ustaliliśmy co mamy kupić, no ale kto by tam notował, przecież
zapamiętam. Kolejna alejka z kolejnymi produktami i myśl w
głowie - "coś jeszcze miałem kupić, tylko co?".
3.
To były drobiazgi, ale "pustka w głowie" zdarza się nam w
bardziej nie sprzyjających okolicznościach: pytanie ustne,
profesor zadaje pytania, a my... "Przecież się uczyłem,
umiałem, już mam na końcu języka!"
4.
Odwołanie się do wspomnień uczniów „Czy ich pamięć kiedyś
ich zawiodła”
-dyskusja nauczyciela z uczniami
3. „Czym jest pamięć” -wykład nauczyciela
No tak, nasza pamięć lubi płatać nam figle. Ale zacznijmy od
tego
czym
jest
pamięć.
Pamięć
jest
to
zdolność
do
rejestrowania
i
ponownego
przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń, informacji. Można
wyróżnić trzy etapy jej pracy:
• rejestracja informacji/wrażeń poprzez zmianę struktury
fizycznej,
• przechowywanie informacji,
• odtwarzanie.
Podczas nauki wydaje nam się, że "rejestracja informacji",
czyli „wkuwanie”, przebiega całkiem nieźle. Uczymy się, uczymy
się, uczymy się, ......, itd. Najczęściej zajmuje nam to
zdecydowanie więcej czasu niż byśmy chcieli. Oczywiście do
tego dochodzi proces odtwarzania informacji, który również
odbiega często od naszych oczekiwań. Chcielibyśmy spędzać
mniej czasu przy książkach, przed sprawdzianem, przy
dokumentach.
Czy możemy coś z tym zrobić, czy da się wyćwiczyć nasza
pamięć?
2
Odpowiedź jest bardzo prosta - oczywiście, że się da.
Sportowiec, który zaczyna trenować, np. maraton, przebiega go
na początku przygotowań w sześć albo więcej godzin, po
przygotowaniach i treningach najlepsi osiągają wynik ok. 2
godzin. Spróbujemy was przekonać, że wasza pamięć będzie
działała jak dobry maratończyk, czyli będziecie zapamiętywali:
szybciej, łatwiej, sprawniej i co najważniejsze na dłużej.
Funkcje naszego mózgu są podzielone między dwie półkule - dla
ułatwienia dodam, że lewą i prawą.
Lewa półkula naszego mózgu odpowiada za: język, analizę,
logikę, cyfry, matematykę, kolejność, słowa.
Prawa półkula zawiaduje uczuciami, emocjami, syntezą, rytmem,
muzyką, obrazami, wyobraźnią.
Ten podział będzie nam b. przydatny aby zobrazować możliwości
naszego mózgu.
Mam nadzieję ,że nasza wspólna praca na tych zajęciach
zmotywuje was do poszukiwania sposobów na szybsze i łatwiejsze
zapamiętywanie. Najczęściej uczymy się wykorzystując lewą
półkulę, jest to na wyraz logiczne, ale informacje i zdarzenia
zapamiętywane z pomocą naszej prawej półkuli są zapamiętywane
w sposób dużo łatwiejszy i na pewno na dłuższy czas.
Najłatwiejszy przykład jaki przychodzi mi do głowy to są nasze
wspomnienia z dzieciństwa. Spróbujmy zrobić doświadczenie zamknijmy oczy i przypomnijmy sobie zdarzenie z bardzo
wczesnego dzieciństwa. Co nam przychodzi do głowy? Często są
to święta Bożego Narodzenia, pierwszy dzień przedszkola czy
szkoły. Uczestnicy warsztatów mówią o zdarzeniach na placach
zabaw. Przypominamy sobie sytuacje, które wywołały w nas duże
emocje, pozytywne bądź negatywne. Pamiętamy zdarzenie, bo
utrwaliliśmy je sobie z pomocą naszej prawej półkuli. Dzięki
emocjom, obrazom, nieraz dzięki muzyce. Nieraz nawet nie
myślimy o tym, że co coś zapamiętujemy, robimy to samoczynnie
i o to chodzi, aby tak samoczynnie przygotowywać się do
sprawdzianów, egzaminów, ważnej rozmowy
4. Burza mózgów „Czy znasz sposoby ćwiczenia pamięci”
-sposoby wypisujemy na tablicy, następnie prowadzący
podsumowuje burzę mózgów i rozdaje ulotkę nr.1
5. Praca w parach:„Mój sposób na zapamiętywanie ważnych
rzeczy”
-podsumowanie zajęć.
ulotka nr 1
ĆWICZENIA DOBREJ PAMIECI.
Pamiętaj ćwiczenie pamięci to nic innego, jak powtarzanie w
różnych formach: poprzez słuchanie, zapamiętywanie, czytanie,
przeglądanie, pisanie.
♦ Koncentracja uwagi :
Można ją uzyskać tylko dzięki ćwiczeniom, np. przedmiot
nielubiany zapamiętujemy trudniej i dłużej – koncentrację
uwagi ćwiczymy etapami. :
I - na początku codziennie 15 minut,
II - Po tygodniu 20 – 25 minut,
III - Po 2 – 3 tygodniach koncentracja uwagi przychodzi
łatwiej .
♦ Zainteresowania:
3
Przedmiot, którym się interesujemy,
odrabiamy znacznie
szybciej i z mniejszym zmęczeniem. Dłużej pamiętamy poznane
wiadomości .
♦ Zrozumienie:
Dobre zrozumienie to powiedzenie czegoś własnymi słowami. To
co jest dla nas zrozumiałe uczymy się dwa razy krócej
Zawsze
w
tym
mogą
ci
pomóc:
słowniki,
encyklopedie,
nauczyciele, rodzice, koledzy
- Nie wstydź się ich pytać!
TECHNIKI ZAPAMIĘTYWANIA .
♦ Działanie:
Podkreślamy w książce najważniejsze rzeczy (szczególnie ważne
dla wzrokowców).
Sporządzamy plan rozdziału ( będzie pomocny przy różnych
powtórkach ).
♦ Czas:
Doświadczenia wykazały, że lepiej pamiętamy materiał 2-3 dni
po nauczeniu niż bezpośrednio po wyuczeniu (nie ucz się
trudnych przedmiotów z dnia na dzień, gdyż towarzyszy ci stres
oraz słabsza pamięć)
♦ Powtarzanie:
Korzystnie na zapamiętywanie wpływa powtórzenie materiału ( 23 razy), szczególnie rano.
Jeżeli jesteś słuchowcem, ucz się i powtarzaj na głos.
♦ Kolejność odrabiania lekcji :
zła – odrabiasz jedna po drugiej lekcje z tego samego
bloku, np. język polski – historia - zapamiętujesz gorzej
prawidłowa – odrabiaj jedna po drugiej lekcje kontrastujące
z sobą np. historia – matematyka.
odrabiaj
na
przemian
zadania
pisemne, a potem ustne. Zawsze zaczynaj od najtrudniejszych,
kończ na najłatwiejszych (ulubione przedmioty)
♦ Przerwy:
Rób w czasie nauki przerwy krótsze (2-3 minutowe), w czasie
nauki jednego przedmiotu. Dłuższe (10 minut ) przy przejściu
od jednego do drugiego przedmiotu – lepiej zapamiętasz.
♦ Przyjemny nastrój:
Mózg nasz posiada „mechanizm obronny” – czyli szybciej na
ogół znikają z pamięci wspomnienia związane z przykrymi
uczuciami
Jeżeli chcesz dłużej pamiętać to, czego się nauczyłeś, bądź w
pogodnym nastroju.
4
Lekcja 2
Temat: „CZY POTRAFIMY SIĘ UCZYĆ ? WYBRANE TECHNIKI EFEKTYWNEGO
UCZENIA SIĘ”
1.Burza mózgów: Gdzie szukać źródeł niepowodzeń szkolnych?
uczniowie mają zaległości z lat wcześniejszych,
nie rozumieją przedmiotu, szybko się zniechęcają
chcą zwrócić na siebie uwagę za wszelką cenę
boją się , odczuwają lęk, nie potrafią sobie poradzić ze
stresem,
przeszkadzają
na
lekcjach
lub
nie
słuchają
słów
nauczyciela,
nie znają specyfiki uczenia się (chcą szybkich efektów,
źle organizują swój czas nauki)
problemy rodzinne, osobiste, zdrowotne, zmęczenie
Podsumowanie „burzy mózgów” przez nauczyciela:
Prawidłowe uczenie się ma swoje fazy, o których nie można
zapomnieć:
1 – początek nauki danego przedmiotu jest trudny i żmudny
2 – po trudnym początku następuje okres szybkich postępów
3 – pozorny zastój bez wyraźnych postępów
4 – po przełamaniu zastoju znów następuję okres szybkich
postępów aż do osiągnięcia optymalnych wyników
Te ważne zasady skutecznej nauki, szczególnie dla tych, którzy
bardzo szybko się zniechęcają i chcieliby osiągnąć b. szybko
spodziewane efekty, często małym kosztem.
2.Praca w grupach:
gr. 1- Jak prawidłowo i skutecznie pisać wypracowania z języka
polskiego
gr. 2- Jak znacie sposoby uczenia się ze zrozumieniem
matematyki i przedmiotów ścisłych
gr. 3 – Metody nauki języków obcych
(czas pracy w grupie -15 minut)
3.Prezentacja wyników prac poszczególnych zespołów
Rozdanie ulotek edukacyjnych podsumowujących temat zajęć.
Ulotka nr.2
Techniki skutecznego uczenia z poszczególnych przedmiotów ?
Język Polski :
Źle:
♦ Piszesz wypracowanie w
ciągu jednego dnia w
całości, zazwyczaj na czysto
♦ Piszesz „ tak jak wszyscy w
klasie” –
wyniku czego zadania są do
siebie b. podobne .
♦ Unikasz wyrażania własnych
sądów i opinii.
Dobrze:
♦ 1. dzień ( ok. 10 minut )
luźna notatka, jak najwięcej
własnych myśli
♦ 2. dzień :
plan wypracowania (co
chciałbyś, aby było na
początku, w środku i na końcu
♦ 3. dzień
piszesz wypracowanie właściwe
(korzystając z uprzednio
przygotowanego planu i z kartki
z myślami)
5
Podsumowanie
a)pisz wypracowania w ciągu kilku dni (2-3 dni),by mieć czas
na przygotowanie planu, luźnych „myśli”, a następnie napisanie
wypracowania „na brudno” i czysto.
b)wiersza ucz się całościowo, powtarzając kilkakrotnie dzięki
temu będziesz go umiał długo, od początku do końca.(Jeżeli
uczysz się „kawałkami”, najczęściej
pamiętasz
początek-pierwsze
zwrotki-,
a
koniec
szybko
zapominasz)
Zadania matematyczne :
♦ Nie możesz rozwiązywać zadań :
a) nie znając
b) nie rozumiejąc
c) nie pamiętając całego przerobionego materiału
♦ Łatwiej ci będzie rozwiązać zadanie jeśli:
a) Poświęcisz dodatkowy czas na matematykę np. codziennie 1520 minut,
powtarzając materiał, z którym masz trudności,
(również z klas poprzednich );
b) Powtarzasz ze zrozumieniem ;
c) Poprosisz o pomoc innych (np. rodziców, brata ,starszych
kolegów );
d) Przypomnisz sobie, czy nie rozwiązywałeś już zadania
podobnego;
e) Nie pracujesz nad zadaniem, kiedy jest już bardzo późno i
jesteś zmęczony ;
f) Najlepiej rozwiązujesz je bezpośrednio po lekcji matematyki
lub rano;
g) Zaczynasz od zadań najłatwiejszych przechodząc stopniowo do
trudniejszych,
♦ Jak uczyć się trudnych przedmiotów? (przykłady)
1. matematyka
a) Poświęcisz dodatkowy czas na matematykę. np. codziennie
materiał,
z
którym
masz
15-20
minut,
powtarzając
trudności, (również z klas poprzednich );
b) Powtarzasz ze zrozumieniem ;
c) Poprosisz o pomoc innych (np. rodziców, brata ,starszych
kolegów );
d) Przypomnisz sobie, czy nie rozwiązywałeś już zadania
podobnego;
e) Nie pracujesz nad zadaniem, kiedy jest już bardzo późno i
jesteś zmęczony;
f) Najlepiej
rozwiązujesz
je
bezpośrednio
po
lekcji
matematyki lub rano;
g)
Zaczynasz
od
zadań
najłatwiejszych
przechodząc
stopniowo do trudniejszych
Języki obce :
♦ Metody odrabiania lekcji z języka obcego :
a) Czytankę opracuj tego samego dnia , którego przerabiałeś ją
w szkole ( lepiej pamiętasz to, co mówił nauczyciel, a zatem
krócej będziesz pracować w domu )
b) Tłumacz na bieżąco te słówka, które sprawiają ci najwięcej
problemów (załóż zeszyt do słówek, ma to na celu szybsze
kojarzenie wzrokowe, a nie bezmyślne wkuwanie na pamięć )
6
c) Z każdym nowym słówkiem układaj 2 – 3 zdania
d) Wypisuj po kilka zdań z podręcznika opuszczając w każdym
zdaniu jedno słowo. Następnie uzupełnij puste miejsce
brakującym słowem.
e) Co dwa, trzy dni sprawdzaj które z nowych słówek umknęły ci
z pamięci..
Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj !
7
Lekcja 3
Temat: RADZIMY SOBIE ZE STRESEM SZKOLNYM”.
Pomoce dydaktyczne:
- rysunek „ Mój stres?”,
- karta ćwiczeń„ Radzenie sobie ze stresem.”,
- „Słownik języka polskiego”,
1.Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć
1. Próby zdefiniowania pojęcia „stres”.
2. Moje skojarzenie ze stresem szkolnym – graficzne
przedstawienie stresu
3. Praca ze „Słownikiem języka polskiego”- sprawdzenie
znaczenia słowa „stres”.
4. Przykłady zdarzeń stresujących w: szkole, domu, środowisku
rówieśniczym.
2.Mini wykład nauczyciela:
W
różnych
sytuacjach
ludzie
odczuwają
stres,
czyli
zdenerwowanie,
podekscytowanie.
Napięcie
nerwowe
jest
nieodłączną częścią naszego życia. Ważne jest to, czy
potrafimy radzić sobie z napięciami emocjonalnymi. Gdy pojawia
się czynnik, który wywołuje stres, organizm człowieka reaguje
dwojako: walczy z nim albo ucieka. Trzeba jednak wiedzieć, że
do prawidłowego funkcjonowania człowiekowi jest potrzebny
optymalny poziom stresu.
3. Uczniowie wypełniają karty ćwiczeń „Sposoby radzenia sobie
ze stresem”.
Wypełniają
je
indywidualnie,
podkreślając
5
najczęściej
stosowanych przez siebie sposobów.
4.Uczniowie wspólnie z nauczycielem wybierają najczęściej
stosowane sposoby radzenia sobie ze stresem.
Następnie zapisują je na tablicy i robią losowanie, który ze
sposobów uważany jest za najbardziej skuteczny.
5. Podsumowanie.
Nauczyciel stawia pytanie „Czy można uniknąć stresu podczas
nauki ”?,
Uczniowie szukają odpowiedzi………………………………………………………………………..
Nauczyciel – podsumowanie:
Nie można uniknąć stresu. Trzeba się na stres uodpornić i
prawidłowo reagować.
Zachęca do stosowania rad:
1. Poznać źródło stresu i zauważyć je.
2. Prawidłowo ocenić.
3. Zrelaksować się stosując sposoby wskazane w czasie zajęć.
4.Stres (motywujący) może nam towarzyszyć, gdy mamy skuteczne
sposoby uczenia się..
6. Ankieta „Czy potrafię się uczyć” Sprawdzamy, w jaki sposób
informacje zdobyte podczas 3 zajęć miały wpływ na zmianę
sposobu myślenia o nauce.
Ankieta podsumowująca:
Jeśli chcesz sprawdzić, czy naprawdę potrafisz się uczyć,
odpowiedz szczerze na pytania, zaznaczając odpowiedzi ,,tak
’’, ,,nie’’ lub ,,?’’ zgodnie z pierwszą myślą, jaka ci
przychodzi do głowy
8
„Czy potrafię się uczyć”
1.W czasie odrabiania lekcji dość
często szukam ołówka, słownika, gumki
czy innych drobiazgów i w ten sposób
przerywam uczenie się.
2.
Staram
się
odrabiać
wszystkie
lekcje w tym samym dniu, w którym są
zadane.
3.Lekcje odrabiam wtedy, kiedy mam
czas, tak trochę ,,z doskoku’’
4. Mam swoje sposoby na opanowanie
tego, czego się trzeba nauczyć.
5. Wypracowania piszę od razu na
czysto,
bo
rzadko
w
nich
coś
poprawiam.
6. Moje zapamiętywanie zależy od tego,
ile razy powtórzę to, czego się uczę.
7.
Uczę
się
zadanego
przedmiotu
dopiero w dzień poprzedzający lekcję,
aby nie zapomnieć tematów i mieć
wszystko na ,,świeżo”.
8.
Robię
notatki,
podkreślam,
wywieszam plansze, aby mieć trudne
rzeczy stale przed oczami.
9.
Obserwuję,
że
mam
kłopoty
z
koncentracją, łatwo się rozpraszam
10. W trakcie uczenia się mam mnóstwo
różnych skojarzeń
11. Przed ważną klasówką zarywam noce,
aby się dobrze przygotować
12. Od jakiegoś czasu piszę sobie plan
tego, co mam zrobić w tygodniu lub
danego przedmiotu
13 Biorę się do nauki dopiero w
ostatniej chwili, gdy mam nóż na
gardle.
14 Ucząc się, staram się zrozumieć to,
czego się uczę.
15. Nawet gdy się czegoś dobrze
nauczę, to zwykle mam problemy z
odpowiedzią, gdy jestem pytany(a).
TAK
NIE
Po wypełnieniu testu przez uczniów rozdajemy im klucz do
interpretacji wyników.
Klucz do testu -,,Czy potrafię się uczyć?’’
Za każdą odpowiedź ,,tak’’ na pytania: 2, 4, 6, 8, 12, 14
policz sobie 10 punktów.
. Za każdą odpowiedź ,,nie’’ na pytania: 1, 3, 5, 7, 13, 15
policz sobie 10 punktów.
. Za każdą odpowiedź ,,?’’ policz sobie 5 punktów.
Podsumuj punkty i sprawdź, co to może oznaczać.
100-150 punktów: Jeśli nie pomyliłeś(aś) się w obliczeniach,
to naprawdę potrafisz się uczyć.
9
Wiesz lub wyczuwasz, jak uczyć się skutecznie. Jeśli w
praktyce wykorzystujesz tę wiedzę, to jesteś dobrym
uczniem. A może czytałeś(aś) już jakąś lekturę na ten temat i
stąd tak doskonałe rezultaty?
50-99 punktów: Twoja umiejętność uczenia się jest dobra.
Potrafisz pracować tak, aby uczyć się z dobrym
rezultatem. Masz jednak pewne słabe punkty, na które warto
zwrócić uwagę. Może ci pomóc zapoznanie się z
zagadnieniami dotyczącymi sposobów uczenia się.
9-49 punktów: Twoja umiejętność uczenia się pozostawia wiele
do życzenia. Może stosowane przez ciebie techniki uczenia się
wcześniej wystarczały, ale teraz warto podjąć trud zgłębienia
wiedzy o tym, jak uczyć się skutecznie. Wtedy z pewnością
okaże się, że nie masz słabej pamięci, a oceny mogą być
lepsze.
10
Lekcja 4
Temat: CO MA ZROBIĆ UCZEŃ ZDOLNY, ŻEBY SIĘ NIE NUDZIĆ, A
SŁABSZY, ŻEBY NIE POPAŚĆ W DEPRESJĘ?
Uczeń:
• dostrzega potrzebę analizowania blokad osłabiających jego
motywację do nauki
• rozumie przyczyny własnych słabości
• dostrzega własne możliwości poznawcze
• analizuje sposoby rozwoju intelektualnego
Przebieg zajęć:
1.Czynności porządkowe.
2.Pogadanka wstępna.
Nauczyciel przytacza krótkie opowiadanie:
Pewien chłopiec przeprowadził się z ojcem do innego
miasta. Musiał zmienić szkołę, mieszkanie i pożegnać się z
kolegami. W nowej szkole okazało się, że ma dużo braków w
wiedzy. Wielu rzeczy nie uczył się, nie potrafił odpowiedzieć
dobrze na pytania nauczycieli, a nawet koledzy śmiali się, że
jest głupi.
Chłopcu było bardzo przykro, nie narzucał się nikomu,
ale czuł się samotny. Ojciec chłopca stracił wszystkie
pieniądze, więc wynajmowali tylko pokój; byli biedni.
W zimie klasa ćwiczyła jazdę na łyżwach. Miały się
odbyć wyścigi międzyklasowe. Klasa miała jednego najlepszego
łyżwiarza, w którym pokładała nadzieję na zwycięstwo. Niestety
w przeddzień zawodów rozchorował się on na grypę. Dzieci były
niepocieszone, a smutek i zniechęcenie zapanowały na
lodowisku.
Nagle wystąpił odrzucany przez wszystkich chłopiec i
powiedział, że może zastąpić kolegę. Początkowo wszyscy się
śmiali, ale potem gdy nauczyciel dał mu łyżwy, okazało się, że
chłopiec był mistrzem w jeździe szybkiej na łyżwach i dzięki
niemu klasa odniosła zwycięstwo.
3.Rozmowa kierowana:
Jakie wnioski można wyciągnąć z tego opowiadania?/3-4
wypowiedzi/
Zapiszcie najtrafniejsze wnioski w swoich kartach pracy.
Nauczyciel kontynuuje rozmowę, zadając pytania:
• Czy łatwo poznać i ocenić człowieka?
• Czy najważniejsze są oceny szkolne?
• Czy uczeń mniej zdolny nie ma zalet?
• Dlaczego wyśmiewani są uczniowi, którzy czegoś nie
wiedzą?
• Czy istnieją ludzie, którzy wszystko wiedzą?
• Czy to, że ktoś zostanie bohaterem można poznać po jego
ocenach szkolnych?
11
Jako podsumowanie rozmowy nauczyciel proponuje odczytanie
porady z karty pracy:
Jeśli jesteś z jakichś przedmiotów słabszy, pomyśl, w czym
innym jesteś mocny i postaraj się wytrwale uczyć tego, co
sprawia Ci trudność. Nie bój się pytać i prosić o pomoc.
Najważniejsza jest Twoja chęć poprawienia ocen i pracowitość.
4.Praca w grupach. Nauczyciel proponuje uczniom
przedyskutowanie i wpisanie w kartach pracy porad
przeznaczonych dla uczniów zdolnych. Grupy prezentują wyniki
pracy, np.:
• wykonuj więcej ćwiczeń i zadań,
• rozwiązuj krzyżówki związane z przedmiotem,
• twórz ciągi wyrazów z różnych dziedzin; ostatnia litera
wyrazu jest pierwszą dla następnego, np. rośliny: kwiattulipan-narcyz-zawilec-czeremcha-akacja itd.,
• przede wszystkim okaż szacunek kolegom, którzy pracują:
nie przeszkadzaj im, nie ośmieszaj, nie krytykuj.
5.Podsumowanie tematu, sformułowanie wniosków dotyczących
pracy na lekcjach:
Czas spędzony na lekcjach wykorzystaj na uczenie się,
ćwiczenia, rozwijanie umysłu. Nuda jest Twoim wrogiem. Nie
dopuszczaj jej do siebie.
Karta pracy ucznia
1.Jakie wnioski możesz wyciągnąć z tego opowiadania? Zapisz
je.
..............................................................
..............................................................
..............................................................
..............................................................
......................................................
..............................................................
..............................................................
...........................
NAUCZYCIEL RADZI
Jeśli jesteś z jakichś przedmiotów słabszy, pomyśl, w czym
innym jesteś mocny i postaraj się wytrwale uczyć tego, co
sprawia Ci trudność. Nie bój się pytać i prosić o pomoc.
Najważniejsza jest Twoja chęć poprawienia ocen i pracowitość.
2.Co poradziłbyś:
a) Arturowi, który jest bardzo dobry z matematyki, pasjonuje
się nią. Lubi zadania i łamigłówki, nie sprawia mu
trudności żaden temat zadany w szkole. Co Artur ma robić
na lekcjach matematyki?
............................................................
............................................................
12
............................................................
............................................................
..................................................
b) Natalia pisze wiersze, bardzo dużo czyta. Często nudzi
się na języku polskim, gdy inni uczniowie opanowują
podstawowe wiadomości.
............................................................
............................................................
............................................................
............................................................
..................................................
c)
A co poradziłbyś takim uczniom, którzy niekoniecznie są
tak uzdolnieni, ale są na tyle dobrzy, że szybko i łatwo
rozumieją to, co mówi nauczyciel?
............................................................
............................................................
............................................................
............................................................
..................................................
c) Czy uczniowie zdolni mogliby pomóc słabszym? W jaki
sposób? Czy mogliby przygotować coś ciekawego na lekcje
dla całej klasy?
.........................................................
.........................................................
.........................................................
.........................................................
.........................................................
.....
Bibliografia:
Tony Buzan, Pamięć na zawołanie, BBC
Monika Łukasiewicz, „Sukces w szkole”, Rebis 2005
Jarosław Rudniański, „Jak się uczyć”, WSiP 2001
Lothar Kaiser, „Aha, tak trzeba się uczyć!”., WSiP 1993
„Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie” , ODN Płock 2001
13

Podobne dokumenty