Anna Orzechowska

Transkrypt

Anna Orzechowska
Autorka: Anna Orzechowska
SCENARIUSZ ZABAW RUCHOWYCH Z PANIĄ LEŚNIK
W GRUPIE DZIECI 5-6-LETNICH
Temat: Z ochroną przyrody za pan brat.
Cel główny:
- zachęcanie dzieci do ochrony przyrody
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wyjaśnia, na czym polega praca leśnika,
- wie, z czego powstaje papier,
- zna funkcje lasu,
- wie, na czym polega i dlaczego jest bardzo waŜna ochrona natury,
- zna wybrane zwierzęta i rośliny chronione,
- potrafi dopasować zwierzę do odpowiedniego mieszkania i ulubionego pokarmu
- zna sposoby dbania o naturę,
Formy: zabawa ruchowa, zabawa dydaktyczna,
Metody: problemowa, burza mózgów, twórczego myślenia, grupowa, indywidualna.
Przebieg:
I Powitanie zaproszonego gościa.
Przedstawienie dzieciom z pani leśnik.
„Łańcuszek skojarzeń” – dzieci podają wyrazy, budują zdania, które kojarzą się im ze słowem
„leśnik”.
Wyjaśnienie dzieciom celu wizyty pani leśnik w naszym przedszkolu.
II Zabawy z lasem:
Przypomnienie dzieciom, z czego powstaje papier, zaproszenie przedszkolaków do zabaw:
1.
„Zwierzęta w lesie” – dzieci-zwierzęta poruszają się swobodnie po sali w tle słychać
odgłosy lasu: szum drzew i śpiew ptaków, na dywanie w róŜnych miejscach
porozkładane są gazety-drzewa. Kiedy muzyka milknie, rozlegają się odgłosy ulewy a
dzieci-zwierzęta kryją się po gazetami-drzewami.
Rozmowa z dziećmi na temat potrzeby dbania o las, który jest domem-schronieniem dla
zwierząt.
2. „Wyścig ślimaków” – dzieci-ślimaczki podzielone na dwa zespoły mają za zadanie jak
najszybciej pokonać wyznaczony odcinek trasy w pozycji siedzącej na gazecie
odpychając się rękami i nogami.
3. „Wyścig zajęcy” – skakanie przez gazety do mety.
4. Rozmowa na temat zwyczajów Ŝywieniowych wiewiórek.
„Zapasy wiewiórki” – dzieci-wiewiórki rzucają ugniecionymi w kule gazetami do
dziupli-obręczy. Wygrywa zespół, który zgromadzi w swojej dziupli najwięcej zapasów.
5. „Sprzątanie lasu” – dzieci podzielone na 2 druŜyny mają za zadanie za pomocą miotły
posprzątać las, czyli przesuwać zgniecioną gazetę między slalomem utworzonym z
pachołków-drzew.
6.
„Dokarmianie ptaszków” – dzieci-ptaszki fruwają między gazetami-karmnikami,
których jest o jeden mniej niŜ dzieci. Na dźwięk trójkąta dzieci-ptaszki odszukują
karmnik i stają na nim, dziecko-ptaszek, które nie zdąŜy wejść na gazetę odpada.
Zabawa trwa do momentu, kiedy zostanie 1 dziecko-ptaszek.
III Zabawy z mieszkańcami lasu.
Wyjaśnienie dzieciom, na czym polega i dlaczego jest taka waŜna ochrona zwierząt i
roślin.
7. „Jakie to zwierzę” – naśladowanie ruchów i odgłosów leśnych zwierząt.
8.
„Zwierzęta i rośliny chronione” – segregowanie obrazków przedstawiających
zwierzęta i rośliny.
9.
„Przyrodnicze zagadki” – rozwiązywanie zagadek czytanych przez panią leśnik.
10. „Domki i przysmaki zwierząt” – dopasowywanie obrazków przedstawiających
zwierzęta leśne do obrazków ich domów i przysmaków.
III Zakończenie zajęć.
11. Podziękowanie za wspaniałą zabawę i rozdanie wszystkim dzieciom emblematów
przedstawiających zielonego motylka.
12. „Ziemia - wyspa zielona” – zaśpiewanie piosenki dla pani leśnik, wręczenie upominku
wykonanego przez dzieci.