Czasopismo źródłem aktualnej wiedzy i rozrywki

Transkrypt

Czasopismo źródłem aktualnej wiedzy i rozrywki
Scenariusz zajęć dziennikarskich
„Czasopismo źródłem aktualnej wiedzy i rozrywki”
Prowadzący: Luiza Nieradko
Czas trwania: około 45 min.
Cele:
• Zapoznanie uczniów z aktualnymi gazetami i czasopismami dla dzieci,
• Poznanie zawartości treściowej i szaty graficznej czasopisma,
• Zapoznanie uczniów z ogólnymi terminami prasowymi,
Formy pracy:
• Indywidualna,
• Grupowa,
Metody:
• Dyskusja,
Środki:
• Gazety i czasopisma,
• Plansze z podziałem czasopism,
• Plansza z elementami budowy czasopisma,
Przebieg zajęć:
•
Powitanie uczniów na zajęciach (uczniowie siadają przy jednym stoliku, na
którym rozłożone są różnego rodzaju czasopisma)
• Wprowadzenie do tematu zajęć, rozmowa na temat roli i znaczenia czasopism
jako źródła aktualnej wiedzy i rozrywki.
• Uczniowie przeglądają gazety i czasopisma leżące na stoliku.
• Rozmowa na temat podziału czasopism ze względu na częstotliwość
ukazywania się.
• Plansza „Podział czasopism ze względu na częstotliwość ukazywania się”
(Uczniowie przyporządkowują odpowiednie tytuły czasopism)
Podział czasopism ze względu na częstotliwość ukazywania się
•
•
•
•
•
•
•
•
Dzienniki
Tygodniki
Dwutygodniki
Miesięczniki
Dwumiesięczniki
Kwartalniki
Półroczniki
Roczniki
„Dziennik wschodni”
„Nowy tydzień chełmski”
„Victor junior”
„Młody technik”
„Komputer Świat”
„Zeszyty Literackie”
...
...
•
•
Rozmowa na temat zawartości treściowej czasopism. Uczniowie
charakteryzują czasopisma leżące na stoliku.
Plansza „Podział czasopism ze względu na zawartość treściową”
Podział czasopism ze względu na zawartość treściową
•
•
•
Ogólne (społeczno-polityczne,
kulturalno-społeczne,
popularnonaukowe,
rozrywkowe)
Specjalne (techniczne,
literackie, muzyczne,
sportowe, religijne)
„Polityka”, ”Świat nauki”
„Młody technik”, „Viva”,
Plansza „Podział czasopism ze względu na odbiorcę”
Podział czasopism ze względu na odbiorcę
•
•
•
•
•
•
•
Dziecięce,
Młodzieżowe,
Kobiece,
Dla zainteresowanych,
Fachowe (dla specjalistów)
Prowadzący zwraca uwagę uczniów na stałe działy w poszczególnych
czasopismach.
Plansza „Elementy budowy czasopisma” (uczniowie wyszukują elementy
budowy w swoich czasopismach)
Tytulatura
•
•
•
•
•
•
„Świerszczyk”
„Bravo”
„Twój styl”
„Wiadomości wędkarskie”
„Komputer świat”
Tytuł, podtytuł
Numeracja,
Data wydania,
Częstotliwość
ukazywania się
Cena
Stałe działy i rubryki
•
•
•
Reportaże,
Felietony,
Listy
czytelników
Stopka redakcyjna
•
•
•
•
Skład redakcji
Adres
redakcji,
Warunki
prenumeraty,
Wysokość
nakładu
Objaśnianie na podstawie słownika języka polskiego pojęć ogólnych
związanych z prasą (prasa, nakład, redakcja, korekta, prenumerata)
Spis treści
•
•
•
Zredagowanie przez uczniów krótkiej notatki prasowej zachęcającej do
czytania ich ulubionego czasopisma.
Podsumowanie (Jak dzielimy czasopisma?; Wymień główne elementy budowy
czasopisma.)
Zakończenie zajęć

Podobne dokumenty