Gmina Po¶wiêtne
II POLSKA LIGA FUTSALU - VIII KOLEJKA
Autor: Administrator
02.03.2010.
W VIII kolejce meczy II ligi Polskiej Ligi Futsalu dru¿yna UKS Orkan Po¶wiêtne bardzo wysoko przegra³a w
Bia³ymstoku z MOKS Bia³ystok 2:11(2:5)
MOKS BIA£YSTOK UKS ORKAN PO¦WIÊTNE 11:2 (5:2)
bramki dla Orkana: Adam Perkowski, Damian Piekutowski
Sk³ad UKS Orkan: Tomasz Dr±gowski, Piotr £uczaj, Karol Kamiñski, Pawe³ Kury¶, Mariusz £apiñski, Damian
Piekutowski, Adam Perkowski, Marcin Prorok, Jakub Dobrzyñski.
Nie uda³a siê dru¿ynie Orkana wyprawa do Bia³egostoku. Orkan uleg³ bardzo wysoko wystêpuj±cej w I ligowym
sk³adzie dru¿ynie MOKS Bia³ystok. Od pocz±tku meczu inicjatywa nale¿a³a do gospodarzy. Go¶cie tylko kilka minut
wytrzymali napór dru¿yny gospodarzy. Mnie wiêcej od 7 minuty MOKS zdoby³ szybko 4 gole. Pierwszego gola dla go¶ci
zdoby³ Adam Perkowski przy stanie meczu 4:0. Pierwsza po³owa zakoñczy³a siê prowadzeniem MOKS 5:2. Po
przerwie przewaga MOKS jeszcze wzros³a. Go¶cie ograniczali siê do sporadycznych ataków. Tymczasem gospodarze
strzelali kolejne gole. W koñcówce meczu go¶cie zupe³nie odpu¶cili i spotkanie zakoñczy³o siê wynikiem 11:2 dla
gospodarzy. MOKS okaza³ siê najsilniejsz± ekip±, z jak± zagra³ Orkan w ostatnich miesi±cach. Przyczyn tak wysokiej
pora¿ki nale¿y jednak szukaæ w wyj±tkowo s³abej w tym dniu dyspozycji Orkana. Wiêkszo¶æ zawodników zagra³a
znacznie poni¿ej swoich mo¿liwo¶ci.
Natomiast w sobotê 20 lutego w hali ZSM w £apach w 9 kolejce Orkan przegra³ po zaciêtym meczu Heliosem
Bia³ystok 6:7 (2:5)
UKS ORKAN PO¦WIÊTNE - HELIOS BIA£YSTOK 6:7 (2:5)
Bramki dla Orkana:
- £apiñski Mariusz - 4 (13, 19, 28, 39 min.)
Sk³ad UKS Orkan Po¶wiêtne:
Tomasz Dr±gowski, Pawe³ Kury¶, Adam Perkowski, Piotr £uczaj, Damian Piekutowski, Mariusz £apiñski, Marcin
Prorok, Karol Kamiñski, Jakub Dobrzyñski.
¿ó³ta kartka: Jakub Dobrzyñski - Orkan
Kreator PDF
Utworzono 2 March, 2017, 17:48
czerwona kartka: Piotr £uczaj - Orkan
Niezwykle emocjonuj±cy mecz ( z ró¿nych niekoniecznie sportowych wzglêdów) zosta³ rozegrany w sobotê wieczorem w
hali ZSM w £apach. Po niezwykle zaciêtym spotkaniu, wystêpuj±cy w I ligowym sk³adzie Helios Bia³ystok z trudem
wygra³ z beniaminkiem ligi Orkanem Po¶wiêtne 7:6 (5:2). Od pocz±tku meczu zaznaczy³a siê przewaga
do¶wiadczonych zawodników z Bia³egostoku. Helios szybko wykorzysta³ b³êdy dru¿yny Orkana i obj±³ prowadzanie
4:0. Przegrywaj±c tak wysoko gospodarze nie za³amali siê i jeszcze do przerwy po dwóch golach najlepszego strzelca
ligi Mariusza £apiñskiego zakoñczyli I po³owê meczu wynikiem 2:5. Po przerwie inicjatywê przej±³ Orkan, który po 2
golach Damiana Piekutowskiego oraz 2 kolejnych bramkach Mariusza £apiñskiego doprowadzi³ do stanu koñcowego
6:7. W tym czasie go¶ci odpowiedzieli dwoma golami strzelonymi przez Mariusza Dzier¿ko. II po³owa meczu pokaza³a,
¿e Helios nie jest a¿ tak mocn± dru¿yn±. a negatywne komentarze, które towarzysz± jej niektórym meczom w I i II lidze nie
s± wcale przesadzone. Mecz by³ do¶æ nerwowy, ale nie za spraw± zawodników obu dru¿yn, ale sêdziego Pana £ukasza
Kula, który swoimi werdyktami i prowokuj±cym i nieodpowiedzialnym zachowaniem doprowadzi³ do du¿ej nerwowo¶ci
zawodników, dzia³aczy i kibiców dru¿yny gospodarzy (sêdziowa³ od strony ³awek zawodników rezerwowych). Nie mo¿na
pos±dzaæ go o ewidentne sprzyjanie dru¿ynie go¶ci. Byæ mo¿e to co zaprezentowa³ ten sêdzia wynika po prostu z braku
pewnej wyobra¼ni, z braku elementarnych zasad sêdziowania i byæ mo¿e do¶wiadczenia. Chyba powinien znale¼æ
sobie inne zajêcie. Dziwie siê zwi±zkowi, który na trudne, budz±ce wiele emocji mecze deleguje tak s³abego sêdziego.
Aby nie byæ go³os³ownym kilka uwag:
- 20 sekund do koñca meczu, stan 7:6 dla Heliosa, Orkan pod bramk± go¶ci. Zawodnik Heliosa, w polu karnym
przytrzymuje kilka sekund zawodnika Orkana za koszulkê. Na uwagê z ³awki Orkana - u¶miech sêdziego.
- 2 - 3 sekundy do koñca meczu. Ostatnia akcja meczu. Atakuje dru¿yna Orkana. Zawodnik Heliosa zatrzymuje rêk±
pi³kê na linii pola karnego. Sêdzia - Pan £ukasz Kul nie reaguje. Po chwili syrena koñcz±ca spotkanie. Po meczu Pan
Kul na uwagê, dlaczego nie zareagowa³ odpowiada: "nie mog³em, by³aby zadyma". Jest ewidentne pozbawienie
dru¿yny gospodarzy ostatniej szansy na wyrównanie stanu meczu.
Inne b³êdy:
- I po³owa meczu. Zawodnicy Heliosa notorycznie dokonuj± nieprawid³owych zmian (zawodnik za wcze¶nie wchodzi na
pole gry, przed zej¶ciem gracza z boiska) Reakcja Pana Kula na uwagê z ³awki Orkana: u¶miech i odpowied¼ "nie
mam z ty³u oczu";
- I po³owa meczu. Przez ca³y czas jej trwania zawodnicy Heliosa dokonuj± zmian poza wyznaczon± stref±. Sêdzia nie
zauwa¿a, ¿e ³awka rezerwowych dru¿yny Heliosa stoi poza stref± zmian i to na jej wysoko¶ci Helios wykonuje zmiany.
Przepisy wyra¼nie mówi±: " zawodnik opuszczaj±cy boisko musi przekroczyæ linie boczn± w obrêbie strefy zmian jego
dru¿yny". Nale¿ne sankcje: przerwanie gry, ¿ó³ta kartka, rzut wolny dla dru¿yny przeciwnej. Ale nie u Pana Kula.
- kilka razy Pan Kul nie reaguje na symulowanie fauli przez zawodników go¶ci;
- nie odgwizduje kilku wyra¼nych fauli na zawodnikach gospodarzy. Reakcja Pana Kula na zwrócona uwagê:
zastosowa³em prawo korzy¶ci. Ciekawi w jaki sposób. przecie¿ faulowany zawodnik Orkana natychmiast po faulu traci³
pi³kê. Sêdzia powinien prawo korzy¶ci zasygnalizowaæ a nie o nim pó¼niej odpowiadaæ.
Nic te¿ dziwnego, ¿e gospodarzom pu¶ci³y nerwy. Po meczu dosz³o do ostrej wymiany zdañ pomiêdzy zawodnikami
Orkana a sêdzi± Panem £ukaszem Kulem. W efekcie jeden z graczy gospodarzy zosta³ ukarany czerwona kartk±.
Nie mo¿na mieæ za to uwag do sêdziego Pana Mariusza Ga³czyka. Sêdziowa³ wrêcz wzorowo. Nie pope³nia³
b³êdów, w porê te¿ reagowa³ na naruszanie przepisów przez zawodników obu dru¿yn.