Scenariusze wybranych lekcji Abenteuer 1 Station 2

Transkrypt

Scenariusze wybranych lekcji Abenteuer 1 Station 2
Scenariusze wybranych lekcji
Abenteuer 1
Station 2: Bildergeschichte Wette, Watt und Wetter, Folge 1
Cele: rozumienie tekstu pisanego wspieranego ilustracjami, odtworzenie przebiegu historyjki
ustawiając fragmenty listu w odpowiedniej kolejności, ustna relacja bazująca na
przeczytanym tekście, napisanie maila lub notatki w pamiętniku, poznanie słownictwa
związanego z zabawą w podchody, z ustalaniem zasad i reguł oraz ze specyfiką krajobrazu
Morza Północnego, poszerzenie wiadomości o Niemczech, informacje o niebezpieczeństwie
pływów, budzenie w uczniach empatii i wrażliwości na przyrodę i zwierzęta, zachęcenie do
zabaw grupowych, przyswojenie zasad kompetencji społecznej i komunikacji w grupie
Słownictwo do aktywnego opanowania: Schnitzeljagd, Seehund, Seehundstation,
Wettervorhersage, Regenschauer, Gewitter, schummeln, ohne ... zu, Krebs, Watt, einfallen,
Qualle, schaffen, Maislabyrinth, Aufgabe lösen, abgemacht, anfassen, die Wette gilt,
Leuchtturm, przyimki in, an, zu, man darf nicht, man sollte
Wprowadzenie Nauczyciel wyjaśnia znaczenie słowa „Schnitzeljagd“, z pomocą uczniów
podaje reguły tej zabawy i zachęca uczniów do opowiedzenia o swoich
przeżyciach związanych z podchodami, z warunkami pogodowymi oraz z
miejscem tej zabawy. Następnie nawiązuje do miejsca akcji w historyjce
obrazkowej i razem z uczniami lokalizuje je na mapie Niemiec.*
Prezentacja
Uczniowie czytają indywidualnie tekst historyjki i rozwiązują zadanie 1.
Klasa zostaje podzielona na dwie grupy, jak w historyjce i odczytuje dialogi
z podziałem na role. Nauczyciel proponuje uczniom nauczenie się na pamięć
ról z historyjki obrazkowej i odegranie jej dla przypomnienia przed częścią
drugą w Station 5. Nauczyciel zachęca do spekulacji na temat dalszego
przebiegu tej historyjki.**
Faza ćwiczeń
ćw. 1 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie dopasowują słownictwo do obrazków
ćw. 2 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie uzupełniają wspólnie z nauczycielem
list Heidi do rodziców. Nauczyciel zwraca uwagę na (w niektórych lukach)
różnorodność pasujących słówek i notuje na tablicy propozycje uczniów.
ćw. 3 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie podpisują obrazki i sprawdzają w
parach, czy dobrze wykonali ćwiczenie. Nauczyciel może zaproponować
zabawę w opisanie jednego z obrazków: uczeń zadaje pytanie, np: Was ist
das: Es ist wie ein Haus, es ist sehr hoch und nachts brennt dort Licht?
Uczniowie odpowiadają: Leuchtturm.
ćw. 4 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie czytają indywidualnie teksty i
wpisują pasujące słówko. Nauczyciel motywuje uczniów do przeczytania
tych tekstów zwracając uwagę na stopień trudności związany z
autentycznym źródłem tekstów i podkreśla, że nie jest istotne zrozumienie w
nich każdego słówka.*** Następnie uczniowie czytają swoje rozwiązania i
wyjaśniają, które słówka w tekście są słowami kluczowymi,
umożliwiającymi rozwiązanie zadania.
ćw. 5 w zeszycie ćwiczeń – Nauczyciel zapowiada rozwiązanie tego
ćwiczenia na czas, podaje hasło: Start! Uczniowie rozwiązują ćwiczenie,
najszybszy melduje zakończenie: Fertig!
ćw. 6 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie w parach notują słownictwo do
Wprowadzenie Nauczyciel wyjaśnia znaczenie słowa „Schnitzeljagd“, z pomocą uczniów
podaje reguły tej zabawy i zachęca uczniów do opowiedzenia o swoich
przeżyciach związanych z podchodami, z warunkami pogodowymi oraz z
miejscem tej zabawy. Następnie nawiązuje do miejsca akcji w historyjce
obrazkowej i razem z uczniami lokalizuje je na mapie Niemiec.*
obrazków a następnie czytają wykonane zadanie.
ćw. 7 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie indywidualnie uzupełniają luki
podanymi rzeczownikami, a następnie czytają rozwiązania.
ćw. 8 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie wspólnie dobierają pasujący
czasownik. Następnie odpytują się w klasie z słownictwa z ćwiczenia, nie
zaglądając do książki, np: Uczeń mówi: „Die Feuerquallen“, klasa
odpowiada: „anfassen“.
ćw. 9 w zeszycie ćwiczeń – nauczyciel pyta o znaczenie tych zwrotów i
prosi o odegranie przez pary uczniów krótkich scenek, w których użyją
jednego z podanych zwrotów.
ćw. 10 w zeszycie ćwiczeń – nauczyciel pyta uczniów o znaczenie i
zastosowanie w komunikacji „Man darf nicht“ i „Man sollte“. Następnie
uczniowie zastanawiają się w parach, jak „rozszyfrować“ reguły zachowania
się podczas wędrówki na terenach pływów.
ćw. 11 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie opisują indywidualnie znaczenie
tych znaków używając czasowników „nicht dürfen“ i „sollen“; nauczyciel
przeprowadza jednocześnie indywidualną korektę.
Zastosowanie
Zadanie 2 w podręczniku – uczniowie w pracy indywidualnej ustawiają
fragmenty listu Heidi w odpowiedniej kolejności. Kontrola nauczyciela.
Zadanie 3 w podręczniku – uczniowie wybierają sobie rolę jednej z postaci z
historyjki obrazkowej i opowiadają reszcie klasy, co przeżyły podczas
podchodów. Uczniowie słuchający mogą zadawać opowiadającemu pytania.
Zadanie
domowe
Zadanie 4 w podręczniku – uczniowie piszą list lub notują w pamiętniku, jak
przeżyły noc w latarni morskiej i jak do tego wydarzenia doszło.
ćw. 12 dodatkowe w zeszycie ćwiczeń – uczniowie czytają teksty o
elementach krajobrazu Morza Północnego i dopasowują teksty do zdjęć.
Uwagi do poszczególnych ćwiczeń:
*duża mapa ścienna Niemiec
**Obie uwagi odnoszą się do wszystkich historyjek obrazkowych zamieszczonych w
podręczniku
***Ta uwaga dotyczy wszystkich tekstów autentycznych umieszczonych w podręczniku i
książce ćwiczeń
Po zadaniu 3 można uczniów zachęcić do dyskusji na temat zabawy w podchody nad morzem:
jakie zadania można byłoby wymyślić i gdzie schować karteczki z zadaniami.
Abenteuer 2
Station 3: Wilhelm Tell
Cele: rozumienie ze słuchu (sztuka teatralna), opowiedzenie historii o Wilhelmie Tellu,
opowiedzenie i napisanie o polskim bohaterze narodowym; słownictwo związane z historią
Wilhelma Tella, z działalnością bohaterów narodowych i z cechami dla nich
charakterystycznymi; powtórzenie zdań podrzędnie złożonych, rozumienie wybranych
czasowników w czasie Imperfekt oraz przymiotników; poszerzenie wiedzy o krajach
niemieckojęzycznych na przykładzie Szwajcarii, zainteresowanie innymi formami literackimi,
np sztuką teatralną; uwrażliwienie na ideę demokracji i na formy jej łamania, budzenie
szacunku dla idei bohatera narodowego
Słownictwo do aktywnego opanowania: Pfeil, Bogen, schießen, erschießen, Befehl, treffen,
Gefängnis, befreien, Volk, verhasst, tyrannisieren, unterdrücken, peinigen, Krieg,
Nationalheld, kämpfen, Verdienst, verdanken, sich einsetzen
Wprowadzenie Nauczyciel pyta (po polsku), kogo nazywa się bohaterem narodowym i
podanie niemieckie znaczenie tego słówka. Sprawdza, czy uczniom znane
jest postać Wilhelma Tella. Rozwiązuje z uczniami zadanie 1 w podręczniku
i razem z uczniami lokalizuje Szwajcarię na mapie Europy.* Zapowiada, że
tym państwie na przełomie 13 i 14 wieku miało miejsce pewne dramatyczne
i historycznie istotne wydarzenie, o którym uczniowie usłyszą, w formie
sztuki teatralnej, na płycie CD.
Prezentacja
Uczniowie słuchają po raz pierwszy historii na płycie CD i rozwiązują
zadanie 2 w podręczniku, decydując, który z dwóch rysunków odpowiada
usłyszanemu tekstowi. Nauczyciel pyta, czy słuchowisko się uczniom
podobało sprawdza odpowiedzi, następnie prosi o przeczytanie zadania 3 w
podręczniku i włącza ponownie płytę CD. Uczniowie notują kolejność
wydarzeń i konfrontują z nauczycielem. Nauczyciel proponuje zabawę
mającą na celu nauczenie się na pamięć przeczytanych zdań: uczniowie stają
w kole, jeden z nich czyta pierwsze zdanie z zadania 3, drugi uczeń
powtarza usłyszane zdanie i czyta zdanie drugie, trzeci uczeń powtarza
zdanie pierwsze i drugie oraz czyta trzecie itd, aż ostatni uczeń powtórzy
siedem zdań. W kolejnym kroku nauczyciel poleca przeczytanie zdań w
zadaniu 4 w podręczniku, włącza jeszcze raz płytę CD i prosi uczniów, aby
w momencie usłyszenia fragmentu tekstu kluczowego zawołali „stop!“. Na
to hasło nauczyciel zatrzymuje płytę CD i uczniowie ustalają, przez kogo
było wypowiedziane zdanie (przez Tella czy przez zarządcę Geßler).
Faza ćwiczeń
ćw. 1 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie za pomocą drogi w labiryncie łączą
polskie i niemieckie słówka. Nauczyciel sprawdza indywidualnie
rozwiązanie. Na koniec może zaproponować, aby uczniowie „odpytali się“
w parach lub przed całą klasą: uczniowie zasłaniają prawą stronę ćwiczenia,
jeden uczeń wymienia słówko niemieckie, drugi podaje mu znaczenie
polskie. W drugiej fazie można zastosować formę trudniejszą: uczniowie
mają za zadanie podania odpowiedniego słówka po niemiecku.
ćw. 2 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie w pracy indywidualnej łączą
fragmenty zdań złożonych. Podczas kontroli nauczyciel może
zaproponować przeczytanie zdań w sposób teatralny, dobierając
odpowiednio ton głosu do jednej z trzech postaci: Tella, zarządcy lub
narratora.
ćw. 3 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie indywidualnie dopasowują
Wprowadzenie Nauczyciel pyta (po polsku), kogo nazywa się bohaterem narodowym i
podanie niemieckie znaczenie tego słówka. Sprawdza, czy uczniom znane
jest postać Wilhelma Tella. Rozwiązuje z uczniami zadanie 1 w podręczniku
i razem z uczniami lokalizuje Szwajcarię na mapie Europy.* Zapowiada, że
tym państwie na przełomie 13 i 14 wieku miało miejsce pewne dramatyczne
i historycznie istotne wydarzenie, o którym uczniowie usłyszą, w formie
sztuki teatralnej, na płycie CD.
wypowiedzi Tella do tekstów zarządcy. Po sprawdzeniu ćwiczenia można
podzielić klasę na dwie grupy: jedna czyta partie zarządcy (teatralnie), druga
– z pamięci – odpowiada za Tella. Potem zamiana ról.
ćw. 4 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie indywidualnie uzupełniają tekst
czasownikami i czytają rozwiązania. Nauczyciel może w celu lepszego
zapamiętania przez uczniów słówek stawiać pytania z czasownikami z
ćwiczenia, na które uczniowie mają dać odpowiedzi całym zdaniem, np:
„Wer war ein Volksheld? Was schwor das empörte Volk?“
ćw. 5 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie w parach dobierają pasujące
przymiotniki, nauczyciel sprawdza indywidualnie.
ćw. 6 w zeszycie ćwiczeń – nauczyciel pyta o znaczenie tych zwrotów i
prosi o odegranie przez pary uczniów krótkich scenek, w których użyją
jednego z podanych zwrotów.
ćw. 7 w zeszycie ćwiczeń – nauczyciel zapowiada przejście z tematu
bohatera Wilhelma Tella na bohaterów polskich. Następnie uczniowie
czytają indywidualnie teksty i wpisują pasujące słówko. Nauczyciel
motywuje uczniów do przeczytania tych tekstów zwracając uwagę na
stopień trudności związany z autentycznym źródłem tekstów i podkreśla, że
nie jest istotne zrozumienie w nich każdego słówka. Następnie uczniowie
czytają swoje rozwiązania i wyjaśniają, które słówka w tekście są słowami
kluczowymi, umożliwiającymi rozwiązanie zadania.
ćw. 8 w zeszycie ćwiczeń – uczniowie wspólnie zastanawiają się, które z
podanych zdań opisuje bohatera narodowego. Nauczyciel zachęca do
zastanowienia się nad jeszcze innymi cechami (po polsku) i pisze na tablicy
ich znaczenie po niemiecku.
Zastosowanie
Zadanie 5 w podręczniku – przykładowa para uczniów odgrywa rozmowę
turysty w Szwajcarii i Tomiego o Wilhelmie Tellu. Następnie uczniowie
pozostali przeprowadzają taką rozmowę w parach. Nauczyciel podchodzi do
uczniów i ewentualnie pomaga im w przeprowadzeniu takiej rozmowy.
Zadanie 6 w podręczniku – nauczyciel prosi uczniów o podanie nazwisk
polskich bohaterów narodowych oraz umotywowania swojej odpowiedzi.
Zadanie
domowe
Zadanie 6 w podręczniku – uczniowie piszą krótką notatkę o jednym z
polskich bohaterów narodowych. Nauczyciel może zaproponować
wykonanie tego zadania z wykorzystaniem go na gazetkę ścienną; może
poprosić o uzupełnienie tej notatki zdjęciem opisanej osoby (wydruk z
Internetu).
Uwagi do poszczególnych ćwiczeń:
*duża mapa ścienna Europy
Można zachęcić uczniów do odegrania tej sztuki teatralnej przed klasą lub innymi klasami;
transkrypcje zamieszczone są w oddzielnym pliku do pobrania.