Dobre praktyki - scenariusz zajęć

Transkrypt

Dobre praktyki - scenariusz zajęć
ZAJĘCIA OTWARTE DLA NAUCZYCIELI
Temat zajęć:
„Poznaję i akceptuję siebie i innych”
Odkrywam świat poprzez zmysły.
Osoby prowadzące:
Szkoła Podstawowa nr 2
Arlena Kiziak
Beata Kornas
Termin: 29 V 2014 r. godz. 08:00
sala nr 19
Cele
Uczeń:

rozumie pojęcie „tolerancja”,

stosuje pojęcia: zdrowie, niepełnosprawność,

wskazuje rodzaje i przyczyny niepełnosprawności i zdaje sobie sprawę jakie
zachowania mogą być przyczyną kalectwa,

uświadamia sobie rolę zmysłów w życiu człowieka,

rozumie potrzebę niesienia pomocy niepełnosprawnym,

wie jakimi sposobami komunikują się osoby niepełnosprawne,

potrafi właściwie zachować się spotykając osobę np. niewidomą,

postrzega osoby niepełnosprawne jako ludzi w pełni wartościowych, o takich
samych potrzebach i zainteresowaniach.
Metody:

asymilacji wiedzy opartej głównie na aktywności poznawczej o charakterze
reproduktywnym ( pogadanka, dyskusja, praca z książką, opis, opowiadanie),

samodzielnego dochodzenia do wiedzy (metoda problemowa, przypadków,
sytuacyjna, giełda pomysłów, gry dydaktyczne),

waloryzacyjne zwane eksponującymi o dominacji aktywności emocjonalno artystycznej (metody impresyjne, ekspresyjne),

praktyczne
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Wprowadzenie
1. Zabawa integracyjna.
2.Przypomnienie wiadomości z lekcji prowadzonej przez pedagoga specjalnego
– wyjaśnienie pojęcia niepełnosprawności.
II. Część właściwa - omówienie zrealizowanych modułów i wycieczek.
1.Odkrywanie świata poprzez zmysł dotyku – niepełnosprawność wzrokowa
- przypomnienie definicji;
- podsumowanie zebranych wiadomości z wycieczek (gabinet p. pielęgniarki; wycieczki do
apteki – etykietowanie opakowań leków za pomocą alfabetu Braille’a stało się jedną z
najważniejszych wytycznych przemysłu farmaceutycznego i technologii, wycieczka na pasy
przy szkole – sygnalizacja dźwiękowa, pas oddzielający jezdnię );
Projekt pn. „Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół i przedszkoli Powiatu Głogowskiego” współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
- ćwiczenia:

uczniowie zakładają specjalne okulary imitujące wady wzroku - czytają
krótki tekst;

„Magiczny worek”- dziecko z zasłoniętymi oczami losuje przedmiot i za
pomocą zmysłu dotyku próbuje odgadnąć jego –co to jest?

„Owocowe smaki” – dzieci z zasłoniętymi oczami otrzymują kawałki
owoców i mają za zadanie podać nazwę zjedzonego owocu;

Alfabet Braille'a – ćwiczenia w zrozumienia pisma Braillea na pojemnikach
od jajek- sześciopunktowych. Układanie wyrazów w grupach.

podsumowanie po module: Jak się czułaś/eś w roli……..
Z czym miałaś/eś trudności…..
2.Odkrywanie świata poprzez zmysł słuchu – niepełnosprawność słuchowa
- przypomnienie definicji;
- podsumowanie zebranych wiadomości z wycieczki (gabinetu Ampliton zajmującego się
badaniem słuchu oraz poradami w zakładaniu i naprawie aparatów słuchowych;
- ćwiczenia:

uczniowie słuchają nagrania pt.”Odgłosy miasta” i wypowiadają się na temat
tego co usłyszały;

kilkoro uczniów słucha innego nagrania z profesjonalnymi słuchawkami na
uszach i wypowiada się na temat tego co usłyszeli;

uczniowie siedzą naprzeciw siebie w parach – jedno dziecko ze słuchawkami
drugie bez i przekazuje informacje zapisane na kartce uczniowi ze słuchawkami;

wyjaśnienie jak działa aparat słuchowy, przypomnienie informacji na temat
języka migowego;

podsumowanie po module: Jak się czułaś/eś w roli……..
Z czym miałaś/eś trudności…..
3.Poznajemy problemy ludzi z dysfunkcją narządów ruchu.
Głogów - bez barier .
- przypomnienie definicji, rodzaje niepełnosprawności;
- podsumowanie zebranych wiadomości z wycieczki (wycieczka do Domu Uzdrowienia
Chorych w Głogowie – poznanie pracy rehabilitanta, sprzętu rehabilitacyjnego, zwiedzanie
ośrodka hipoterapii; ośrodka zdrowia; Biblioteki Pedagogicznej)
- ćwiczenia:

uczeń ma związaną jedną rękę i ma za zadanie posmarować kromkę chleba
nutellą;

dziecko ma za pomocą jednej ręki zapiąć guzik, zawiązać sznurowadło,
zbudować wieżę z klocków.

podsumowanie po module: Jak się czułaś/eś w roli……..
Z czym miałaś/eś trudności…..
4.Projektujemy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
- „Burza mózgów” – wypowiedzi dzieci na temat własnych pomysłów;
- wykonanie prac plastyczno – technicznych w grupach na wylosowany temat:
Projekt pn. „Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół i przedszkoli Powiatu Głogowskiego” współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Odkrywanie świata poprzez zmysł dotyku – niepełnosprawność wzrokowa


książeczka
wiosna w lesie
Odkrywanie świata poprzez zmysł słuchu – niepełnosprawność słuchowa

instrumenty muzyczne
Poznajemy problemy ludzi z dysfunkcją narządów ruchu.

Głogów - bez barier
projektowanie - udogodnień
5.Podsumowanie zajęć.
Projekt pn. „Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół i przedszkoli Powiatu Głogowskiego” współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego